Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bitkisel atık yağların bertarafı

Konu, 'Çevre ve Atık Yönetimi' kısmında Merve Bayraktar tarafından paylaşıldı.

 1. Merve Bayraktar

  Merve Bayraktar CMNet Üyesi

  Merhaba;
  İşletmedeki yemek firması, yemekleri işletmenin bulunduğu arazi içinde bulunan yemekhane binası içinde yapıp daha sonra çıkan bitkisel atık yağları alıp kendi anlaşma yaptığı geri kazanım firmasına götürebilir mi? Yoksa yemekler işletme arazisi içinde yapıldığı için o bitkisel atık yağları işletmenin sözleşme imzaladığı firmaya mı vermesi gerekir? Yemek firmasıyla yapılan sözleşmedeki maddelere yemeklerden çıkan yağların geri kazanımıyla, yemek firması ilgilenecektir diye eklenebilir mi?
  Bilgili olan birisi sorumu yanıtlayabilirse sevinirim.Teşekkürler.
   
 2. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Yemek firmasıyla yapılan sözleşmedeki maddelere yemeklerden çıkan yağların geri kazanımıyla, yemek firması ilgilenecektir diye eklenebilir mi?

  Evet muhtemelen eklersiniz fakat geri kazanımla ne kadar ilgilenirler tartışılır.


  Yemekleri işletmenin bulunduğu arazi içinde bulunan yemekhane binası içinde yapıp daha sonra çıkan bitkisel atık yağları alıp kendi anlaşma yaptığı geri kazanım firmasına götürebilir mi?

  Yemek firmasıyla anlaşan kuruluş eğer yemek firmasına engel olmazsa olabilir.

  Yinede bu konuyla ilgili çalışan arkadaşlarda cevaplarsa daha sağlıklı olacaktır. Bilginize.. Ben sorularınızın ters yönünde bilgi edinmediğin için bu şekilde cevaplandırdım..
   
 3. Özge Gökmen

  Özge Gökmen CMNet Üyesi

  Fatih Bey'in de dediği gibi yemek firmasının geri dönüşümle çok ilgileneceğini sanmıyorum.

  Bir proje için gittiğim bir fabrikada fabrikanın kendisi yemekhanedeki atıkların geri kazanımından sorumluydu ve kendi anlaşma yaptığı bir geri dönüşüm firmasına gönderiyordu bitkisel atıkları. Atık yönetimi kapsamında işletme kendi alanındaki her türlü atıkın kontrolünü bizzat kendi yapıyor benim bildiğim.
   
 4. Merve Bayraktar

  Merve Bayraktar CMNet Üyesi

  Eğer yemek firmasının yağları geri dönüşüme gönderdiğinden emin olunsa bile yönetmelik gereği bizim mi geri dönüşümcülere ulaştırmamız gerek.Aslında daha çok öğrenmek istediğim denetimlerde sorun yaşanır mı ? bunu hangi kaynaktan öğrenebilirim ?
   
 5. Tuğba Cabi

  Tuğba Cabi CMNet Üyesi

  Bir tekstil fabrikasının yemekhanesinde oluşan atık bitkisel yağları,yine aynı işletme biyodizel üretiminde kullanırsa yönetmelik gereği aykırı bir durum oluşurmu?
  Konu ile ilgili çalışan firmalar gibi lisans almak gerekirmi?
   
 6. Demet Ay

  Demet Ay CMNet Üyesi

  işletme içinde yemek yapıldığı için sorumlu işletme sahibidir. yemekci firma sadece yüklenici. denetim e gelindiği zaman işletme sahibinden bitkisel atık yağları nasıl bertaraf ettiğine dair belge istenir.
  bitkisel atık yağlar lisanslı geri dönüşüm firmalarına verilmesi gerekir ve sizin de teslimat sırasında alıdğınız belgeyi saklamanız gereklidir. unutulmaması gereken bir konu artık denetime gelen kişiler geri dönüşüm firmalarının lisanslarını da görmek istiyorlar. çünkü piyasa da atık yağları toplayan bir çok lisansız firma var. o nedenle teslimatınız sırasında lisanlarının da birer örneğini alın.
  tabi bitkisel atık yağlarınızı da geri dönüşüm firmasına verene kadar belirli koşullarda saklamanız gerekir. nasıl saklanması gerektiğinin ayrıntıları yönetmlikte var.
   
 7. Demet Ay

  Demet Ay CMNet Üyesi

  tekstil fabrikasının atık yağlarını kendiliğinizden biyodizel ile karıştıramazsınız bunun için izin almanız gerekir.
   
Bitkisel atık yağların bertarafı konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Bitkisel Atık Yağların Yönetimi

  Bitkisel atık yağların yönetimi kitapçığı
 2. Bitkisel atık yağların kontrolü yönetmeliği

  Atık yağların geri kazanım tesislerine u.a.t.f ile teslim edilen atıklar il çevre müdürlüklerine bildirilmesi gerekiyor mu,yoksa denetimlerdemi sunmak gerekiyor?
 3. Yürürlükte Bitkisel atık yağların kontrolü yönetmeliği

  BİTKİSEL ATIK YAĞLARIN KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ Resmi Gazete Tarihi: 19.04.2005 Resmi Gazete Sayısı: 25791 Amaç Bu Yönetmeliğin amacı, bitkisel atık yağların üretiminden bertarafına kadar, çevreye zarar verecek şekilde doğrudan veya dolaylı bir biçimde alıcı ortama verilmesinin önlenmesini, bu atık yağların yönetiminde gerekli teknik ve idari standartların oluşturulmasını, geçici depolama, geri...
 4. Bitkisel atık yağların zararları

  Bitkisel atık yağların zararları Ülkemizde patates ve diğer yemeklerde kullanmış olduğumuz yağlar gün geçtikçe kullanım miktarı artmaktadır. bu yağları dökmek çevremize çok fazla zarar vermektedir. 1 litre atık yağ, 1 milyon litre suyu kullanılamaz, 5 milyon litre suyu içilemez duruma getirir. Atık yağlar, suya döküldüğü zaman suya zarar verir, havadan gelen havayı atık yağ su yüzeyini...