Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Azot ve fosforun atıksulardaki kaynakları nelerdir?

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında Sercan Perver tarafından paylaşıldı.

1. Sercan Perver

Sercan Perver CMNet Üyesi

başlıktaki konu ile ilgili elinde bilgisi olan var mı acaba ödev teslim etmem gerekiyorda

2. Onur Altun

Onur Altun CMNet Üyesi

Atıksularda fosforun başlıca kaynakları; insan atığı, evsel ve endüstriyel atıksular ve tarımsal alan deşarjlarıdır [1]. Fosfor; ortofosfat, kondense fosfat ve organik fosfat formunda bulunmaktadır. Atıksuda ortalama toplam fosfor konsantrasyonu 5-20 mg P/l aralığındadır [2].
    Fosfor bütün canlı hücreler için gerekli olan bir makronutrienttir. Göllerde alg ve bitkilerin büyümesinde sınırlayıcı nutrienttir. Bakteri ve diğer birçok organizma organik fosfor ve katı fazlı yapıları oluşturmak için ortofosfatları kullanırlar. Adenozin trifosfat (ATP), nükleik asitler (DNA ve RNA) ve hücre membranlarındaki fosfolipitlerin önemli bir bileşenidir. Hem prokaryot hem de ökaryotlarda; fosfor, polifosfat olarak hücre içi volutin granüllerinde depolanabilir.

Sedameriç bunu beğendi.
  3. Sercan Perver

teşekkür ederim onur bey bana biraz daha uzun bilgi lazım kaynak var mı acaba sizde

4. Onur Altun

Onur Altun CMNet Üyesi

ekli dosyada bir makale var fosfor için yararlı olur die düşünüorum. genel olarak atıksuda azot ve fosfor formlarının neler olduğunu internetten araştırırsınız bu konuda bir çok makale mevcut.

Ekli Dosyalar:

Sedameriç ve Sercan Perver bunu beğendi.
  5. Sercan Perver

teşekkür ederim onur bey çok yardımcı oldu

6. Onur Altun

Onur Altun CMNet Üyesi

rica ederim ne demek ;)

7. Sercan Perver

azot ile bilgi fazla bulamadım

8. Onur Altun

Onur Altun CMNet Üyesi

bu kaynakta ileri arıtma ile ilgili bilgiler var. bildiğiniz gibi azot ve fosfor ileri arıtma ile giderilen kirliliklerdir. azot için nitrifikasyon ve denitrifikasyon mekanizmaları azot formunun N2'e dönüşmesini sağlar ve azotu bu şekilde gideririz. nitrifikasyon ve denitrifikasyon mekanizmalarını çok ama çok iyi bilin. hangi pH, sıcaklık ve diğer unsurlarda bakteriler uygun işlev görür bunları iyi analiz etmek lazım ;)

Ekli Dosyalar:

Sedameriç bunu beğendi.
  9. Sercan Perver

teşekkür ederim onur bey gerçekten çok yardımcı oldu gönderdiğiniz bilgiler

10. Onur Altun

Onur Altun CMNet Üyesi

rica ederim ne güzel o zaman :)) ayrıca bu konuları araştırırken nacizane tavsiyem analizlerin nasıl olduğunada iyi bakın ;) azot ve fosfor analizleri nasıl yapılıyor ;)

11. Sercan Perver

azotun fiziksel ve kimyasal giderim yöntemi ve fosforun fiziksel giderim yöntemlerini bulamadım onlarla ilgili bilginiz var mı onur bey

Azot ve fosforun atıksulardaki kaynakları nelerdir? konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Su Kaynakları Yönetimi

Devlet Planlama Teşkilatının 1997 yılında hazırladığı Ulusal Çevre Eylem Planı için hazırlanan Su Kaynakları Yönetimi raporu. Dökümanın tamamına ekten ulaşabilirsiniz.
  2. su kaynakları

su vakfının sitesinden alınmıştır.
  3. Su Kaynakları

Su Kaynakları
  4. Ses ve gürültü kirliliği kaynakları

Gürültü kaynakları (Karayolu, demiryolu, uçak ve hava alanları, sanayi tesisleri, yol ve bina yapım şantiyeleri vb.) ile ilgili dökümana ihtıyacım var, konuyla ilgisi olanlar yardım edebilir mi acaba. şimdiden tesekkür ediyorum..
  5. Çevre bilgi kaynakları

Konuyu nerde açacağımı tam bilemedim ama burası uygundur herhalde. Faydalı bir site, araştırmalar var. Mesajlara yazılan bilgi kaynakları ilk mesaja eklenerek herkesin kolay şekilde ulaşması sağlanacaktır. http://www.eea.europa.eu/tr http://www.epa.gov/