• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre görevlisi, çevre yönetim birimi ve çevre danışmanlık firmaları hakkında yönetmelik için taslak

Olgaç Sürmelihindi

Mevzuat Grubu Lideri
Yönetim Grubu
Mevzuat Grubu
Firma
-
Atıkların yakılmasına ilişkin yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelik mevzuat.basbakanlik.gov.tr adresinden ulasabilirsiniz. Bu arada çevre görevlisi, çevre yönetim birimi ve çevre danismanlik firmaları hakkında yönetmelik için taslak çalışması yapılıyormuş. Bilgi aldıkça sizlere buradan paylaşacağım. Bilginiz olsun.

Evet bakanlık yeni bir yönetmelik hazırlığında. Hatta size ufak bilgi şu anki yönetmelikten farklılıklar içerecek. hatta size ufak bir ipucu: Danışmanlık firması ilk başvurusunda istenen belgelerin bazılarının yönetmelikten kaldırılacağı söylentileri var.

Böyle bir hazırlık olduğundan benden haberdarım.. Ama bana ipucu vermediler.. Değişimi en çok beklediğim konu ise, her şehirdeki danışmanlık firmasının herhangi bir ilden tesise danışmanlık hizmetinin verilmesi olayı.. Şehir adını vermeden şöyle diyeceğim, Şehir1 ile Şehir2 arasında 500 km var ama oradaki piyasanın yarı fiyatına teklif verip işi alıyorlar.. Sonra da kargo ile iç denetim tutanağını gönderiyorlar.. Yılda 2-3 kere ya gidiliyor ya da gidilmiyor tesise.. Hal böyle olunca gel de çevre danışmanlığın önemi diye bir şey kalmıyor..

Çözüm önerim ise; OSGB'ler gibi en fazla komşu şehir olabilir sınırlaması getirilmesi..

@M.Baran Ulutaş

O konuda bir bilgim yok.Ancak benim bildiğim şu. BTB ve İşyeri Ruhsatı'ndan birinin veya ikisinin kaldırılabileceği. Ayrıca danışmanlık firmalarının bir firma için hem çevre hem de İSG sini yapamayacak şekilde bir düzenleme düşünüyorlar. Bu konuyu nasıl düzenleyecekler, bilemiyorum. Sizin beklediğiniz konuda çözüm aynı LPG sorumlu Müdürlükteki gibi danışmanlık kurumlarının kurulduğu il sınırlarında iş yapabilir, gibi bir madde gelebilir. Bakalım taslak yayınlansın, fikrimizi daha net açıklarız, görüşlerimizi sunarız.

@mkibaroglu
bence danışmanlık için bir sınırlama getirilmeli. Önüne gelen danışmanlık açmamalı ama bence danışmanlıkta sanki sayı düşürülecek gibi. 3 yerine 2 olabilir.

@mkibaroglu

LPG de komşu il durumu varda, OSGB'lerdeki olay farklı mı? Ben İş güvenliği uzmanı değilim dolayısıyla bunu sadece arkadaşlarla muhabbette duymuştum..

ne kadar gelmeyecegini bilsem de, umarım fiyatlandırma ile ilgili de bir şeyler olur... daha gecen gün ek-2 tesisimize 100 tl teklif verdi bir danışman firma ve tesis orayla anlaştı. çok acı...

Geçen yıl ankaraya gittiğimde bakanlık, mevzuatlı ilgili değişikliklerin olacağını söylediler. Eğitim süresinde, iç tetkik raporlarında ve aylık raporlamalar ile ilgili olacağını hatta bazı sekteröl bazda birşeylerinde olacağını söylemişlerdi. bakalım yayınlanınca göreceğiz neler olacak. umarım mantıklı birşeyler olur.

@mkibaroglu
yönetmelik değişikliğinin ne zaman yürürlüğe gireceği hakkında bilginiz varmıdır. işyeri açma ve çalışma ruhsatı alınması ile ilgili sorun yaşıyorum

@drm

Bir tarih vermediler. Eğer yeterlik belgenizin süre bitimi yakınsa işyeri ruhsatı işini halledin veya ilk defa alacaksanız da gerekli belgeler yönetmelikte var. O yüzden şu anki yürürlükteki yönetmeliğe göre işlem yapmanız gerekiyor. Daha yeni yönetmelikle ilgili taslak da yayınlanmadı çünkü.