Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çed kapsam dışı

Konu, 'Çevresel Etki Değerlendirmesi' kısmında Nurdan16 tarafından paylaşıldı.

 1. Nurdan16

  Nurdan16 CMNet Üyesi

  Arkadaşlar Merhaba;
  Paslanmaz boru imalatı yapan bir tesiste; uygulanan kaynak işlemi sonrası, kaynak yapılan bölgeye Pelox adı verilen kremimsi bir paslanmaz temizleyici jel sürüyorlar. Bu temizleme jelinin içinde az da olsa asitlik özelliği var. Sürülen bu jel kaynak yapılan o bölgenin tekrar paslanmazlık özelliği kazanmasını sağlıyor. Jel sürüldükten sonra o bölge önce sert süngerle ovuluyor daha sonra paslanmaz telli fırça ile fırçalanıyor. Nihai olarak da o bölgeyi jelden arındırmak için suyla hortumu tutup yıkıyorlar. Geçerli olan ÇED Yönetmeliğinin EK II'nın 9. maddesi" Tank hacminin 5 m³ ve üzeri olduğu, elektrolitik veya kimyasal bir proses kullanılarak metal ve plastik maddelerin yüzeylerinin metalle kaplandığı tesisler veya yüzey temizleme işleminin yapıldığı tesisler." ifadesinde geçen "... veya yüzey temizleme işleminin yapıldığı tesisler" kısmı nedeniyle tankı olmayan bu faaliyetteki gibi direk kimyasal uygulayarak yüzey temizleme yapıldığı için bu madde kapsamında değerlendirilebileceği konusunda tereddüt oluştu. Böyle bir faaliyetin yukarıdaki nedenlerle ÇED Yönetmeliği kapsamında olup olmayacağı konusunda yardımcı olabilirseniz sevinirim. İyi çalışmalar.

  pelox.jpg
   
 2. Fatih Çoban

  Fatih Çoban CMNet Üyesi

  V.Yıldırım ve Nurdan16 bunu beğendi.
 3. Nurdan16

  Nurdan16 CMNet Üyesi

  Teşekkür ederim. İyi çalışmalar.
   
Çed kapsam dışı konusuna benzer içeriklerimiz
 1. ÇED Kapsam dışı belgesi

  ÇED Yönetmeliğinin Ek-II 1-a)........(proses kaynaklı atığı ve yan ürünü olmayan sadece karışım yapan tesisler bu kapsamın dışındadır.) Maddesine göre kapsam dışında olan bir işletme için resmi kapsam dışı yazısı alabilmek için izlenmesi gereken yol nasıldır? Bu konuda yardımcı olursanız sevirim. Teşekkürler.
 2. Çed kapsam dışı?

  yapı kimyasalları üreten bir firmayız çed konusunda kapsam dışı raporu alabilirmiyiz. başvurumuzu nasıl yapabiliriz.
 3. Emisyon kapsam dışı

  Merhaba arkadaşlar, Bütün üretimini elektrikle yapan bir firmamız var. Üretimde su da kullanılmıyor. Sadece polyester cipsler eritilerek iplik haline getiriliyor. Sadece ısınma amaçlı 1,7 mw bir doğalgaz kazanı var. Ancak il çevreden gelindiğinde Ek-2 4.8' e soktular. Bu cipsleri reçine olarak kabul ettiler yani. İl uygunluk için başvurduk. Emisyondan girmeme ve kapsam dışı olma ihtimali var...
 4. Çed kapsam dışı ?

  Ambalaj atığı geri dönüşüm tesisi çed yönetmeliği ek-1 ve ek-2 listesinde bulunmuyor bunun için çedle ilgili kapsam dışı yazısı almamız mı lazım ? kapsam dışı almak için proje tanıtım dosyası ile mi başvuru yapılıyor bilen var mı arkadaşlar ?
 5. Çed kapsam dışı

  Bir tesisimiz için ÇED Kapsam Dışı yazısı almam gerekiyor.. Bu konuda nasıl bir yol izlemem gerekir. yrdım edebilirmisiniz