Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çed yardım

Konu, 'Çevresel Etki Değerlendirmesi' kısmında Isagur53 tarafından paylaşıldı.

  1. Isagur53

    Isagur53 CMNet Üyesi

    arkadaşlar firma olarak bir taş ocağının(kırma eleme tesisi) danışmanlığını yapmaktayız... fırmada eskı kapasıte raporuna gore ıkı adet kırıcının toplam kapasıtesı 120.000 ton/yıl... bu rakamlarla ek 1 kapsamına gırmekte... ve fırmanın 1997 yılında alınmış bır çed gereklı değildir belgesi var... fakat tesiste şu an kırıcıların bırı yok ve bu tek kırıcıyla kapasitesi 50.000 ton/yıl'a düşmekte..bu tesiste kapasiteyi yeni kırıcıya göre yapsak ÇED gerekli değildir belgesi geçerli olurmu? tekrar çedle alakalı bir işlem yapmamız gerekiyormu kapasite düştü diye.... eğer seçme eleme kriterlerine göre işlem yapılacaksa firma sahibi proje tanıtım dosyası sunmalı diyor yönetmelikte, bu proje tanıtım dosyalarını hazırlamak içinde yeterlilik alınması gerekiyormu... yardımlarınızı bekliyorum .....şimdiden teşekkürler...
     
  2. Melih Coşar

    Melih Coşar Genel Yönetici

    1- Yeterliliği olan bir kuruluşla anlaşma yapılacak veya sizde yeterlik varsa siz yapacaksınız
    2- Bildiğim kadarı ile yeni yönetmelik geçerlidir. Yönetmeliği iyice okuyup ona göre hareket edin. (Tesisin şimdiki hali geçerlidir)
    3- PTD hazırlanacak ama yapılan değişiklikleri orada bildirmeniz gereklidir.

    Kolay gelsin
     
  3. Tuğba Coşkun

    Tuğba Coşkun CMNet Üyesi

    Bakanlıktan konu ile ilgili görüş isteyin.Eski yeni kapasite raporlarını ekleyin.Hatta yazıyı yazmadan önce telefonda görüşün.
     
  4. Uğur B.

    Uğur B. CMNet Üyesi

    ticaret odasından alınan kapasite raporu yokmu? orada resmi belge olarak yazması gerekiyor ekipmanların.ordaki bilgiyle ibrazda bulunabilirsiniz diye tahmin ediyorumben
     
  5. Isagur53

    Isagur53 CMNet Üyesi

    arkadaşlar çevre kanununca alınması gereken izin ve lisanslar hakkındaki yönetmelikte (2009 ilk hali) taç ocaklarında kapasiteye bakmadan direk izin istiyordu... şubatta yapılan değişiklikle ise kırma eleme tesislerinde 200 ton/gün gibi bi sınırlama getirdi.buda 240 gün çalışan bir tesis için 48000 ton/yıl a tekabul edıyor..bizim tesiste ise kapasite raporu m3/yıl olarak geçiyor....ton/yıl,m3/yıl a oranı nası oluyor... bi fark varmı aralarında ....
     
  6. Tarık Can

    Tarık Can Genel Yönetici

    tabii ki var yogunluk farkından dolayı miktarlar değişir o madenin yogunlugunu bilmeniz gerekir. yogunluktan da cok rahat m3 ile ton arasında geçişler yapabilirsiniz...
     
  7. Yasin Aslan

    Yasin Aslan CMNet Üyesi

    çıkarttığınız malzemenin cinisnin yogunluğu önemli "Kapasite artışı planlamasından önce, yılda 250,000 ton (100,000 m3) kalker alımı yapılmakta olup," bir çed raporundan örnek iyi çalışmalar örnek çed raporlarını incelerseniz iyi olur.
     
    umut_y62 bunu beğendi.
  8. Isagur53

    Isagur53 CMNet Üyesi

    arkadaşlar akılam bı konu daha takıldı... bu fırma 1986 yılında işletmeye allındı.... çed yönetmeliğinde geçici madde 3 te 1993 yılından once yapılan ve işletmeye başlayan firmalar bu yonetmelık koşullarından muaftır dıye bı ıbare var ... yanı fırmanın çed almasının gereği yok mu demek oluyor bu.....
     
  9. Tarık Can

    Tarık Can Genel Yönetici

    öyle bir durum sözkonusu olabilir ancak ispat için yazılı doküman isteyecektir il çevre ve orman müdürlüğü. (bu evrak açılış belgesi olabilir o yıla ait kapasite raporu olabilir vs.) ama böyle bir ispattınız yoksa ne yazıkki kapsam dahilinde degerlendirilirsiniz

    selamlar...
     
  10. Isagur53

    Isagur53 CMNet Üyesi

    TARIK bey konuyu il çevre ile görüştüm ama bana geçici madde 3'ün danıştay kararıyla kaldırılmış olabileceğini söyledi.... bu konuda bir bilginiz varmı....
     
  11. Tarık Can

    Tarık Can Genel Yönetici

    işin kolayına kacıyorlar bence dilekçeyle basvurun. yönetmelik gayet acık kaldırılsa mevzuat.gov.tr deki yönetmeliklerde de güncellemeyi hemen yparalrdı. sayet ispatlayabiliyorsanız sorun yok ;)
     
  12. Arzu Çelik

    Arzu Çelik CMNet Üyesi

    1993 yılından önce izin, ruhsat vb. almış tesisler kapsam dışı olarak değerlendirilmekte. bundan sonra yapacakları kapasite artışları son çed yönetmeliğindeki eşik değerlerinin altında ise muafiyet yazısı alınabilir.
     
Çed yardım konusuna benzer içeriklerimiz
  1. yardım

    merhabalar arkadaşlarr yeni katılmış bulunuyorum aranızaa.sizlerin yardımınıza ihtiyacım var konuyu şyle özetleyeyimm. okuldan mezun olduktan sonra mühendis olarak hiç çalışmadım ve haliyle öğrendiklerimi unuttum şuanda belediye ile çalışma imkanı buldum ve ben ne yapacağımı nasıl yapacağımı bilemiyorum sizlerin fikirlerine ve dökümanlarınıza ihtiyacım olacaktırüstelik bu yazışmalarla da...
  2. Yardım

    Bİtİrme Ödevİm İÇİn aritma tesİsİndek, temel İŞlemler konu yardimci olursaniz sevİnİrİm.
  3. Yardım!

    merhabalar...yeni mezun olmuş bir çevre mühendisiyim ve 3 aydır kendi mesleğimle alakalı iş arıyorum fakat henüz bulamadım.kendi alanımla alakalı bir işte çalışmak istiyorum fakat iş bulamama sıkıntısından dolayı ilanlarda gördüğüm satış ve pazarlama mühendisi ilanına başvurdum ve görüşmye çağırdılar...neredeyse olacak gibi.fakat ben bu işi kendi kişiliğime pek yakın göremiyorum..uzun zamanlı...
  4. Yardim

    meraba arkadaşlar ben çevre görevlisi olarak bir firmada çalışıyorum daha doğrusu yeni başladım firmam beni bakanlığa internet ortamında bildirdir ben de onayladım ve kullanıcı sayfamdaki meslek bilgileri alanında firmamın adı görünüyo ancak firmanın tesis kaydı sayfasından kaydını yapamaıyorum hata veriyor sizce sorun ne neyi eksik yaptım?
  5. Yardım..

    İyi akşamlar arkadaşlar..Bir konuda yardıma ihtiyacım var..Bitirme projesi konusunda hoca istediğiniz konuyu yapabilirsiniz ama sorun ve çözüm içerikli olsun dedi..Benim aklımda arıtma çamurlarından enerji elde edilmesi ve galvaniz atık suları var.. Sizce hangisi daha iyi olur ve ne gibi sorun çözüm içeriği yazabilirim?