Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Boya atıksuyunda biyolojik reaktör besleme

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında A.Kimyager tarafından paylaşıldı.

1. A.Kimyager

A.Kimyager CMNet Üyesi

Arkadaşlar merhaba;

Boya atıksuyu arıtma tesisimizde kesikli ve sürekli olak üzere biyolojik reaktörler var fakat şu anda koi değerleri yüksek.Havalandırmada sıkıntım yok fakat bakterilerimin durumu çok kötü flement mikroorganizmalarda bol miktarda mevcut.Size sorum şu olacak : Bu bakteriler için neler yapılabilir beslemede şeker ve üre kullanımı tavsiye ediliyor fakat ne oranlarda ne kadar kullancağımı bilmiyorum bu şeker ve üre konusunda bilgi verirseniz de çok sevinirim.

2. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

bununla ilgili en genel oran 100/5/1 oranı. BOİ/Azot/Fosfor konsantrasyonu sırasıyla bu oranlarda olmalı.
    yüksek KOİ (dolayısıyla BOİ) değerlerinde şeker kullanmanız filamentlileri arttıracaktır çünkü her çeşit şeker ilavesinde BOİyi arttırırsınız, azot fosfor miktarı sabit kalır. ihtiyacınız olan üre ya da saf amonyak ya da diamonyum fosfat (ya da başka bir kimyasal da seçebilirsiniz tabii).. seçim kriteri fiyat ve kullanım kolaylığı-çalışma emniyeti. siz daha iyi bilirsiniz o kısımları. en güncel çıkış suyu analizlerinden ihtiyacınız olan azot ve fosfor miktarını kabaca belirleyip deneme yanılmayla kısa sürede doğru dozları bulursunuz diye düşünüyorum.

azot ve fosfor mikroorganizmalarca kolayca sudan çekilir. nütrient beslemesinin sonuç verme süresi faydalı bakterilerinizin üreme hızına bağlı olacaktır büyük ihtimalle.

bir de debiniz ve analiz sonuçlarınızı yazarsanız başka fikirler ve yaklaşımlarla gelenler çıkabilir. benim yazdıklarım biraz ezberden oldu.

Boya atıksuyunda biyolojik reaktör besleme konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Ardışık Kesikli Reaktör

Ardışık kesikli reaktör çalışma problemleri, modellenmesi avantaj ve dez avantajlaı hakkında bilgiye ihtiyacım var. Paylaşırsanız memnun olurum.
  2. 4- nitrofenol'ün anaerobik hareketli yatak reaktör (ahyr)ve anaerobik perdeli reaktör

Özlem S. KUŞÇU, Delya SPONZA Dokuz EylülÜniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Çevre Mühendisliği Bölümü, Buca-İZMİR E-Posta: ozlem.selcuk@deu.edu.tr ÖZET: Bu çalışmada, laboratuvar ölçekli kurulan anaerobik hareketli yatak reaktör (AHYR) ve anaerobik perdeli reaktör (APR), sürekli beslemede co-substrat olarak glukoz kullanılarak 4-Nitrofenol’ün arıtılabilirliğini araştırmak için...
  3. ABD'de bir nükleer reaktör daha alarm veriyor

Haber - 28 Ağustos, 2011 ABD’de devam eden Irene kasırgası nedeniyle Calvert Cliff nükleer santralinin bir reaktörü kapandı. Bu, ABD’de bir hafta içinde doğal afetler nedeniyle kapanan üçüncü reaktör. ABD'de yaşanmakta olan Irene kasırgasının yarattığı kuvvetli rüzgar, Maryland Eyaleti'nde bulunan Calvert Cliff nükleer santralindeki bir reaktörün kapanmasına neden oldu. Bu, ABD'de bir...
  4. Boya Çamuru

atık boya çamuru içinde mevcut olan atık su miktarını azaltmanın en etkili yolu nedir? konteynerde depolanan çamurun yüzeyinde oldukça su var. bertarafa bu şekilde göndermek hem sızıntı/dökülme vb. karşı riskli hem de pahalı. Atık azaltmak için suyu emici bir madde fln eklenebilr mi? yada suyunu nasıl süzdürebilirim. yardımcı olabilirseniz sevinirim.
  5. Reaktör sayısı arttıkça arıtma verimi neden artar?

Tam karışımlı reaktörler için;10 adet seri bağlı reaktör ve 15 günlük bekleme süresi için arıtma verimi %41 iken,5 adet seri bağlı ve 15 günlük bekleme süresi için arıtma verimi %25'e düşüyor bunun sebebi ne olabilir sizce ?yardım ederseniz çok sevinirim sağlıcakla kalın.(öğrenciyim:)) Kendimi anlatamadıysam bir örnek vereyim;1 reaktörden oluşan sisteme suyu aldık ve atıyorum 3 saat beklettik...