Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Biyolojik filtre reaktörler (bfr) için dolgu malzemesi alternatifleri

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

1. Fatih Özcan

Fatih Özcan Site Kurucusu

Biyolojik Filtre Reaktörler (BFR) klasik filtre sistemlerinin modifiye edilerek atıksu arıtımı amacıyla kullanıldığı yeni teknolojilerdir. Günümüzde farklı isimler altında geliştirilen biyolojik filtreleri birbirinden ayıran özelliklerin başında filtrelerde kullanılan dolgu malzemeleri gelmektedir. Sunulan makalede “pellet” olarak isimlendirilen, su yumuşatma sistemlerinden atık olarak çıkan bir malzemenin BFR’de dolgu malzemesi olarak kullanılabilirliği incelenmiştir. Bu kapsamda, Türk Standartları Enstitüsü’nün (TSE) ilgili şartnamelerinde açıklanan analiz yöntemleri kullanılarak malzemenin tane boyutu dağılımı, özgül ağırlık, birim hacim ağırlık,porozite, özgül yüzey alanı gibi fiziksel özellikleri belirlenmiştir. Laboratuvarda kurulu bir filtre kolonundan yararlanılarak malzemenin akışkanlaşma özellikleri (minimum akışkanlaşma hızı) araştırılmıştır. Ayrıca, yukarı akışlı akışkan yatak olarak işletilen bir reaktöre “pellet” doldurularak malzemenin atıksu arıtımı amacıyla kullanılabilirliği incelenmiş; organik madde giderimi esas alınarak arıtma verimi değerlendirilmiştir.

Makalenin tamamına ekteki dosyadan uaşabilirsiniz. Toplam 14 sf

Biyolojik filtre reaktörler (bfr) için dolgu malzemesi alternatifleri konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Boyar Madde içeren Tekstil Atıksularının Arıtım Alternatifleri

Son yıllarda su kirliliği kontrolü büyük önem kazanmıştır. Alıcı su kaynaklarına verilen boyar maddeler organik yük olarak bu kirliliğin küçük bir kısmını oluşturmaktadır; ancak alıcı ortamda çok düşük konsantrasyonlarda boyar madde bulunması bile estetik açıdan istenmeyen bir durumdur. Bu nedenle boyar madde içeren tekstil endüstrisi atıksularından renk giderim prosesleri ekolojik açıdan önem...
  2. Yumuşatma cihazlarında dolgu madde kırılması

Arkadaşlar merhaba, Su yumuşatma cihazlarında kullanılan dolgu mineralinin(reçinenin) kırılma problemi hakkında bilgi sahibi olan varsa bu sorunun tam olarak ne olduğunu açıklayabilir mi? Ayrıca, Bu kırılma sonrasında reçine tamamen kullanılmaz hale mi gelir? Maddi bir değeri var mıdır? Teşekkür ederim. İyi Çalışmalar.
  3. Filler malzemesi atığı

Asfalt plentlerinde Döner Kurutucu (Drayer) dan kurutulmak için geçirilen agreganın içindeki ince, kristalize malzemeye filler malzemesi denmektedir. Bu malzeme asfaltta bağlayıcı eleman olarak kullanılmaktadır, ancak bu malzemenin çoğu kısmı da atık olarak ortaya çıkmaktadır. Bu atık çimento yada briket yapımında kullanılmaktadır. Fakat plent tesisleri genel de bu tür tesislere uzak olduğu...
  4. Yalıtım malzemesi ve asbest içeren inşaat malzemesi

17 06 04 (17 06 01 ve 17 06 03 dışındaki yalıtım malzemeleri) kodlu atığı alan lisanslı firmaya ihtiyacım var. Yardımcı olabilir misiniz?
  5. Boyama için filtre acil yardım

Arkadaşlar merhaba; Daha öncede aslında benzer soru sormuştum şöyleki bir tesisim var ve boyama ile kumlama aynı saha içerisnde, boyama ünitesi ayrılamaz bir şekilde (üstten raylı vinç var ve parçalar çok büyük olduğundan boyama ünitesi kapatılamıyor) şimdi kumlama bölümü için toz tutucu filtre kullanıldı. ortam havalandrması şuan gayet iyi ancak boyama ünitesinden ötürü VOC azaltıcı bir...