Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çevre dostu eylem

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Tarık Can tarafından paylaşıldı.

 1. Tarık Can

  Tarık Can Genel Yönetici

  ÇEVKO 1 milyon 50 bin ton ambalaj atığının 413 bin tonunu geri kazandırdı

  Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı (ÇEVKO), 2008’de piyasaya sürülen 1 milyon 49 bin 931 ton ambalaj atığının 413 bin 523 tonunu geri kazandırdı.

  Çevre ve Orman Bakanlığı’nın yetkilendirdiği kuruluş olan ÇEVKO’nun 2008 yılı bilançosuna göre yıl boyunca piyasaya ambalaj atığı süren 788 işletme, geri kazanım yükümlülüğünü vakfa devretti. Vakıf, geri kazanım yükümlülüğünü yerine getirmek için Çevre ve Orman Bakanlığı’ndan lisans almış 57 toplama-ayırma-geri dönüşüm firmasıyla sözleşme yaptı. Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği’ne göre belirlenen 367 bin 476 ton geri kazanım yükümlülüğünün üstüne çıkan ÇEVKO, 413 bin tonun üzerinde dönüşüm sağladı. ÇEVKO’nun geçen yıl yerel yönetimler ve lisanslı firmalarla birlikte yaptığı geri kazanım uygulamaları 1 milyon 472 bin 878 konuta, 5 milyon 123 bin 598 nüfusa ulaştı. Yerel yönetimlerle birlikte hazırlanan atık yönetimi çalışmaları kapsamında ÇEVKO Vakfı tarafından 2 bin 127 adet dış mekân kumbarası, 34 bin 448 adet iç mekân kumbarası, 3 milyon 922 bin torba dağıtıldı.


  EĞİTİM ÇALIŞMALARI VE BELEDİYELER

  Eğitim ve bilinçlendirme çalışmalarına da ağırlık veren ÇEVKO 2008’de çeşitli il ve ilçelerde 392 bin 799 konutta bilgilendirme yapıldı. ÇEVKO Vakfı, 59 ilköğretim okulunda eğitim verdi.

  Geri kazanım uygulamaları, İzmir ve Bursa büyükşehir belediyeleri sınırları içinde 1.5 milyon nüfusla birlikte gerçekleştiriliyor. Marmaris’te yaklaşık 18 bin konut, 116 lüks otel, 30 restoran ve 2 marina geri kazanım uyguluyor.

  Ankara Çankaya’da 200 bin kişi 50 bin konutta ayrı topladığı ambalajları geri kazandırıyor. Yenimahalle ve Beypazarı’nda da geri kazanım çalışmaları yapılıyor. Yalova Belediyesi ile 40 bin nüfusa ulaşıldı. Balıkesir’de, 25 bin konutta ambalaj atıkları ayrı toplanıyor. İstanbul’da Kadıköy Belediyesi, 8 bin konutta ve çok sayıda işyerinde 35 bini aşan nüfusun çöpten ayrı topladığı ambalaj atıkları geri kazanıma gönderiyor. Beşiktaş ve Pendik’te de ambalaj atıkları geri kazanılıyor. Antalya’nın Muratpaşa, Gaziantep’in Şahinbey ilçelerinde, Manisa, Muğla, Adana ve Konya büyükşehir belediyeleri ÇEVKO ile işbirliği yaparak geri kazanıma katılıyor.

  Alıntıdır...
   
Çevre dostu eylem konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Çevre dostu yaşam tarzına doğru

  [FONT=Verdana]Almanya’da yılda kişi başına ortalama 11 ton karbondioksit üretiliyor. Bu oranın yarıdan fazlası ise konutlardan kaynaklanıyor. Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti'ndeki Tüketici Merkezi de işte bu nedenle pilot bir proje başlattı. Haziran ayından beri yürütülen "İklim ve Günlük Hayat“ adlı araştırma projesinin hedefi, evlerde çevre dostu bir yaşam sürdürülmesi. Köln...
 2. Çevre Dostu Mu, Düşmanı Mı? (enerji Tasarruflu Ampuller)

  Bir dönem yere göğe sığdırılamayan enerji tasarruflu ampuller ne kadar çevre dostu? AB'nin akkor ampullerle ilgili düzenlemesinin ardından enerji tasarruflu ampul üreticilerine gün doğmuştu. Enerji tasarruflu ampullerin sakıncaları sağladıkları enerji tasarrufu nedeniyle uzun süre göz ardı edildi. Çünkü enerji tasarruflu ampuller fazlasıyla tutumluydu, floresan lambalar gibi rahatsız...
 3. Çevre dostu ürünler

  Arkadaşlar iyi çalışmalar,çevre mikrobiyolojisi dersinde çevre dostu ürünler konulu sunum yapmam gerekmektedir.Yaptığım araştırmalarda mikrobiyolojik olarak pek bir şey bulamadım.Bu konuda yardımcı olabileceğiniz yada yönlendirebileceğiniz bir yer varsa çok makbule geçer.Teşekkür ederim.
 4. Bebka çevre dostu mali destek programı

  Bursa, Eskişehir, Bilecik illerinde faaliyet gösteren firmalar için çevre desteği Örnek projeler - Atıksu arıtma tesisleri, katı atık toplama, depolama ve bertaraf tesislerinin teknolojik altyapısının geliştirilmesi yeni yöntemlerin uygulanması, kapasitelerinin arttırılmasına yönelik projeler -Baca gazı arıtma sistemlerinin kurulmasına yönelik projeler -Tarım alanlarında toprak...