Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çevre izni alındıktan sonra öncesinde belirlenen lisans konusu değişikliği

Konu, 'Çevre İzinleri ve Lisanslar' kısmında Didem Girgin tarafından paylaşıldı.

1. Didem Girgin

Didem Girgin CMNet Üyesi

Arkadaşlar,

Geri dönüşüm tesisimiz için izin lisans belgemizi alırken lisans konusu olarak tek bir atık kodu belirlenmiş, biz bu konuyu genişletmek istersek ne yapmalıyız?

2. Didem Girgin

Didem Girgin CMNet Üyesi

Arkadaşlar bilgisi olan kimse yok mu?

3. Şeyma Huyut Eyigün

Şeyma Huyut Eyigün CMNet Üyesi

Biraz enteresan olmuş. :)

TAT tesisi olarak mı lisans alacaksınız?

4. Didem Girgin

Didem Girgin CMNet Üyesi

GDT olarak alacağız, neden enteresan? :)

5. Şeyma Huyut Eyigün

sorunu bilemediğimden, enteresan dedim. Ya da ön yargılı davrandım. :) Alacağınız kodlara bağlı olarak değişebilir, tesisiniz gerekli koşulları sağlıyorsa bir üst yazıyla lisansa ek olarak bu kodları ekleyebilirsiniz.

6. Mahmut Cimşit

Mahmut Cimşit CMNet Üyesi

lisans bakanlıktan verildiği için kapasite artışı olarak tanımlanmaktadır. bunun içinde lisansınızı yenilemeniz gerekmektedir.

Pınar Özgen bunu beğendi.
  7. Didem Girgin

Didem Girgin CMNet Üyesi

Aldığımız ambalaj miktarının yükseleceğini düşündüğünüz için mi kapasite artışı olarak tanımlanacağı söylüyorsunuz. yoksa yeni bir proses kurulması gerekeceğini öngördüğünüzden mi? Çünkü mevcut sistemde almak istediğimiz ambalaj atığını geri dönüştürebiliriz ama şuan kabul edemiyoruz tesisimize.

8. Mahmut Cimşit

mevcut lisansınızın ekinde yer alan kodların değişmesi gerekmektedir. ilk lisansı alırken ki teknik uygunluk, fizibilite raporu gibi konularda arttırmak istediğiniz kodlar yer almamaktadır.

9. Nihal Ş. Aksoy

Nihal Ş. Aksoy CMNet Üyesi

Ben de bir soru eklemek istiyorum buna ilave olarak. Tehlikesiz atık geri kazanım için lisans aldık diyelim. Daha sonra aynı tesise ambalaj atığı geri kazanım lisansı da almak istediğimizde halihazırda mevcut olan lisansımızı mı yenilememiz gerekiyor, yoksa ikinci bir lisans olarak diğerini etkilemeden de Ambalaj atığı geri kazanım lisansını alabiliyor muyuz?

10. Mahmut Cimşit

@Nihal Ş. AKSOY hanım iki lisansı birleştiriyorsunuz. Süreci sıfırdan ele alıyorsunuz.

Pınar Özgen bunu beğendi.
  11. Mahmut Cimşit

@Didem.GİRGİN hanım ve @Nihal Ş. AKSOY hanım ikinizin de durumu aynı size şöyle örnek veriyorum kendi tesisimizden
    tehlikesiz atık geri kazanım lisansım mevcuttur. (plastik üzerine) ambalaj atıkları almak istedik ayrıca Belediye'den. bunun içi otomatik olarak kodlar değişiyor. proses baştan aşşağı aynı olmasına rağmen lisansı yenilemeniz gerekmektedir.
    15 li kodlar ambalaj atıkları ( sadece ambalaj için tat tesislerinden ambalaj alabilirler)
    20 li kodlar belediye atıkları( ambalaj atıkları alamazlar)
    12 li kodlar fire atıkları( sadece üretim firesi atıklardan alabilirler)

Nihal Ş. Aksoy bunu beğendi.
  12. Kadir A.

Kadir A. CMNet Üyesi

Didem Hanım başıma gelen olayı şöyle anlatayım belki yardımı dokunur. Daha önce Ankarada Atık yağ taşıma lisansına sahip bir şirkette çalışıyordum. lisansa kod eklemek için müdürlükle görüştüm öncelikli olarak TSE belgelerimizin yenilenmesi gerektiğini söylediler. Araçların uygun olduğu atık kodlarını TSE belgesine eklettim. Daha sonra dilekçeye yeni TSE belgelerini ekleyerek lisansın yenilenmesini talep ettim. Yani aracların, taşınacak olan atık kodu ile uyumlu olduğunu TSE ile ispatladık. sizde durum nasıldır bilmiyorum ama bu izlediğim yoldan belki kendinize pay çıkarabilirsiniz.

iyi çalışmalar.

13. Didem Girgin

Didem Girgin CMNet Üyesi

Teşekkür ederim @pigment87 ve @Mahmut Cimşit ben de en sonunda il müdürlüğünden yardım alacağım zaten ama öncelikle bir hazırlık yapmam gerekiyor mu onu merak ettiğim için konuyu açtım. Tehlikesiz sınıfta ambalaj kabul ediyoruz, tehlikeli yani kontamine almak istersek ne yapacağız asıl sorun bu aslında.

14. Melih Coşar

Melih Coşar Genel Yönetici

Didem Hanım,

Kapasite artışı ile çevre lisansı yeniletmeye başvuracaksınız. Bu yeniletme kapsamında ise ne yapıyorsanız yapacak ona göre lisansınızı yenileyeceksiniz. Teknik uygunluk raporlarına dikkat edin bu arada. Şimdiden kolay gelsin :)

Didem Girgin bunu beğendi.
  15. Kadir A.

Kadir A. CMNet Üyesi

Benim fikrim; Yönetmelikte belirtilen Bertaraf veya geri kazanım işlemlerinden hangisini yapacaksınız ? Ara depolama yapacaksanız şartları sağlıyor musunuz ve bu standartlara sahip misiniz ? önce bu sorular sorulmalı. Değilseniz Standartlara uyumu sağlayıp o şekilde başvurursunuz. Mantıklı olan bu bence. hiç bir şey yapmadan başvurursanız memurlardan haklı olarak fırça yiyebilirsiniz :)

16. Didem Girgin

Didem Girgin CMNet Üyesi

Teşekkür ederim @Melih Coşar bey, biz GDT yiz @pigment87 hali hazırda sistemi yürütebilecek imkanlara sahibiz ama büyük ihtimalle ayrı bir lisans almamız gerekecek bakalım deneyip göreceğim ilerleyen günlerde :)

Melih Coşar bunu beğendi.
  17. Mahmut Cimşit

tehlikesizden tehlikeliye geçiyorsunuz bu durum daha farklı bir sistem. şimdiden uyarayım.

18. Didem Girgin

Didem Girgin CMNet Üyesi

geçmedik böyle bir fikrimiz var da ne yapmamız gerekir diyoruz Mahmut Bey

19. Şeyma Huyut Eyigün

Yepisyeni bir lisans almanız gerekebilir sayın Didem Girgin. ;) Gfbnizden başlayarak tüm süreç yenilenir diye düşünmekteyim. Kolay gelsin.

20. Didem Girgin

Didem Girgin CMNet Üyesi

Sağolasın başımıza iş aldık @Şeyma Huyut :) sana sormam gerekler var arasamm?

Çevre izni alındıktan sonra öncesinde belirlenen lisans konusu değişikliği konusuna benzer içeriklerimiz
  1. atık akümülatörlerin kırılıp kurşunları alındıktan sonra çıkan plastik dış aksamlarının atık kodu

atık akümülatör geri dönüsüm tesisinde akülerin kurşunları çıkarıldıktan sonra dış plastikleri kırılıp yıkanarak depolanıyor.bu plastiklerin atık kodunu bulamadım ve ne sekilde bertaraf edilecegi veya görüdönüşümü hakkında bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim yada bu palstiklerin analizini yapan yerler varsa burda paylasırsanız sevinirim
  2. Çevre izni başvuru sürecinde şirket isim değişikliği

Arkadaşlar, merhaba. Grup gıda işletmelerimizden biri için Mart 2012 itibariyle GFB süreci başlatılmış ve çevre izin süreci devam ederken, aynı grup şirketlerimizden biri bu firmanın tüzel kişiliği aynen kalacak şekilde araziyi,fabrikası vs. herşeyi almıştır. İşletme artık yeni ismi ile faaliyetlerini sürdürecekken eski ismi ise 1-2 yıl daha tüzel kişiliğini sadece isim olarak sürdürecektir....
  3. Çevre izni alınmış bir Tesiste yakıt değişikliği

Su ürünleri konusunda faaliyet gösteren bir firmamın benden önce çevre izni 2016 yılına kadar alınmış. Eskiden fuel oil kullanan bu tesis doğalgaza geçmiş. Şimdi çevre iznini baştan almam mı gerekiyor yoksa bunun başka bir yolu varmıdır? Teşekkürler
  4. Yakıt Değişikliği ve Çevre İzni

Arkadaşlar, çevre izni kapsamında emisyon ölçümü yaptırdığım tesis, emisyon ölçümü yapıldığı sırada LNG yakıtı kullanmakta olup emisyon ölçüm raporu hazırlanması sırasında doğalgaza geçiş yaptı. Yakıt değişikliği ile ilgili maddeye istinaden Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden istediğim görüşe istinaden gelen cevabi yazıda yakıt türü değiştiğinden emisyon ölçümlerinin yenilenmesi gerektiğini...
  5. Yüksek lisans tez konusu bulmam lazim acil..

ben çevre mühendisliğinde yüksek lisans yapıyorum...acele tez konusu bulmam lazım...kimyasal arıtım istiyorum aslında ama daha güzel fikrim var diyen varsa fikrini almak istiyorum...yardımlarınızı bekliyorum meslektaşlarım...şimdiden teşekkürler...