Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yürürlükte Bitkisel atık yağların kontrolü yönetmeliği

Konu, 'Çevre Mevzuatı' kısmında CMNet Okuru tarafından paylaşıldı.

1. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

BİTKİSEL ATIK YAĞLARIN KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ

Resmi Gazete Tarihi: 19.04.2005 Resmi Gazete Sayısı: 25791

Amaç

Bu Yönetmeliğin amacı, bitkisel atık yağların üretiminden bertarafına kadar, çevreye zarar verecek şekilde doğrudan veya dolaylı bir biçimde alıcı ortama verilmesinin önlenmesini, bu atık yağların yönetiminde gerekli teknik ve idari standartların oluşturulmasını, geçici depolama, geri kazanım ve bertaraf tesislerinin çevreyle uyumlu yönetimi için buna yönelik prensip, politika ve programların belirlenmesi amacıyla hukuki ve teknik esasların düzenlenmesini sağlamaktır.

Kaynak: Mevzuat Bilgi Sistemi

Not: Yönetmelik 05.11.2013 Tarihinde 28812 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Bitkisel Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliğinde Değişik Yapılmasına Dair Yönetmelik'teki değişikliklere göre yeniden revize edilmiştir.

Ekli Dosyalar:

2. Nihal Ş. Aksoy

Nihal Ş. Aksoy CMNet Üyesi

Bitkisel atık yağların atık kodu nedir acaba?

20 01 25 Yenilebilir sıvı ve katı yağlar olabilir mi?

3. H. Mustafa Pekçetin

H. Mustafa Pekçetin CMNet Üyesi

Bununla birlikte 20 01 26* kullanılmış kızartmalık yağlar ve yağ tutuculardan çıkan yağlar olarak biliyorum.

4. Göksel Kurtuluş

Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

Bizim verdiğimiz firma 20 01 26* : 20 01 25 dışındaki sıvı ve katı yağlar kodu ile alıyor. Tekrar yiyecek olarak kullanımı olmadığı için bu kodla aldıklarını söylemişlerdi.

5. Nihal Ş. Aksoy

Bitkisel atık yağları alan kaç tane firma var?

6. Göksel Kurtuluş

Benim bildiğim iki firma var, yani ben şu ana kadar iki firma ile çalıştım. Ezici ve Deha (eski ismi Kolza'ydı).

Pınar Pelit Demir bunu beğendi.
  7. Volkan Azak

Volkan Azak CMNet Üyesi

benim bildiğimde ezici ile deha birleşme yapmış olması g(koza ile) o vakit tek bir firma var gözüküyor:)

8. Nihal Ş. Aksoy

Benim de bir hastane ile yapmış oldukları anlaşmadan anladığım birleşmiş oldukları. Bu durumda yalnızca bir firma var bitkisel atık yağ ile ilgilenen. Teşekkürler bilgi için.

196 MAYSA YAĞ SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ "Z.GÖKALP M.E.TURGUT ÖZAL CADDESİ 14 B BAŞAKŞEHİR/İSTANBUL
    tel:02125492020
    fax:02125492019" İSTANBUL EK-1 Hava Emisyon,Bitkisel Atık Yağ Geri Kazanım Atık Kodları 17.04.2012 17.04.2017

9. Göksel Kurtuluş

Düzeltme yapıyorum Ezici firması Deha olarak değiştirmiş ismini, Kolza kendi adı ile devam ediyor sanırım.
    Firmaların web adresleri;
    Deha (Ezici)
    Kolza

Yanlış yönlendirme için özür dilerim :)

10. Nihal Ş. Aksoy

Göksel Bey bakanlığın sitesindeki listesinden bakıyorum ben de şu an. Listenin linkini paylaşmak isterim ilgilenen arkadaşlar için.
    http://www.csb.gov.tr/gm/ced/index.php?Sayfa=sayfaicerikhtml&IcId=664&detId=663&ustId=664

Yalnız, konu ile tam olarak alakalı olmamasına karşın dikkatimi çeken şu oldu ki Bazı Tehlikesiz Atıkların Geri Kazanımı Tebliği durdurulmuş olmasına karşın bu durdurma kararından sonra Lisans almış birkaç firma olduğunu görüyorum listede, şimdi GFB listesini inceleyeceğim, benim de firmalarım var tüm işlemlerini tamamlamış, emsal teşkir eder bir durumu var ise bunu ilgililerle görüşmeyi düşünüyorum. Ortada bir haksızlık olmadığını umud ediyorum!!!

211 ENES KUYUMCULUK DEĞERLİ MADENCİLİK DAYANIKLI TÜKETİM MALLARI İNŞAAT GIDA TEKSTİL SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ "İKİTELLİ ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ ÇEVRE SANAYİ SİTESİ 3.BLOK NO:14
    tel:2124853094
    fax:2124855061" İSTANBUL EK-1 Hava Emisyon,Tehlikesiz Atık Geri Kazanım Atık Kodları 08.07.2013 08.07.2014

Göksel Kurtuluş bunu beğendi.
  11. Volkan Azak

Volkan Azak CMNet Üyesi

ben çalıştğım yerde ezici den gelenlerle konuşutğumda onların kolza ile birleşme yaptıkları yönündedir. hatta aldıkları atık yağları işlemedikleri İstanbul dışında yanlış hatırlamıyorsam Eskişehir/konya ikisinden biri olabilir. orada depoladıkları yöndedir. bunları belirli bir tonaja geldiklerinde geri kazanım yaptıklarını söylediler:
    ama tam doğruluğu bilmiyorum denene bu:)

12. Şafak Yılmaz

Şafak Yılmaz CMNet Üyesi

yönetmelik bu gün itibariyle değişmiştir. bilginize arkadaşlar

13. Emre Özer

Emre Özer CMNet Üyesi

Merhabalar ;Bugün yani 05/11/2013 tarihinde Resmi gazete de çıkarılan yönetmelik değişikleri ile ilgili sorum olcakatı.Tehlikelki Atıkların Kont. Yön. ,Bitk. Atık Yağların Kont. Yön. , Atık Yağların Kont. Yön., Atık Pil ve Akü Kont Yön. değişikliklerini inceledim. Genelde Bakanlık ismi Çevre ve Şehircilik diye değiştirilmiş, diğer yönden ise lisanslı taşıma araçlarına gerek olmadığı belirtilmiş sanırsam. Ancak Teh. mad Kont. Yön. ise; tehlikeli atıklar lisanslı araçlarla taşınır denmiş. Tehlikeli atıkların taşınmasına ilişkin hususlar ise diğer düzenleyici işlemler ile belirlenir demiş.Burda ki diğer düzenleyici işlemlerden kastı nedir ? Diğer yönetmelikler de ise mesela atık yağ taşıma aracı Valilikten izin almak zorunda değil,her türlü araçla taşınır mı olarak algılamamız gerekiyor? Teşekkürler,iyi çalışmalar dileğiyle..

Murat Akyüz bunu beğendi.
  14. Murat Akyüz

Murat Akyüz CMNet Üyesi

Emre bey zannımca araçların taşıma lisanslıyla ilgili olarak yeni bir yönetmelik çıkartırlar. Yoksa her türlü nakliye aracıyla taşınabilecekse, Çevre Mühendisliği zaten bitti Çevre Mevzuatı da biter.

15. Emre Özer

Emre Özer CMNet Üyesi

:D teşekkürler

16. Cansu Bağ

Cansu Bağ CMNet Üyesi

Yönetmeliğin her yerinde taşıma lisansı diyor fakat lisans alma zorunluluğunu içeren maddeler kaldırılmış. Bu ne çelişki

Şeyma Huyut Eyigün bunu beğendi.
  17. Tarık Durmuş

Tarık Durmuş CMNet Üyesi

"Bu hususlar Bakanlıkça diğer düzenleyici işlemler ile belirlenecektir." Tüm değişikliklerde genelde bu ifadeler yer alıyor. Bakanlık ya bir genelge ile veya tebliğ ile yeniden düzenleyecektir diye tahmin ediyorum.

Şeyma Huyut Eyigün ve Emre Özer bunu beğendi.
  18. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Motat ile ilgili bir düzenleme gelecek olabilir mi?

19. Cansu Bağ

Cansu Bağ CMNet Üyesi

İl Çevre ile görüştüm.
    Tehlikeli Atıkların Kara Yolunda Taşınması Yönetmeliğindeki hükümler geçerlidir. Tehlikeli atık olarak nitelendirildiği için yağların da ayrıyeten Atık Yağ Tşıma değil de Tehlikeli Atık Taşıma olarak anılacağını belirttiler.

20. Emre Özer

Emre Özer CMNet Üyesi

Bende öyle düşündüm.Galiba o şekilde bütün hepsini birleştirecekler sanırım.

Bitkisel atık yağların kontrolü yönetmeliği konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Bitkisel atık yağların kontrolü yönetmeliği

Atık yağların geri kazanım tesislerine u.a.t.f ile teslim edilen atıklar il çevre müdürlüklerine bildirilmesi gerekiyor mu,yoksa denetimlerdemi sunmak gerekiyor?
  2. Yürürlükte Atık yağların kontrolü yönetmeliği

ATIK YAĞLARIN KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ Resmi Gazete Tarihi: 30.07.2008 Resmi Gazete Sayısı: 26952 Amaç Bu Yönetmeliğin amacı, atık yağların üretiminden bertarafına kadar; a) Çevreye zarar verecek şekilde doğrudan veya dolaylı bir biçimde alıcı ortama verilmesinin önlenmesine, b) Çevre ve insan sağlığına zarar vermeden geçici depolanmasına, taşınmasına, bertaraf edilmesine, c) Atık yağların...