Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çevre görevlisi - İsg uzmanı

Konu, 'CMNet Forum Arşivi' kısmında erdemlee tarafından paylaşıldı.

1. erdemlee

erdemlee CMNet Üyesi

HERHANGİ BİR ÇEVRE DANIŞMANLIK FİRMASINDA ÇEVRE GÖREVLİSİ OLARAK GÖREV YAPARKEN ÖRNEĞİN 10 TANE FABRİKAYA DANIŞMANLIK HİZMETİ VERİRKEN GERİYE KALAN ÇALIŞMA ZAMANINDA ÖRNEĞİN 3 YADA 4 FABRİKAYA DANIŞMANLIK FİRMASINA BAĞLI KALMADAN KENDİ İSG C BELGEMİZ DOLAYISIYLA FİRMANIN İSG UZMANLIĞI HİZMETLERİNİ YÜRÜTEBİLİR MİYİZ.? ( İSG UZMANLIĞI, EĞİTİM, DANIŞMANLIK VS....)

halimusta88 bunu beğendi.
  2. Tuğba Coşkun

Tuğba Coşkun CMNet Üyesi

Hayır yürütemezsiniz.

3. erdemlee

erdemlee CMNet Üyesi

KISA CEVABINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM
    AMA NEDEN YÜRÜTEMEYİZ

4. Paradox

Paradox CMNet Üyesi

OSGB misiniz ? :) Yetki belgeniz varmı ?

5. Tuğba Coşkun

Tuğba Coşkun CMNet Üyesi

çevre danışmanlığında çalışıyor iken başka yerde sigortalı görünemezsiniz,siz danışmanlık yapıyorsanız bunu benden daha iyi bilmelisiniz

Mehmet Çakmak ve alix bunu beğendi.
  6. Okan Öztürk

Okan Öztürk CMNet Üyesi

Arkadaşlar selamlar,
    İş güvenliği uzmanlarının görev yetki ve sorumlukları hk. yönetmelik var ona bir bakın,
    Sonra iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri yönetmeliğine bakın, en son çıkan iş güvenliği kanunu inceleyin.
    çevre danışmanı iseniz çevre görevlisi ve danışmanlık firmaları hk. yönetmelik var en son da oraya bakın...

Araştırmaya sevkettim ama inanın en güzel cevap bu :)

Adnan Sağlam bunu beğendi.
  7. Özge Gökmen

Özge Gökmen CMNet Üyesi

Tuğba Hanım;
    Ben çevre görevlisi olarak bir yerde sigortalıysanız ve dolayısıyla bakanlığın sisteminde görünüyorsanız çevre görevlisi olarak başka yerde görünemezsiniz diye biliyorum. Yoksa herhangi farklı bir işte sigortanız tekrar ödenebilir.
    Yönetmeliklerde net bir ifade yok.

8. Tuğba Coşkun

Tuğba Coşkun CMNet Üyesi

Tam zamanlı çevre danışmanlık firmasında çevre görevlisi olarak çalışılıyor ise,başka yerde herhangi bir işte çalışamaz diye biliyorum bende..Çevre danışmanlık firması denetlemelerinde buna bakıyorlarmış.
    Aksini uygulayan varsa paylaşabilir mi?

9. erdemlee

erdemlee CMNet Üyesi

Çevre görevlisi olarak en fazla 24-25 firmaya bakabiliyoruz. Fakat 10 tane fabrikaya bakıyoruz farz edelim. Geriye kalan vakitlerde kişi kendi ISG uzmanı belgesi ile danışmanlık firmasına bağlı kalmaksızın herhangi bir fabrikada ISG eğitimi ve danışmanlığı-Risk analizi ve hatta ISG uzmanı olarak firma ile sözleşme imzalayarak firmanın ISG uzmanı olamaz mı? Sonuçta ISG uzmanı OSGB ne bağlı kalmaksızın serbest olarak da çalışıyor.

10. Tuğba Coşkun

Tuğba Coşkun CMNet Üyesi

Açıkçası ben bunu sordum bakanlıkta çalışan bir arkadaşıma,denetlemelerde bakıldığını,çevre görevlisi dışında uzmanlık veya başka iş yaptığın anlaşılırsa,yani başka yerde daha sigortalanırsan,belgen askıya alınabilirmiş..

11. Nihat Işık

Nihat Işık CMNet Üyesi

benım bıldıgımde yapabılırsınız soyle oluyor yasaya gore saatınız yettıgı surece 2 3 ıste sıgortalı gorune bılırsınız tam zamanlı calısma suresı 180 saat fazla calısmala yanı mesaı saatlerınızle kanunen en fazla 217 saat alabılırsınız yanı gerıye 37 saatınız kalıyor bunlada 37 saatlık bır yer alabılırsınız ben oyle bılıyorum bu tur uygulaöalara adana bolge ızın verıyor

sadece sunu yapamazsınız danısmanlık hızmetı olarak cevre gorevlısı olarak calıstıgınız bır yerde ısg uzmanı olarak danısmanlık hızmetı dısardan veremezsınız sıgortanızı tam zamanlı gosteırse olur

12. Ahu Çilek

Ahu Çilek CMNet Üyesi

yani bir firmada sanayi firmasında hem çevre görevlisi hemde isg uzmanı olabiliriz değil mi?yani sadece o firmanın çalışanı olarak..peki bu uygulama düzeninde çalışan arkadaş var ise sigorta bildirimlerinde iş koduna her ikisininde yazması gerekli midir?

13. Kenan Atalar

Kenan Atalar CMNet Üyesi

Bakanlığa sormadan hareket etmeyin

14. Ahu Çilek

Ahu Çilek CMNet Üyesi

çevre bakanlığı mı-çalışma bakanlığı mı ? malum ikisi de tek konuda yönlendirebiliyor..sanırım ikisi ile de görüşmek gereli.

15. Kenan Atalar

Kenan Atalar CMNet Üyesi

Çalışma Ve sosyal güvenlik bakanlığı. 6331 sayılı yasada kamuda çalışanlar asli işlerinin yanında uzmanlıkta yapabiliyor bence bu önemli bir ayrıntı.

(7) Kamu kurum ve kuruluşlarında ilgili mevzuata göre çalıştırılan işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanı olma niteliğini haiz personel, gerekli belgeye sahip olmaları şartıyla asli görevlerinin yanında, belirlenen çal[FONT=Times]ışma s[FONT=Times]üresine riayet ederek [FONT=Times]çal[FONT=Times]ışmakta olduklar[FONT=Times]ı kurumda veya ilgili personelin muvafakati ve [FONT=Times]üst y[FONT=Times]öneticinin onay[FONT=Times]ı ile di[FONT=Times]ğer kamu kurum ve kurulu[FONT=Times]şlar[FONT=Times]ında g[FONT=Times]örevlendirilebilir. Bu [FONT=Times]şekilde g[FONT=Times]örevlendirilecek personele, g[FONT=Times]örev yapt[FONT=Times]ığı her saat i[FONT=Times]çin (200) g[FONT=Times]österge rakam[FONT=Times]ın[FONT=Times]ın memur ayl[FONT=Times]ık katsay[FONT=Times]ıs[FONT=Times]ı ile [FONT=Times]çarp[FONT=Times]ım[FONT=Times]ı tutar[FONT=Times]ında ilave [FONT=Times]ödeme, hizmet alan kurum taraf[FONT=Times]ından yap[FONT=Times]ıl[FONT=Times]ır. Bu[FONT=Times]ödemeden damga vergisi hari[FONT=Times]ç herhangi bir kesinti yap[FONT=Times]ılmaz. Bu durumdaki g[FONT=Times]örevlendirmeye ili[FONT=Times]şkin ilave [FONT=Times]ödemelerde, g[FONT=Times]ünl[FONT=Times]ük mesai saatlerine ba[FONT=Times]ğl[FONT=Times]ı kalmak kayd[FONT=Times]ıyla, ayl[FONT=Times]ık toplam seksen saatten fazla olan g[FONT=Times]örevlendirmeler dikkate al[FONT=Times]ınmaz.[/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT]

16. Tuğba Coşkun

Tuğba Coşkun CMNet Üyesi

Çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığına ek4 doldurup bunu gönderdiğiniz için(buda sözleşmedir) yani o firmada uzman olduğunuzun bildirimini yaptığınız için,sgk da illa uzman olarak gosterılmenız gerekmez diye düşünüyorum.Bu şekilde yapan varsa paylaşabilirler mi?

17. Mehmet Çakmak

Mehmet Çakmak CMNet Üyesi

güzel atışma!!!!

18. mustafaTuremen

mustafaTuremen CMNet Üyesi

Çevre danışmanlık firmasında çevre görevlisi olarak çalışan mühendis lpg sorumlu müdürlüğünde en fazla 1 yerde sigortalı çalışabilme hakkına sahip olduğuna göre İSG uzmanlığı için 1 aylık periyotta çevre görevlisi olarak 26 gün fimaların danışmanlığını yapmıyorsa bu işide yapabilir diye düşünüyorum.

19. Yusuf Gkz

Yusuf Gkz CMNet Üyesi

OSGB kurmasına gerek yok kendi adına belli sayıda yere iş güvenliği uzmanlığı yapabilir diye biliyorum

20. Yusuf Gkz

Yusuf Gkz CMNet Üyesi

Ayrıca uzmanlık hizmeti verirkende kendi adınıza bağkurunuzu yatırmanız gerekiyor olması lazım benim aklıma takılan danışmalık şirketinde 10 tane yere bakıyo bile olsanız ayda 10 günlük değil 30 günlük sigortanız yattığı için ha 5 ha 20 yere bakmışsınız bişey farketmez gibi görünüyor

Çevre görevlisi - İsg uzmanı konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Çevre Görevlisi/Çevre Görevlisi Eğiticisi Eğitimine İlişkin Bilgiler

Evet meslektaşlarım, bugün çdy yönetmelik değşikliği yapıldı. Veee bizleri biraz olsun sevindiren yönetmelikten artık hiçbir umudumuz kalmadı. Resmen(!) tamamen(!) ÇEVRE MÜHENDİSİ ibaresini sildiler. Diğer bölümlerle bizi eşdeğer tuttular. Birlik olup buna itiraz etmemiz gerekir. Bunu imza toplayıp imzalarla birlikte dilekçeyle bakanlığa sunma gibi vs. şeyler olabilir. Görüşlere açığız. Kısa...
  2. Çevre Görevlisi ve Çevre Görevlisi Eğitici Eğitimi’ne İptal Davası

Çevre Görevlisi ve Çevre Görevlisi Eğitici Eğitimi’ne İptal Davası Çevre Denetimi Yönetmeliği’nde değişiklik yapılmasının ardından Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından ilan edilen ve 9-25 Kasım 2009 tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirilmesi planlanan Çevre Görevlisi ve Çevre Görevlisi Eğitici Eğitimi’nin yasal dayanaktan yoksun olduğu gerekçesiyle Odamız tarafından iptal davası açılmıştır....
  3. Çevre Görevlisi/Çevre Görevlisi Eğiticisi Sınav Soruları, Cevapları ve İptaller

Çevre Görevlisi Sınavı Soruları ve Cevap Anahtarında Yapılan Değişiklik... Temmuz 20, 2010 ÇEVRE GÖREVLİSİ SINAVI 27 Haziran 2010 tarihinde gerçekleştirilen Çevre Görevlisi Sınavı soruları ve cevap anahtarları için Bakanlığımıza yapılan itirazlar değerlendirmeye alınarak sorular ve cevaplar tekrar incelenmiştir. Yapılan bu inceleme sonucunda 2 soruda ve 2 cevapta hata tespit edilmiş olup...
  4. İSG Uzmanı- Çevre Görevlisi

Arkadaşlar merhaba, bir firmada İSG Uzmanı ve Çevre Görevlisi aynı kişi olabilir mi? Birde sanayiden sayılan fakat 50 kişinin altında işçi çalıştıran ağır ve tehlikeli işler sınıfındaki bir firmada C sınıfı uzmanın sözleşme imzalayabilir mi, bakanlık bu sözleşmeyi kabul eder mi? Teşekkür ederim.
  5. Hem çevre görevlisi hem isg uzmanı olmak?

Merhabalar, Arkadaşım şu an OSGB'nde ISG uzmanı olarak görev yapmakta. Ancak bi kaç firmanın da çevre görevlisi olması için teklif var. (Çalıştığı OSGB ve çevre görevlisi olacağı firmalar birbirinden bağımsız) -Her iki işi birlikte yasal olarak yapabilir, kayıt olabilir mi? -Çevre görevlisi olacağı yerden de sigorta yapılması gerekir mi? Bilgi paylaşımlarınız için şimdiden çok teşekkürler...