• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre izin ve lisans

Efe. YÜKSEL

Kayıtlı Kullanıcı
Günaydın Arkadaşlar;

Benim bir sorum olacak, Yumurta alım ve satımını yapan bir firmanın Danışmanlığını yapmaktayım. Bu firma dışarıdan hem viol almakta hemde hurda kağıtları alarak viol üretimi yapmaktadır. Bu firma geridönüşüm firması mıdır? yoksa geri kazanım firması mıdır? Yardım ederseniz çok sevinirim. İyi Çalışmalar..

Efe bey Yönetmelikte gerikazanımla geri dönüşüm tanımları yapılmıştır.
Tüketici tarafından kullanıldıktan sonra kullanım dışı kalan geri dönüştürülebilir atık malzemelerin hammadde olarak tekrar imalat süreçlerine kazandırılması için çeşitli geri dönüşüm yöntemleri uygulanması bir tanımı olduğu gibi, Yeniden değerlendirilme imkanı olan atıkların çeşitli fiziksel ve/veya kimyasal işlemlerden geçirilerek ikincil hammaddeye dönüştürülmesi ile üretim sürecine tekrar dahil edilmesi de geri dönüşümü tanımlar.
Geri Dönüşümden farklı olarak Geri Kazanım atıklardan enerji eldesini de kapsamaktadır. Geri kazanım hem katı atık deponi sahalarının gereksiz yere işgal edilmemesine hem de maddi olarak kazanç sağlamasına olanak vermektedirSağlıklı bir geri dönüşüm ve kazanım sisteminin ilk basamağı bu malzemelerin kaynağında ayırması sureti ile toplanmasıdır. Geri dönüştürülebilir nitelikteki bu atıklar diğer atıklarla karıştığında bu malzemelerden üretilen ikincil malzemeler çok daha düşük kalitede olmakta ve hatta çoğunlukla bu işlemler mümkün olamamaktadır. Bu yüzden geri dönüşüm işleminin en önemli basamağını kaynakta ayrı toplama oluşturmaktadır.

Herkese kolay gelsin. Bir sorum olacak. 24.10.2013 te gfb aldık. ilk 6 ay içinde lisans için yapılması gereken başvuruyu yaptık. Son olarak dekontu yükledik. Bizim lisans gfb nin bitim tarihi olan 24.10.2014 te mi çıkar, yoksa ondan önce de çıkabilir mi?

Merhaba Arkadaşlar, Size bir konuyu danışmak istiyorum. Çalışmakta olduğum Toplama Ayırma ve Geridönüşüm tesisi başka bir yere şube açıp burada kırma ve granül makinası kurarak hammadde üretmek istiyor. bizim 2013 yılında almış oldugumuz Çevre İzin ve Lisans Belgemiz mevcut. Aynı belge ile bu işi yapabilir miyiz? Yoksa farklı bir prosedür mü gerekli?
Yardımcı olursanız sevinirim.

mevcut lisansınız kalır yeni şube açtığınız için yeni lisansa başvuru yaparsınız benim fikrim bu çünkü yeni açtığınız yerde farklı işler yapabilirsiniz ondan dolayı.

@Olgaç Sürmelihindi

Çok teşekkür ederim cevabınız için. Peki bu lisansı şirket sahibi değişmesi durumunda bastan almamız gerekiyor mu?

@Buket Ayas
eğer mevcut yerinizdeki lisansınız varsa ve bu işyerinin sahibi değişmesi durumunda. Mevcut çevre izin ve lisans sicil gazetesi ve taahhütname ile başvurarak il çevre değerlendirmeye alır. ama çevre izin ve lisansınız aynen kalır yalnızca yeni iş yeri sahibi bütün herşeye uyacağına dair taahhüt imzalar ve işinize devam edersiniz

Buket hanım yönetmelikte şu şekilde belirtiyor ,
İşletmenin sahibinin veya adının değişmesi halinde, yapılan değişiklik işletmeci tarafından değişikliğin gerçekleştiği tarihten itibaren üç ay içinde yetkili mercie bildirilir. İşletmede çevre izin veya çevre izin ve lisans şartlarında değişiklik yoksa işletmenin çevre izin veya çevre izin ve lisansı, önceki geçerlilik süresi değişmemek kaydıyla yeniden düzenlenir.
Faaliyet sahibinin değişmesi durumunda yeni faaliyet sahibinden ayrıca devralınan işletmenin izin veya çevre izin ve lisans koşullarına uyacağına dair taahhütname istenir.