• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre dostu eylem

Tarık Can

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Cançed Çevre Danışmanlık ve Mühendislik San. Tic. Ltd. Şti.
ÇEVKO 1 milyon 50 bin ton ambalaj atığının 413 bin tonunu geri kazandırdı

Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı (ÇEVKO), 2008’de piyasaya sürülen 1 milyon 49 bin 931 ton ambalaj atığının 413 bin 523 tonunu geri kazandırdı.

Çevre ve Orman Bakanlığı’nın yetkilendirdiği kuruluş olan ÇEVKO’nun 2008 yılı bilançosuna göre yıl boyunca piyasaya ambalaj atığı süren 788 işletme, geri kazanım yükümlülüğünü vakfa devretti. Vakıf, geri kazanım yükümlülüğünü yerine getirmek için Çevre ve Orman Bakanlığı’ndan lisans almış 57 toplama-ayırma-geri dönüşüm firmasıyla sözleşme yaptı. Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği’ne göre belirlenen 367 bin 476 ton geri kazanım yükümlülüğünün üstüne çıkan ÇEVKO, 413 bin tonun üzerinde dönüşüm sağladı. ÇEVKO’nun geçen yıl yerel yönetimler ve lisanslı firmalarla birlikte yaptığı geri kazanım uygulamaları 1 milyon 472 bin 878 konuta, 5 milyon 123 bin 598 nüfusa ulaştı. Yerel yönetimlerle birlikte hazırlanan atık yönetimi çalışmaları kapsamında ÇEVKO Vakfı tarafından 2 bin 127 adet dış mekân kumbarası, 34 bin 448 adet iç mekân kumbarası, 3 milyon 922 bin torba dağıtıldı.

EĞİTİM ÇALIŞMALARI VE BELEDİYELER

Eğitim ve bilinçlendirme çalışmalarına da ağırlık veren ÇEVKO 2008’de çeşitli il ve ilçelerde 392 bin 799 konutta bilgilendirme yapıldı. ÇEVKO Vakfı, 59 ilköğretim okulunda eğitim verdi.

Geri kazanım uygulamaları, İzmir ve Bursa büyükşehir belediyeleri sınırları içinde 1.5 milyon nüfusla birlikte gerçekleştiriliyor. Marmaris’te yaklaşık 18 bin konut, 116 lüks otel, 30 restoran ve 2 marina geri kazanım uyguluyor.

Ankara Çankaya’da 200 bin kişi 50 bin konutta ayrı topladığı ambalajları geri kazandırıyor. Yenimahalle ve Beypazarı’nda da geri kazanım çalışmaları yapılıyor. Yalova Belediyesi ile 40 bin nüfusa ulaşıldı. Balıkesir’de, 25 bin konutta ambalaj atıkları ayrı toplanıyor. İstanbul’da Kadıköy Belediyesi, 8 bin konutta ve çok sayıda işyerinde 35 bini aşan nüfusun çöpten ayrı topladığı ambalaj atıkları geri kazanıma gönderiyor. Beşiktaş ve Pendik’te de ambalaj atıkları geri kazanılıyor. Antalya’nın Muratpaşa, Gaziantep’in Şahinbey ilçelerinde, Manisa, Muğla, Adana ve Konya büyükşehir belediyeleri ÇEVKO ile işbirliği yaparak geri kazanıma katılıyor.

Alıntıdır...