Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çevre görevlisi hk.

Konu, 'Çevre İzinleri ve Lisanslar' kısmında Nagihan Tokatlı tarafından paylaşıldı.

1. Nagihan Tokatlı

Nagihan Tokatlı CMNet Üyesi

merhaba arkadaslar

omü çevre mühendisliği mezunuyum.bir sorum olacak cvp veririseniz sevinirim çevre göevlisi olabilmememiz için deneyim gerekiyormu acaba?

teşekkürler.

2. Murat Erdem

Murat Erdem Genel Yönetici

Hayır en ufak bi deneyim gerekmiyor.. Zaten yeni çıkan bir alan vede Çevre Mühendisliği dışı kişilerde giriyor malesef.. Bakanlığın açtığı 2 haftalık bir eğitim ve sonrasında bir sınav ile Çevre Görevlisi Ünvanını alıyorsun..

3. Eylem Karaca

Eylem Karaca CMNet Üyesi

olur mu arkadaşlar bu çevre görevlisi olmak için 2 yıl mesleki alanda çalışmış olduğunu ispatlayacaksın ben mi yanlış biliyorum 2 yıl deneyimm yazıyordu

4. Fatih Özcan

Fatih Özcan Site Kurucusu

Burada tecrübe şartı aranmıyor yönetmeliğin tamamında da rastlamadım. Nerede yazdığını söylet misiniz?

5. WalkMan

WalkMan CMNet Üyesi

Yönetmelik ilk çıktığında bu polemik varmış. 2 yıllık tecrübe gerekiyor diyorlardı. Ben de hiç görmedim onu ama şu an yok öyle bir şey. Sadece danışmanlık şirketlerinde Çevre Görevlisi ünvanı ile çalışacaksanız 2 yıllık tecrübe gerekiyor. Tesislerde Çevre Görevlisi olarak çalışmak veya Çevre Yönetim Birimi dahilinde çalışmak için böyle bir şart yok.
    Sınava girenler var mı aramızda bugünkü ? Yorumları merak ediyorum !

6. Ufuk Habib Gözler

Ufuk Habib Gözler CMNet Üyesi

Yönetmelikte tecrübe ile ilgili herhangi bir ibare yer almıyor. fakat sonradan yayınlanan tebliğde 2 yıl tecrübe şartı geçti. ilginç ve kafa karıştırıcı.Tebliğin ilgili kısmı:
    Çevre görevlisi adaylarında aranacak nitelikler
    Madde 13 – (1) Çevre görevlisi eğitimi alacak kişilerde aranacak şartlar şunlardır.
    a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
    b) En az dört yıllık yükseköğretim kurumlarının mühendislik, fizik, kimya, biyoloji veya veteriner hekimliği bölümlerinden mezun olmak,
    c) Kamu kurumlarında veya özel sektörde çevre ile ilgili olarak en az iki yıl çalışmış olmak ve bunu belgelemek,
    ç) Yüz kızartıcı suçlardan hüküm almadığını sabıka kaydı ile belgelendirmek.
    (2) Çevre görevlisi olmak isteyenler, yukarıda belirtilen bilgi ve belgelerle elektronik ortamda Bakanlığa müracaat ederler.

7. Eylem Karaca

Eylem Karaca CMNet Üyesi

arkadaşlar bende bunu kasttetmiştim işte 2 yıl diyerek

8. Sibel Çetin

Sibel Çetin CMNet Üyesi

Çevre Görevlisi Eğitim Programında danışmanlık firmalarında çalışacaklar için 2 yıl deneyim şartı, koordinatör için 3 yıl deneyim şartı aranırken, fabrikalarda çalışacak çvre görevlilerinde deneyim şartı aranmayacağı belirtilmiştir. Sanırım Yeni düzenlemeler yapılıyor.

9. Zeynep Engin

Zeynep Engin CMNet Üyesi

Burada yazan çevre görevlisi eğitimi alacak olan kişiler için geçerli. Yani çevre mühendisliği bölümü dışından sınavla belge alanlar için.Çevre mühendisleri sınavsız belge alabiliyor.Yani bu madde çevre mühendisleri için geçerli değil.

10. Zeynep Engin

Zeynep Engin CMNet Üyesi

eylem28

Burada yazan çevre görevlisi eğitimi alacak olan kişiler için geçerli. Yani çevre mühendisliği bölümü dışından sınavla belge alanlar için.Çevre mühendisleri sınavsız belge alabiliyor.Yani bu madde çevre mühendisleri için geçerli değil.

11. Mehmet Zekai

Mehmet Zekai CMNet Üyesi

Hastanelerin bünyesinde Çevre Görevlisi bulundurma zorunluluğuna tek bir yönetmelikle ulaşamazsınız.. İlk olarak, ÇKAGİLHY Ek 1 ve Ek 2 listeleri incelenerek, tesisin Çevre İzni'ne tabi olup olmadığı tespit edilir; ÇKAGİLHY Ek 2 Madde 10.14; "Hastane ve sağlık kuruluşları (yatak kapasitesi 20 ve üzeri olanlar).*".... Herhangi bir saplık kuruluş 20 ve üzeri yatak kapasitesine sahipse, Çevre İzni'sürecinden geçmek zorundadır... Çevre Görevlisi çalıştırma zorunluluğu konusunda Çevre Denetimi Yönetmeliği'ne bakmak gerekir.
    Çevre Denetimi Yönetmeliği, İkinci Bölüm
    Denetime tabi tesisler veya faaliyetler
    MADDE 5 – (1) Ek-1 ve Ek-2 listesinde yer alan tesis veya faaliyetler çevre denetimi kapsamındadır.
    Denetime tabi tesislerin veya faaliyetlerin yükümlülükleri
    MADDE 6 – (1) Denetime tabi tesis veya faaliyetler;
    a) Geçici 1 inci maddede belirtilen süreler içinde tesis veya faaliyetler, en az üç çevre görevlisinden oluşan çevre yönetim birimi kurmak ve/veya çevre görevlisi çalıştırmak veya Bakanlıkça yetkilendirilmiş firmalardan bu amaçla çevre yönetim hizmeti satın almakla,
    yükümlüdür.

12. Müjdat Öner

Müjdat Öner CMNet Üyesi

çevre denetimi yönetmeliğine bakmaya gerek bile yok aslında.Çevre iznine tabi ise çevre iznine kim basvuru yapabiliyor?.(danışman firma ya da çevre görevlisi )

13. Mehmet Zekai

Mehmet Zekai CMNet Üyesi

yönetmeliğe bakmaya gerek yok dğl... Çevre iznine danışman firma ya da çevre görevlisi başvuru yapabilirderken, zaten yönetmeliği konuşuyoruz...

Çevre görevlisi hk. konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Çevre Görevlisi/Çevre Görevlisi Eğiticisi Eğitimine İlişkin Bilgiler

Evet meslektaşlarım, bugün çdy yönetmelik değşikliği yapıldı. Veee bizleri biraz olsun sevindiren yönetmelikten artık hiçbir umudumuz kalmadı. Resmen(!) tamamen(!) ÇEVRE MÜHENDİSİ ibaresini sildiler. Diğer bölümlerle bizi eşdeğer tuttular. Birlik olup buna itiraz etmemiz gerekir. Bunu imza toplayıp imzalarla birlikte dilekçeyle bakanlığa sunma gibi vs. şeyler olabilir. Görüşlere açığız. Kısa...
  2. Çevre Görevlisi ve Çevre Görevlisi Eğitici Eğitimi’ne İptal Davası

Çevre Görevlisi ve Çevre Görevlisi Eğitici Eğitimi’ne İptal Davası Çevre Denetimi Yönetmeliği’nde değişiklik yapılmasının ardından Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından ilan edilen ve 9-25 Kasım 2009 tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirilmesi planlanan Çevre Görevlisi ve Çevre Görevlisi Eğitici Eğitimi’nin yasal dayanaktan yoksun olduğu gerekçesiyle Odamız tarafından iptal davası açılmıştır....
  3. Çevre Görevlisi/Çevre Görevlisi Eğiticisi Sınav Soruları, Cevapları ve İptaller

Çevre Görevlisi Sınavı Soruları ve Cevap Anahtarında Yapılan Değişiklik... Temmuz 20, 2010 ÇEVRE GÖREVLİSİ SINAVI 27 Haziran 2010 tarihinde gerçekleştirilen Çevre Görevlisi Sınavı soruları ve cevap anahtarları için Bakanlığımıza yapılan itirazlar değerlendirmeye alınarak sorular ve cevaplar tekrar incelenmiştir. Yapılan bu inceleme sonucunda 2 soruda ve 2 cevapta hata tespit edilmiş olup...
  4. E-Çevre İzinleri Destek Hattı Hk. (Danışmanlık Firmaları, Çevre Yönetim Birimi ve Çevre Görevlisi)

Arkadaşlar E-Çevre izinleri ile ilgili tüm sorunlarınız için yeni iletişim bilgileri; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı E-Çevre İzinleri Destek Hattı Tel: 0312.586.35.81 Çevre ve Şehircilik Bakanlığı E-Çevre İzinleri E-Posta : izinlisans2@csb.gov.tr Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Bilgi Sistemi E-Posta: cevre.bilgi@csb.gov.tr Not: Daha önce destek verdiğimiz...