Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bir çevre mühendisinin okuyabileceği iki yıllık bölümler

Konu, 'Soru ve Cevap' kısmında Eda Taşpınar tarafından paylaşıldı.

1. Eda Taşpınar

Eda Taşpınar CMNet Üyesi

Arkadaşlar merhaba ben iki yıllık bi bölüm okumayı düşünüyorum tavsiyeleriniz nelerdir? Sadece mesleğime yakın değil gelecekli olabilecek bölümler hakkında da bilgiye açığım :)

2. Ferhat Bağaç

Ferhat Bağaç CMNet Üyesi

Bilgim yok ama saglik okumayi isterdim iş alanı genis :)

3. Eda Taşpınar

Eda Taşpınar CMNet Üyesi

bende o şekilde düşündüm ama iki yıllık sağlık mezunu olarak çalışmak istemem açıkçası fizyoterapi 4 yıllığa tamamlanıyor mu acaba

4. putperest

putperest CMNet Üyesi

işsiz misiniz?

5. Eda Taşpınar

Eda Taşpınar CMNet Üyesi

işim var ama devlet istiyorum

İbrahim Uysal bunu beğendi.
  6. putperest

putperest CMNet Üyesi

o manada sormamıştım :) genel anlamda işsiz bir insan mısınız?

7. Eda Taşpınar

Eda Taşpınar CMNet Üyesi

:D :D :D okumak istiyorum bi işe yarasın okadar da işsiz sayılmam ya

8. putperest

putperest CMNet Üyesi

mühendislik bitirmiş biri neden iki yıllık okumak ister aklım kesmiyor.

Çevre müh olarak da devlette pek ala çalışabilirsiniz, il çevrelerde çevre mühendisi sıkıntısı çekiliyor

Eda Taşpınar bunu beğendi.
  9. Eda Taşpınar

Eda Taşpınar CMNet Üyesi

il çevrelerde sıkıntı varda sizce bu sene bu kadar aldıktan sonra daha çevre mühendisi alırlar mı? Bence almazlar

Ferhat Bağaç bunu beğendi.
  10. putperest

putperest CMNet Üyesi

mezun olduğumda devlete girmeyi çok istemiştim. iki elemeyi geçtiğim bakanlık uzm yard sınavında en son sözlü mülakatta elendim. lafın kısası, nasip değilmiş olmadı.

Ben de mecburen özel sektöre yöneldim. İşim dolayısıyla devlet kurumları ile sürekli irtibatım oldu.

Bunu daha önceden de yazmıştım ancak bence bu devlette çalışılmaz. Ne verilen maaşla, ne sana sağladığı imkanlarla... En son bakanlık personeline yapılanlar da ortada. Daire başkanları sıradan mühendislere, genel müdür müşavirliğe düşürüldü. Ne günahı var bu adamların?

O yüzden benim görüşüm özel sektörün çevre mühendisleri için daha iyi olduğu. En azından çalışanla çalışmayan, hak edenle etmeyen daha net şekilde ayrılır daha adil olur herşey.

11. Eda Taşpınar

Eda Taşpınar CMNet Üyesi

tatilin hafta sonun hiç bişeyin yok bi erkek için belki ama bayan için kesinlikle devlet şuan ki piyasada 1000 1500 arası maaşlar devlette 3500 belki özelde daha fazlasını alabilirsin ama hiç bir garantin yok

12. putperest

putperest CMNet Üyesi

> tatilin hafta sonun hiç bişeyin yok

çok yanlış bir genelleme

> piyasada 1000 1500 arası maaşlar

başlangıç için normal, yükselmesi performansına bağlı.

> devlette 3500

sanmıyorum. en azından giriş maaşı değildir, tecrübe gerektirir

> belki özelde daha fazlasını alabilirsin ama hiç bir garantin yok

"hiçbir garantin yok" bu argüman da yanlış. diyelim şirketinde işler iyi gitmedi ve çıkarıldın. iyi bir mühendis isen hemen iş bulursun bu kaygıları taşımazsın. çünkü başka bir şirkete geçebilirsin.

sen yılllarca bir şubede çalış didin. geceni gündüzüne kat, fedakarlıklarla çalış. yükselmeyi bekle.

imamın tekini ya da bilmemkimin yeğenini başına müdür/şef diye getirsinler. sen avcunu yala.

al sana devlet kurumu.

13. Eda Taşpınar

Eda Taşpınar CMNet Üyesi

ben sadece hakka girmeyeceğim ölçüde çalışırım ki, devlette ondan sonra kim ne hali varsa görsün napıyım o gerçeği kabulleniyorum zaten devlette 3500 evet belediyeler daha fazla hatta

Ferhat Bağaç bunu beğendi.
  14. Ferhat Bağaç

Ferhat Bağaç CMNet Üyesi

bu zamanda sırtını devlete dayıyacaksın.. özelde çalışmak o kadar da kolay değil. iş aradım bulamadım.. sadece diploma yeterli değilmiş.. tek sorun tecrübe olsa keşke.. isg yok çevre görevlisi belgesi yok ( o sırada yoktu) ingilizce yok askerlik yapılacak.. ayrıca maaş düşükle başlıyorsun.. otur kpss çalış 120 soruda 100 doğru yap kolaysa..

15. putperest

putperest CMNet Üyesi

> bu zamanda sırtını devlete dayıyacaksın..

ben de bu yaklaşımı anlamıyorum. bu söylemi de genç bir mühendise yakıştıramıyorum.

> iş aradım bulamadım..

bulursun yılma. beni de ilk işyerim 3 aylık deneme diyerek işe almıştı. o üç ayı nasıl geçirdim bir ben bilirim. kolay hayat yoktur maddi /manevi zorluklarına katlanırsan eninde sonunda mükafatını alırsın!

devlette bunun garantisi yok işte.

Songül Tkblkn bunu beğendi.
  16. Oğuzhan Başıbüyük

Oğuzhan Başıbüyük CMNet Üyesi

Gerçeklerle yüzleşmeden bu ülkede Mühendis olamazsın.İşini iyi bildiğin zaman ve insanlarla ilişkilerin kuvvetli olduğunda istediğin parayı kazanabilirsin.Devlet veya Özel sektörün kendine göre avantaj ve dezavantajları vardır.Benim şahsi düşüncem 3-5 yıl özel sektörde(iyi bir firmada gerekirse düşük maaşa) çalışıp Devlete geçmek veya Özel sektörde daha iyi bir konumda devam etmektir.Ayrıca patronu Çevre Mühendisi olan yerlerde çalışmak çok farkediyor.

17. Ferhat Bağaç

Ferhat Bağaç CMNet Üyesi

Tecrübe edinmek icin ucretsiz bile calisilir yeterki işe alsinlar.. işe almalari icin aranan nitelikler beni yıldırdı o yüzden kpss yöneldim en azindan bu yil icin iş aramayi bıraktım

18. putperest

putperest CMNet Üyesi

hem iş ara hem kpssye çalış, hayatın ne getireceği hiç belli olmaz.

19. Ferhat Bağaç

Ferhat Bağaç CMNet Üyesi

Sizde haklısınız :)

20. Nuri Kartal

Nuri Kartal CMNet Üyesi

İnşaat teknikerliğini tavsiye ederim çünkü çevre mühendisliğinde de kullanacağınız bir çok şeyi öğrenmiş olursunuz.

Bir çevre mühendisinin okuyabileceği iki yıllık bölümler konusuna benzer içeriklerimiz
  1. maden ocaklarında çevre mühendisinin görevleri nelerdir?

mrb arkadaşlar.ben maden ocağında çalışmaktayım,elimden geldiği kadarıyla bişeyler yapmaya çalışıyorum ama maden ocaklarında çevre mühendisi yada çevre görevlisinin yapması gerekenlerle ilgili bilgisi olan arkadaşlardan yardımcı olmalarını bekliyorum.şimdiden teşekkür ederim.
  2. Çevre Mühendisinin Bir Günü

Arkadaşlar tesis/danışmanlık/kamu nerede çalıştığınıza göre elbette neler yaptığınız değişiyor ancak çalıştığınız yerde sıradan bir gün sizin için neler yaparak geçiyor sabah işyerinize geldiğinizde nereden başlıyorsunuz? Tecrübelerimizi paylaşalım öğrenci arkadaşlarımız için de faydalı olur:)
  3. Çevre mühendisinin aşkı

Çevre Mühendisinin Aşkı :asik: Sondaj açtım kalbine nerede aşk suyun ? Emme basıncım düştü yoksa paslandı mı motorun ? Vantuz taktım tepeye yine hava yaptı borun Güzergah çok çetin maslak ile kalmaz sorun İsalem gibi cazibelisin aman kurumasın kuyun. Şair : Talha TAFLIOĞLU 22 Mart 2011
  4. Çevre mühendisinin aşkı (anonim)

Birer difüzör olmak vardı seninle Bir havuz tabanında yan yana Ya da ayni savakta iki üçgen diş Ne bir dalgıç perde ayırsın bizi Ne de bir çamur sıyırıcı Çökeceksek birlikte çökelim demiştik Bir havuzun derinliğine... Ama yinede beraber olamazdık Ben zavallı bir laminer akim iken Sen ise hep türbülanslıydın Reynold sayılarımız bile farklıydı Ben ne korozif maddeler gördüm Sen...
  5. Çevre Mühendisinin Asli Görevleri

Forumdaki konulara bakarken birşey dikkatimi çekti.Belediyelerde çalışan Çevre Mühendisi ne iş yapar diye.4 aydır belde belediyesinde Çevre Mühendisi olarak görev yapmaktayım ve Çevre Mühendisinin tanımını ve ne iş yaptığını çok az bilenlerle çalışan bir mühendis olarak herşeyi yapar.Yani abi ne iş olursa yaparız değil ne iş olursa yaptırırız hesabı :).Mesela bir böcek ilaçlaması kesinlikle...