Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çevre görevlisinin görevleri ve kimler çevre görevlisi olabilir?

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

 1. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Çevre görevlisi: Faaliyetleri sonucu çevre kirliliğine neden olan ve/veya neden olabilecek ve Çevre Kanununa göre yürürlüğe konulan düzenlemeler uyarınca denetime tâbi kurum, kuruluş veya işletmelerin faaliyetlerinin mevzuata uygunluğunu, alınan tedbirlerin etkili olarak uygulanıp uygulanmadığını değerlendiren, tesis içi yıllık iç tetkik programları düzenleyen tesiste veya çevre yönetim hizmeti veren firmada çalışan görevlidir.

  Tesis veya faaliyetlerde, tesis veya faaliyetlerin çevre yönetim birimlerinde veya yetkilendirilmiş çevre danışmanlık firmalarında çalışacak çevre görevlisinin en az dört yıllık yükseköğretim kurumlarının mühendislik, fizik, kimya, biyoloji bölümlerinden veya veteriner fakültesinden mezun olması zorunludur.  Eğitim ve yönetmelik mahkemeliktir bu konuda bilginiz olsun eğitimi alan kişiler hak kaybına uğrayabilir mahkeme sonucuna göre. Ayrıca eğitimden sonra iş bulma şansınız konusunda da birşey diyemeyeceğim.
  Sorularınız olursa bu konu altında sorabilirsiniz.

  Selamlar
   
 2. Özge Gökmen

  Özge Gökmen CMNet Üyesi

  Bir kaç tane iş ilanında Çevre görevlisi eğitimini alması tercih sebebidir gibi ibarelere rastladım.

  Bunun dışında hak kaybıyla ilgili birşey söylemek istiyorum. Mahkeme bizim istediğimiz şekilde sonuçlanırsa eğitimi alan kişilerin Bakanlığa yatırdığı paraların geri ödenmesi gibi birşey söz konusu olacaktır. Ama sadece resmi olarak bakanlığa yatırılan paralar için geçerli bu durum tabii.
   
 3. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Paralar geri ödenir muhtemelen fakat zaman kaybıda cabası olur. Ayrıca mahkemelerin durumuyla ilgili de bilgilendirirseniz memnun olurum..
   
 4. Hakan Güngördü

  Hakan Güngördü CMNet Üyesi

  Eğer bu uygulama kaldırılır ve sadece çevre mühendislerine bu hak tanınırsa öyle sanıyorum ki bu güne kadar bu eğitimi almış olanlar çevre denetçisi olmuş olacak, onların haklarının geri alınması bir şey söz konusu olacağını sanmıyorum. Ama ilk dileğim bir an önce bu yanlış düzeltilir.SAYGILARIMLA.
   
 5. Özge Gökmen

  Özge Gökmen CMNet Üyesi

  Dava metninde eğitime ve yönetmeliğe itiraz edilirken çevre denetçisi/görevlisi gibi tanımlara da itiraz edildi bu tanımlar yerine çevre mühendisi ibaresinin kullanılması gerektiği söylendi. Dediğim gibi eğer mahkeme bizim istediğimiz gibi sonuçlanırsa evet eğitime gidenlerde ister istemez bir mağduriyet durumu yaşanacak. Zaman ve ücret kaybı gibi. Çünkü her ne kadar Bakanlığa ödenen paralar bu durumda geri verilse de otel masrfaları vs. başka bir yere yatırıldığı için geri ödenmesi söz konusu olmayacak.

  Mahkemeye gelince, dava gününün gelmesini bekliyoruz. Herhangi bir gelişme olduğunda gerek odanın sitesinde gerekse mail grubunda duyurulacaktır. Ben hayriyetten buradan da haberdar ederim tabii ki.
   
 6. Cemil Aykut

  Cemil Aykut CMNet Üyesi

  bu yönetmelik tamamen dışarıda işsiz bulunan insanları işe alma amaçlı bir yönetmeliktir...oysa bu dalda mühendislik eğitimi alan çevre mühendisleri işsiz kalırken....bizler çevre mühendisleri olarak neden hep sessiz kalıyoruz....anlamıyorum..bizim odanında siyaset ten başka bir amacı olmadığı kesindir...işi gücü sol kesimlere destek olmak yazıklar olsun bu odaya...
   
 7. Hakan Güngördü

  Hakan Güngördü CMNet Üyesi

  Ne yazık ki odamız bir diğer odalar yanında güçsüz durumda, bildiğiniz gibi eskiden çevre mühendislerinin 4-5 katlı yapıya imza atma yetkisi vardı ama bunu inşaat müh. odası elimizden aldı, ama biz hiç bir şey yapamıyoruz. En son eczacılar birliğinin yaptıklarını sanırım hatırlıyorsunuzdur. Bizim birleşmemiz, aktif olmamız ve bunlarda birlikte gelecek gücü elde etmemiz gerekiyor.
   
 8. Cemil Aykut

  Cemil Aykut CMNet Üyesi

  Herşey eskindendi.....

  Eskiden nasıl bir eğitim veriliyordu veya bu hakkı nasıl gaspetmelerine izin verildi inşaatçılara......:confused:
   
 9. Fatih Bel

  Fatih Bel CMNet Üyesi

  4 yıllık eğitimimizi 1 haftaya sığdırabilen bunun sonucunda sınava girip gecenlerin çevreye dost prosesleri denetleyebilecek geliştirebilecek konuma sahip olmalarını sağlayan bilinç ve düşünce ancak bizim ülkemizde ve bizim yöneticilerimizde olur. daha da üzüldüğüm nokta ise bunu onaylayan bakan eroğlu da bir çevre mühendisidir. aslını inkar etmiş aldığı eğitimin tüm türkiyeye 1 haftada öğretilebileceğini bu yaptığıyla onaylamıstır. sımdı bizlere demezlermi sizin aldığınız eğitimi istersek 1 haftada alırız. parasıyla değilmi!!!
   
 10. muhendis63

  muhendis63 CMNet Üyesi

  bu konudaki haksızlık umarım kısa zamnda düzelir....tabiki birazda oda ve üyelerin de uğraşmassı gerektiğini düşünüyorum...
   
 11. Yılmaz Harmancı

  Yılmaz Harmancı CMNet Üyesi

  ayın 19 antalya atso da düzenlenen ab sürecinde çevre adlı panelde çevre görevlisi sorusu soruldu çevre orman bakanlığının müsteşara ülkemizde mezun 9000 tane cevre mühendisi olmadığı için bu uygulamaya başladıklarını ve küçük işletmelerinin sadece 1 elemaının maaşını karşılayabildiklerini çevre mühendisi alamayacaklarını söyledi.Yapılması düşünülen bir değişik ile çevre mühendislerinin çevre görevlisi olabilmeleri için sadece sınava girmeleri yeterli olacaktır diye bi açıklama da bulundu. tabiki bu cevaplar bizi tatmin etmedi.
  ayrıca bugüne kadar yapılan çevre görevlisi sınavına giren çevre mühendislerinin %53 başarılı olmuştur bu da bizim için düşündürücüdür.
   
Çevre görevlisinin görevleri ve kimler çevre görevlisi olabilir? konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Çevre Görevlisi/Çevre Görevlisi Eğiticisi Eğitimine İlişkin Bilgiler

  Evet meslektaşlarım, bugün çdy yönetmelik değşikliği yapıldı. Veee bizleri biraz olsun sevindiren yönetmelikten artık hiçbir umudumuz kalmadı. Resmen(!) tamamen(!) ÇEVRE MÜHENDİSİ ibaresini sildiler. Diğer bölümlerle bizi eşdeğer tuttular. Birlik olup buna itiraz etmemiz gerekir. Bunu imza toplayıp imzalarla birlikte dilekçeyle bakanlığa sunma gibi vs. şeyler olabilir. Görüşlere açığız. Kısa...
 2. Çevre Görevlisi ve Çevre Görevlisi Eğitici Eğitimi’ne İptal Davası

  Çevre Görevlisi ve Çevre Görevlisi Eğitici Eğitimi’ne İptal Davası Çevre Denetimi Yönetmeliği’nde değişiklik yapılmasının ardından Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından ilan edilen ve 9-25 Kasım 2009 tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirilmesi planlanan Çevre Görevlisi ve Çevre Görevlisi Eğitici Eğitimi’nin yasal dayanaktan yoksun olduğu gerekçesiyle Odamız tarafından iptal davası açılmıştır....
 3. Çevre Görevlisi/Çevre Görevlisi Eğiticisi Sınav Soruları, Cevapları ve İptaller

  Çevre Görevlisi Sınavı Soruları ve Cevap Anahtarında Yapılan Değişiklik... Temmuz 20, 2010 ÇEVRE GÖREVLİSİ SINAVI 27 Haziran 2010 tarihinde gerçekleştirilen Çevre Görevlisi Sınavı soruları ve cevap anahtarları için Bakanlığımıza yapılan itirazlar değerlendirmeye alınarak sorular ve cevaplar tekrar incelenmiştir. Yapılan bu inceleme sonucunda 2 soruda ve 2 cevapta hata tespit edilmiş olup...
 4. E-Çevre İzinleri Destek Hattı Hk. (Danışmanlık Firmaları, Çevre Yönetim Birimi ve Çevre Görevlisi)

  Arkadaşlar E-Çevre izinleri ile ilgili tüm sorunlarınız için yeni iletişim bilgileri; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı E-Çevre İzinleri Destek Hattı Tel: 0312.586.35.81 Çevre ve Şehircilik Bakanlığı E-Çevre İzinleri E-Posta : izinlisans2@csb.gov.tr Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Bilgi Sistemi E-Posta: cevre.bilgi@csb.gov.tr Not: Daha önce destek verdiğimiz...