• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Bekra bildirimleri

emelkarakulak

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
GÜLER MÜŞ.MÜH.TİC.LTD.ŞTİ.
18.07.2018 tarihine kadar bekra güncellemeleri yapılması gerektiği yazıyor yapan kimse var mı arkadaşlar yardımcı olacak ola var mı??

bekra sisteminde kimin maili varsa ona amaıl atıyorlar ve yanlış yaptığım noktada o 5pa 5pc vb. kısımlar vardı seçiyorduk sanırım ben yanlış seçmişim oyuzden kapsam dışı olarak seçtıklerım alt seviye çıkıyordu onun duzletmesını yapacam

@burcu00 yanlız p5a p5b yada p5c den hangisini seçeceğinize onlar karar veremez. O kimyasalı hangi fiziki şartlarda depoladığınızı bilmiyorlar sonuçta. Örnek olarak Belki kaynama noktası üzerindeki sıcaklıkta depoluyorsunuz belkide depolamıyorsunuz onu bilemezler.Yerinde kontrol yapmadıkları sürece neye göre kontrol ediyorlar merak ettim.

@hakan çağlar Anladığım kadarıyla kendisi toplama kuralına göre hesap yaparken örneğin p5b'ye göre hesaplamıştır bu şekilde kapsam dışı çıkmıştır, ama sistemde onu p5a olarak seçtiyse sistemde kapsam içinde değerlendirilebilir. Böyle bir sıkıntı olmuş olabilir

@burcu00 ben de şimdi kontrol ettim mesela P5b ve P6b olarak kategori oluşturmuşum. Toplama kuralını, bekra sistemindeki adlandırılmış tehlikeli maddeler, adlandırılmamış (toksik, alevlenebilir sıvılar, kendiliğinden reaktif..., sucul ortam için zararlı) tehlikeli maddeler kısımlarına bakarak hesaplarsanız, sonrasında H,P ve E olarak kategorize edip alt ve üst seviye olarak ayırıp daha kolay hesaplama yapabilirsiniz. Böylelikle sistemdeki hesaplamadan farklılık olmaz diye düşünmekteyim. Kendi hesaplamamı da ekte yolluyorum. İyi Çalışmalar....

Ekli dosyalar

• toplama kuralı hesabı.pdf
    577.4 KB · Görüntüleme: 277
arkadaşlar firmanın msds lerini incelediğimde kapsam dışı çıkıyor ama yınede sısteme kapsam dısı dıye gırmem gerekıyor mu?yada nasıl girmeliyim? gecmıs yazılanları okudum ama ılk defa bekra yapmaya calısıyorum işin içinden çıkamadm:( birde firmaya il müdürlüğünden bekra bildirimi yapılması gerekıyor dıye yazı geldı ama bu genel mı gonderildi acaba kapsam dışıyız cünkü

Merhabalar ,

Kapsam dışı olsanız bile kimyasallarınızın bildirimlerini ECBS sistemi BEKRA uygulaması üzerinden yapmanız gerekmektedir.
Kapsam dışı olmanız bildirim muafiyeti vermemektedir.
Sistem üzerinden bildirimi yapıp kapsam dışı seçeneğini işaretleyip(eğer kapsam dışıysanız ) bildirim çıktısını dosyanıza koymanız yeterlidir.
İçinizi rahatlatması açısından il müdürlüğüne bildirebilirsiniz (zorunluluğunuz bulunmamakta)

@nur ogutucu Bildirimi yaptıktan sonra bildirimi gönder/ tamamla tarzı bir buton var oradan yukarı sağ kısımda kapsamını siz sdeçiyorsunuz