Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

ÇED "Kapasite Artışı Tanımı"

Konu, 'Çevresel Etki Değerlendirmesi' kısmında Neşşe tarafından paylaşıldı.

1. Neşşe

Neşşe CMNet Üyesi

Merhabalar,
    ÇEVRESEL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ'nde ÇED Gerekli Değildir Kararı bulunan bir firma için kapasite artışı söz konusu olduğunda belge yenileniyor, fakat yönetmelikteki kapasite artışından kasıt belli bir oran var mı ? Üstü kapalı bir tabir. Yönetmelikte yazmıyor. Fakat bildiğim kadarıyla 3'te 1 oranında artış varsa yenilenmesini istiyor İl Müdürlüğü. Konuyla ilgili bilgilendirirseniz sevinirim..

MADDE 15– (1) Bu Yönetmeliğin;
    a) EK-II listesinde yer alan projeler,
    b) Bu Yönetmelik kapsamında ya da kapsamı dışında bulunan projelere ilişkin kapasite artırımı ve/veya genişletilmesi halinde, kapasite artış toplamı bu Yönetmeliğin EK-II’sindeki eşik değer veya üzerindeki projeler,
    seçme eleme kriterlerine tabidir.

2. Kenan Atalar

Kenan Atalar CMNet Üyesi

3 te 1 artış olursa çevre izni yenileniyor. ÇED için böyle bir oran yok bildiğim kadarıyla.

3. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Bende öyle bır oran yok dıye bılıyorum. Eğer ki kapasite aartışı ek 2 deki değerlerin üstündeyse otomatık olarak ek 1 e giriyor ve çed belgesi için başvuru yapılması zorunlu oluyor.

4. Neşşe

Neşşe CMNet Üyesi

Ek 2 listesindeki bir tesis Çed Gerekli Değildir Belgesi mevcut olan bir tesis bu. Firma kapasite artışı yapıyor fakat Ek 1 deki kapasiteye girecek kadar değil. (ki bütün faaliyetler için kapasite sınırı konmamış.) Bu durumda da ÇED gerekli değildir belgesi yenileniyor. Benim kafama takılan burdaki kapasite tanımı ucu açık. Az bir miktarda da artış olduğunda yenileyecek miyiz ?

5. ÇED yönetmeliğinde yok ama il müd. böyle bir oranı var mış bende duydum ama bu oranın yazdığı yazıyda görmedim hiç elinde olan paylaşırsa sevinirim. Bence kapasite artışı olduğu zamn oran ne olursa olsun il müd. görüş alınmalı.

6. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

o zaman işi garantıye alıp görüş alacaksınız. ona göre bir rapor hazırlarsınız.

7. Kenan Atalar

Kenan Atalar CMNet Üyesi

yeni kapasite raporu ile müdürlüğüe yazı yazıp görüş almak en doğrusu.

8. Neşşe

Neşşe CMNet Üyesi

İl müdürlüğün uyguladığı oran çed kapsamında da 3'te 1 oranında diye biliyorum. bununla ilgili bakanlığın yazdığı bir iç yazışma falan olmalı sanırım.

9. Neşşe

Neşşe CMNet Üyesi

Teşekkür ederim :)

10. mgules

mgules CMNet Üyesi

ek-2 kapsmındaki tesiste çok az bir artış olsa bile çed gerekli değildir belgesinin yenelenmesi gerekir. örnek vermek gerekirse tavuk yetiştirme tesisleri için ek-2 deki kapasite 20000 ile 60000 adet arasındadır farz edelimki 30.000 kapasiteli bir tesis kurdunuz ve çed gerekli değildir kararını aldınız. bu kapasiteyi 30500 e artırmayı planladınız yeniden çed gerekli değildir için başvuru yapmanız gerekmekte. bu şekilde ister bir defada ister bir kaç defada kapasitenizi ek-2 listesindeki üst sınnıra kadar artış yapabilirsiniz. yani örneğimizden yola çıkarsak 30000 kapasite ile ilk kuruluşu olan tesis için 59.999 adet daha artış yapabilirsiniz. yani 30000+59999 =89999 a kadar proje tanıtım dosyası hazırlayarak artış yapılabilir.

hanvey1105 bunu beğendi.
  11. mgules

mgules CMNet Üyesi

ayrıca üst sınırı olmayan işletmeler için bakanlığın görüşünün alınması gerekiyor.

hanvey1105 bunu beğendi.
  12. mgules

mgules CMNet Üyesi

bakanlığın yazdığı iç yazışmalar kimseyi bağlamaz asıl olan yönetmelikte yazandır

13. Manolya Kandemir

Manolya Kandemir CMNet Üyesi

Merhabalar, ben de bu konu ile ilgili baya sorunlar yaşadım.Sayılarla örnek vererek açıklamak belki daha anlaşılır olur.

Faaliyetiniz için ek-1'deki sınır değer 35.000 ton/yıl, Ek-2'deki sınır değer 10.000 ton/yıl diyelim.

2010 yılına kadar kapasite 9.000ton/yıldı sonra 30.000 ton/yıllık artış yapılarak yeni kapasite 39.000 ton/yıl oldu diyelim.

Yönetmelik maddesine göre (Madde 7 ve 15):

1- EK-2'de yer alan tesisn kapasite artış toplamı ek-1'deki kadar ya da daha fazlaysa ÇED Raporu hazırlaması gerekiyor. (30.000lik artış ek-1'deki 35.000 değerinden düşük olduğu için çed gerekli değil belgesi hazırlanıyor)
    2- Eğer kapasite artışı EK-1'den az ek-2'den fazla ise de seçme-eleme kriterlerine tabi oluyor.(30.000lik artış ek-1 değerinden küçük, ek-2 değerinden büyük olduğu için seçme-eleme kriterlerine tabi, PTD hazırlanmalı)
    3- Eğer kapasite artışı 30.000 değil de 9.000 olsaydı ek-2 olmaya devam edicektik ama PTD hazırlamak gerekmeyecekti ama kapasite artışının seçme-eleme kriterlerine tabi olmadığına dair yazı almak her zaman güvenli tarafta kalmayı sağlar.

toplamda kapasite ek-1deki değeri geçse bile kapasite artışlarına göre değerlendirildiğiniz için EK-1'e girmiyorsunuz.

Yani EK-1 ve EK-2 listesi faaliyet ilk başladığında ek-1 ya da ek-2 olduğunu beliliyor daha sonra kapasite artışlarına bakarak durumu değerlendiriyorsnuz.

hs1987, Selma Akdoğan ve hanvey1105 bunu beğendi.
  14. Hatice Göksu

Hatice Göksu CMNet Üyesi

Günaydın,
    Tesisteki kapasite artışını İl Müdürlüğüne bildirme konusunda belli bir süre var mıdır?

15. kapasite rap. çıkmadan önce

16. Hatice Göksu

Hatice Göksu CMNet Üyesi

yani üst yazımızda şu oranda bir kapasite artışı yapılacaktır dememiz yeterli mi? yoksa artış için bir onay mı almamız gerekli?

17. şu kadar oranda artış yapılması planlanmaktadır, artışın Çevre mevzuatı kapsamında değerlendirilerek tarafımıza bilgi verilmesi şek yazın bence işinizi sağlama almış olursunz

Hatice Göksu bunu beğendi.
  18. Hatice Göksu

Hatice Göksu CMNet Üyesi

:)çok teşekkür ederim..

19. rica ederim ne demek.:)iyi çalışmlar

Hatice Göksu bunu beğendi.
  20. Hatice Göksu

Hatice Göksu CMNet Üyesi

yasemin hanım sizi de kapasite raporuyla ilgili sürekli rahatsız ediyorum da yeni bir firmayla sözleşme yapacağız fakat kapasite raporu yok bu durumda illa kapasite çıkmalı mı yoksa işlemler başka türlü de ilerleyebiliyor mu? bilginiz var mı bu konuda?

ÇED "Kapasite Artışı Tanımı" konusuna benzer içeriklerimiz
  1. 'tekrar kullanım' tanımı

Diyelim ki piyasaya sürenler,ambalajlarını belli firmalardan x kadar tedarik ediyorlar.Bunun y kadar kısmı ürünle beraber piyasaya sürülüyor,z kadar kısmı da işletme içinde kullanılıp atık haline geliyor,üretimde kullanılmayan u kadarı da bir sonraki yıla devir için stoğa kaldırılıyor. x=y+z+u dengesinden buradaki 'z' tekrar kullanım olarak geçer mi?
  2. Çevre izni alma aşamasında kapasite artışı yapan tesisler

Mevcut emsiyon,atıksu ve gürültü konularında GFB almış ve Çevre İzin sürecine girmiş olan işletmeler nihai kararın değerlendirilme aşamasında kapasite artışlarına gidebiliyorlar . Burada ÇKAGİLHY de 1/3 oranında fazla kapasite artışı yapılmışsa çevre izin süreçi tekrardan başlatılır dior .Ama sıkıntı şuradaki bu işletme için Emisyon ve Gürültü ölçümleriyaptırmış ve raporlarını...
  3. Çevre Mühendisi '' İş Tanımı ''

Arkadaşlar ; Forumda 10.000 den fazla çevre mühendisi arkadşımız var. Bir kısmı henüz öğrenci bir kısmı kamu kurumunda çalışıyor ve de büyük bir çoğunluğu özel sektörde görev yapıyor. Bu gün işveren bir çevre mühendisi istihdamı yaratıp , kendisini üretim prosesinde bunun yanında iş güvenliği çalışmalarında ve artan zamanlarında ise çevre hizmetlerinde görevlendiriyor. Bu durum tabiki...
  4. GFB ve Kapasite Artışı..

arkadaşlar danışmanlığını yaptığım bir hazır beton tesisi için GFB aldım. Ancak tesis yetkilileri kapasite artışı yapmak istiyor. Bu durumda Çevre İzin süreci tamamlanmadan ÇED almamız gerekecek ilk durumda başvuru yaptığımız evraklardan kapsite raporu ve ÇED belgesi değişmesi gerekmektedir.(mevcut başvuruda ÇED muafiyet yazısı yüklenmişti). Bu durumda ÇED belgesini aldıktan sonra Mevcut...
  5. Koi artışı ve giderimi

Merhaba arkadaşlar. SKKY Tablo 21.1 evsel atıksu arıtma tesisinde 2 ayda bir düzenli analiz yapılıyor ve KOI değeri her analiz sonucunda artış gösteriyor. Son ölçümler sonucu sınır değerin de üzerine çıkıldı. AAT'ye gelen sularda herhangi bir değişme yok. Sistem düzgün şekilde çalıştırılıyor. Bu KOI artışının sebebi ne olabilir ve önüne geçilmesi için ne yapılabilir bir fikri olan var mı???