• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre izni alındıktan sonra öncesinde belirlenen lisans konusu değişikliği

Didem Girgin

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
APM Terminals
Arkadaşlar,

Geri dönüşüm tesisimiz için izin lisans belgemizi alırken lisans konusu olarak tek bir atık kodu belirlenmiş, biz bu konuyu genişletmek istersek ne yapmalıyız?

sorunu bilemediğimden, enteresan dedim. Ya da ön yargılı davrandım. :) Alacağınız kodlara bağlı olarak değişebilir, tesisiniz gerekli koşulları sağlıyorsa bir üst yazıyla lisansa ek olarak bu kodları ekleyebilirsiniz.

Aldığımız ambalaj miktarının yükseleceğini düşündüğünüz için mi kapasite artışı olarak tanımlanacağı söylüyorsunuz. yoksa yeni bir proses kurulması gerekeceğini öngördüğünüzden mi? Çünkü mevcut sistemde almak istediğimiz ambalaj atığını geri dönüştürebiliriz ama şuan kabul edemiyoruz tesisimize.

mevcut lisansınızın ekinde yer alan kodların değişmesi gerekmektedir. ilk lisansı alırken ki teknik uygunluk, fizibilite raporu gibi konularda arttırmak istediğiniz kodlar yer almamaktadır.

Ben de bir soru eklemek istiyorum buna ilave olarak. Tehlikesiz atık geri kazanım için lisans aldık diyelim. Daha sonra aynı tesise ambalaj atığı geri kazanım lisansı da almak istediğimizde halihazırda mevcut olan lisansımızı mı yenilememiz gerekiyor, yoksa ikinci bir lisans olarak diğerini etkilemeden de Ambalaj atığı geri kazanım lisansını alabiliyor muyuz?

@Didem.GİRGİN
@Didem.GİRGİN hanım ve @Nihal Ş. AKSOY hanım ikinizin de durumu aynı size şöyle örnek veriyorum kendi tesisimizden
tehlikesiz atık geri kazanım lisansım mevcuttur. (plastik üzerine) ambalaj atıkları almak istedik ayrıca Belediye'den. bunun içi otomatik olarak kodlar değişiyor. proses baştan aşşağı aynı olmasına rağmen lisansı yenilemeniz gerekmektedir.
15 li kodlar ambalaj atıkları ( sadece ambalaj için tat tesislerinden ambalaj alabilirler)
20 li kodlar belediye atıkları( ambalaj atıkları alamazlar)
12 li kodlar fire atıkları( sadece üretim firesi atıklardan alabilirler)

@Didem.GİRGİN

Didem Hanım başıma gelen olayı şöyle anlatayım belki yardımı dokunur. Daha önce Ankarada Atık yağ taşıma lisansına sahip bir şirkette çalışıyordum. lisansa kod eklemek için müdürlükle görüştüm öncelikli olarak TSE belgelerimizin yenilenmesi gerektiğini söylediler. Araçların uygun olduğu atık kodlarını TSE belgesine eklettim. Daha sonra dilekçeye yeni TSE belgelerini ekleyerek lisansın yenilenmesini talep ettim. Yani aracların, taşınacak olan atık kodu ile uyumlu olduğunu TSE ile ispatladık. sizde durum nasıldır bilmiyorum ama bu izlediğim yoldan belki kendinize pay çıkarabilirsiniz.

iyi çalışmalar.

Teşekkür ederim @pigment87 ve @Mahmut Cimşit ben de en sonunda il müdürlüğünden yardım alacağım zaten ama öncelikle bir hazırlık yapmam gerekiyor mu onu merak ettiğim için konuyu açtım. Tehlikesiz sınıfta ambalaj kabul ediyoruz, tehlikeli yani kontamine almak istersek ne yapacağız asıl sorun bu aslında.

Didem Hanım,

Kapasite artışı ile çevre lisansı yeniletmeye başvuracaksınız. Bu yeniletme kapsamında ise ne yapıyorsanız yapacak ona göre lisansınızı yenileyeceksiniz. Teknik uygunluk raporlarına dikkat edin bu arada. Şimdiden kolay gelsin :)

Benim fikrim; Yönetmelikte belirtilen Bertaraf veya geri kazanım işlemlerinden hangisini yapacaksınız ? Ara depolama yapacaksanız şartları sağlıyor musunuz ve bu standartlara sahip misiniz ? önce bu sorular sorulmalı. Değilseniz Standartlara uyumu sağlayıp o şekilde başvurursunuz. Mantıklı olan bu bence. hiç bir şey yapmadan başvurursanız memurlardan haklı olarak fırça yiyebilirsiniz :)

@Didem.GİRGİN

Yepisyeni bir lisans almanız gerekebilir sayın Didem Girgin. ;) Gfbnizden başlayarak tüm süreç yenilenir diye düşünmekteyim. Kolay gelsin.