Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çevre iznine tabi olmayan firmaların çevre durumu ?

Konu, 'Soru ve Cevap' kısmında dutoprak tarafından paylaşıldı.

1. dutoprak

dutoprak CMNet Üyesi

Sevgili arkadaşlar, bir firma çevre iznine tabi değilse şayet ama yinede danışmanlık hizmeti almak istiyorsa ki olabilir sanırım. Bu durumda çevre izin ve lisasn sistemine yüklemek gerekiyormu firmayı ? Tesisie her ay gidip tutanak tutmak vb.. iş ve işlemleri yapmak yeterlimi ?

2. çevre izinleri sayfasına yüklemeniz gerekli çünkü;çevre görevlisinin 26 tesise bakma durumunun takibi olmaz, herkes izin konusu olmayan tesis alabilir.

3. Hakan Bedel

Hakan Bedel CMNet Üyesi

çevre iznine tabi değilse neden danışmanlık istesin ki çevre iznine tabi olmayan tesis en fazla oran %10'u geçmez.nu firmalarda azten küçük işletmelerdir.

4. Rıfat Yıldırım

Rıfat Yıldırım CMNet Üyesi

evet yüklersiniz. Muaf olduğuna dair de müdürlükten bir yazı alırsınız. Çok da güzel olur :)

5. Murat Akyüz

Murat Akyüz CMNet Üyesi

Bence gerek yok gibi gibi :)

6. İKİNCİ BÖLÜM
    Denetime Tabi Tesis veya Faaliyetler ve Yükümlülükleri
    Denetime tabi tesisler veya faaliyetler
    MADDE 5– (Değişik:RG-16/8/2011-28027)
    (1) Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde kalan serbest ve münhasır ekonomik bölgeler dâhil egemenlik ve yargılama sahaları içerisindeki tüm kara ve deniz alanlarında 2872 sayılı Çevre Kanunu ve ilgili mevzuat hükümleri kapsamındaki her türlü kirlilik kaynağı ve ihlaller denetime tabidir.
    Denetime tabi tesislerin veya faaliyetlerin yükümlülükleri
    MADDE 6– (1) Denetime tabi tesis veya faaliyetler;
    a) (Mülga:RG-16/8/2011-28027)
    b) İlgili mevzuat kapsamında gerekli ölçüm ve analizleri, Bakanlığa ya da Bakanlıkça yetkilendirilmiş özel veya kamu kurum ve kuruluşların laboratuvarlarınayaptırmakla,
    c) Denetim sırasında çevre denetim görevlisinin tesis veya faaliyetlerin alanlarına girmesini, güvenliğini ve denetim için gerekli görülen personel ve her türlü ekipmanı sağlamakla,
    ç) Çevre denetim görevlisinin gerekli gördüğü hallerde ve/veya itiraz durumunda ölçüm ve analizlerin giderlerini karşılamakla,
    d) Denetim sırasında çevre mevzuatı kapsamında istenilen bilgi ve belgeleri öngörülen sürede ve eksiksiz olarak sağlamakla,
    e) (Mülga:RG-16/8/2011-28027)
    f) Çevre yönetimi hizmeti konusunda yetkilendirilmiş çevre danışmanlık firmalarından çevre danışmanlığı hizmet satın alımı sözleşmesi yapılması durumunda en geç bir ay içerisinde ilgili valiliğe bildirmekle,
    g) Çevre yönetimi hizmeti konusunda yetkilendirilmiş çevre danışmanlık firmalarıyla yapılmış olan çevre danışmanlığı hizmet satın alım sözleşmelerinin iptal edilmesi durumunda en geç bir ay içerisinde ilgili valiliğe bildirmekle,
    ğ) Çevre yönetimi hizmeti konusunda yetkilendirilmiş çevre danışmanlık firmalarıyla yapılmış olan çevre danışmanlığı hizmet alım sözleşmelerinin iptal edildiği tarihten itibaren en geç iki ay içerisinde diğer bir yetkilendirilmiş firma ile yeni bir anlaşma yapmakla veya çevre yönetim birimi kurmak ya da çevre görevlisi istihdam etmekle,
    yükümlüdür.
    Tesis veya faaliyetlerin kendini izlemesi ve iç tetkik
    MADDE 7– (1) Tesis veya faaliyetlerin kendini izlemesi ve iç tetkikin gerçekleştirilmesi çevre yönetim birimi veya çevre görevlisi tarafından yapılır. Çevre yönetim birimi kurmayan ya da çevre görevlisi istihdam etmeyen tesis veya faaliyetler bu amaçla Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş firmalardan hizmet satın alır.
    iyi çalışmlar

Elif Çelen bunu beğendi.
  7. Gizem Kayıkçı

Gizem Kayıkçı CMNet Üyesi

Peki çevre iznine tabi olmayan tesislerde ambalaj atıkları beyanını yapmak gerekiyor mu?

8. İdari yaptırım kararı
    MADDE 30– (1) Yapılan denetim sırasında, Kanunda belirtilen gerekliliklere uyulmadığının veya yükümlülüklerin yerine getirilmediğinin saptanması durumunda Kanunun 20 ncimaddesinde belirtilen cezalar uygulanır.
    (2) Söz konusu idari yaptırım kararına yol açan uygunsuzluk, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu ile diğer kanunlara göre suç oluşturuyor ise kovuşturma yapılması için Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulur.

Fatih Közen bunu beğendi.
  9. atık beyanlarını her tesis ister çevre iznine tabi olsun ister olmasın yaptırmak/bildirmek zorundadır.

Özge Kılıç bunu beğendi.
  10. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Ben olsam sisteme yüklemem ama takibimi sıkı yaparım.Yükümlüğümü yerine getiririm.İzne tabi olmayan bir tesisi sisteme yüklemek yükümlülüğümde değilse neden yükleyeyim.

11. Murat Akyüz

Murat Akyüz CMNet Üyesi

sözleşmesi yapılması durumunda
    ibaresinden ötürü yapılıp yapılmadığının denetimi bulunmamaktadır.
    ÇKAGİLHY
    Çevre İznine veya Çevre İzin ve Lisansına Tabi İşletmeler
    ve Yetkili Merciler
    Çevre iznine veya çevre izin ve lisansına tabi işletmeler
    MADDE 4 –(1) Bu Yönetmelik kapsamında çevre iznine veya çevre izin ve lisansına tabi işletmeler, çevresel etkilerine göre aşağıdaki biçimde sınıflandırılmıştır.
    a) Çevreye kirletici etkisi yüksek düzeyde olan işletmeler (Ek-1 Listesi)
    b) Çevreye kirletici etkisi olan işletmeler (Ek-2 Listesi)
    (2) Ek-1 ve Ek-2 listelerinde yer alan işletmelerin, çevre izni veya çevre izin ve lisansı alması zorunludur.

Çevre İzni veya Çevre İzin ve Lisansı e-Başvurusu,
    Değerlendirilmesi ve Verilmesi
    Çevre izin veya çevre izin ve lisansına e-başvuru dosyasının hazırlanması ve sunulması
    MADDE 6 –(1) Çevre izin veya çevre izin ve lisansı başvurusu çevre yönetim birimi, istihdam edilen çevre görevlisi ya da Bakanlıkça yetkilendirilmiş çevre danışmanlık firmaları tarafından yapılır.

Bu maddelerden ötürü ÇKAGİLHY kapsamında bizimle sözleşme imzalamak zorunda ve sözleşmenin ilgili müdürlüğe gönderilmesi zorunluluğu var. Ancak Çevre Denetim Yönetmeliğindeki "sözleşme yapılması durumu" ibaresinden dolayı sözleşme yapmamaktadır çoğu firma.
    Sözleşme yapılırsa gönderilmesi gerekiyor ancak gönderilmezse denetimi yok kimse bilmeyecek.

Begüm Surmuş bunu beğendi.
  12. Göksel Kurtuluş

Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

Arkadaşlar Yasemin Hanım'ın paylaştığı iletide herşey açıkça belirtilmiş. Renklendirilmiş yerleri okumanız yeterli.

Yasemin Aslantürk Çebi bunu beğendi.
  13. Gizem Kayıkçı

Gizem Kayıkçı CMNet Üyesi

Teşekkür ederim.

14. rica ederim:)

15. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Denetime tabi tesis?

16. Murat Akyüz

Murat Akyüz CMNet Üyesi

Türkiye cumhuriyeti içindeki tüm tesisler :)

Begüm Surmuş bunu beğendi.
  17. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Ek listeye ne gerek var peki, vergiye tabi bütün işletmeler neden yazılmadı.

18. Özlem BAKİ

Özlem BAKİ CMNet Üyesi

çevre iznine tabii olmayabilirler ancak denetimine tabiiler.benim bu şekilde çalıştığım 5 firmam var. Ambalaj beyanı, tehlikeli atık beyanı, çevre eğitimi gibi konularda hizmet veriyorum. eğer bu tür firmalar danışmanlık hizmeti almazsa çevre iznini aldığımız tesislere bir süre sonra yapacak bir şey kalmadı gibi düşünüp hizmet vermememiz gerekir :) ayrıca bu tür işletmeleri de izin sisteminde üzerine almanız gerekiyor. zira herhangi bir denetim söz konusu olduğunda sistemdeki firma sayınız ile gerçek firma sayınız uyuşmaz ise problem yaşayabilirsiniz. ya da diyelim ki müdürlük çalıştığınız firmaya denetime gittiğinde sizinle çalıştığını öğrenecektir ama bunu sistemde göremezlerse problem teşkil edecektir. izin sisteminde firmanın danışmanı görünün ve izin muafiyetinizi alıp dosyanızda bulundurun. :) yani siz hizmet vermek istedikten sonra mutlaka yapılabilecek bir şeyler bulunur :)

19. Murat Akyüz

Murat Akyüz CMNet Üyesi

Konuyla ilgili iki adet yönetmeliğimiz var.
    Resmi Gazete Tarihi: 29.04.2009 Resmi Gazete Sayısı: 27214

ÇEVRE KANUNUNCA ALINMASI GEREKEN İZİN VE LİSANSLAR HAKKINDA YÖNETMELİK

Bu yönetmeliğe göre Ek-1 ve Ek-2 tesislerin zorunluğu var ve sözleşme imzalamak zorundalar.

İkinci yönetmeliğimiz ise;
    Resmi Gazete Tarihi: 21.11.2008 Resmi Gazete Sayısı: 27061
    ÇEVRE DENETİMİ YÖNETMELİĞİ

ikinci yönetmeliğimize göre ise Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde kalan serbest ve münhasır ekonomik bölgeler dâhil egemenlik ve yargılama sahaları içerisindeki tüm kara ve deniz alanlarında 2872 sayılı Çevre Kanunu ve ilgili mevzuat hükümleri kapsamındaki her türlü kirlilik kaynağı ve ihlaller denetime tabidir.
    deniyor.
    Ancak bu yönetmelikte sözleşme imzalama zorunluluğu yoktur.

20. Murat Bey zahmet edip keşke
    f) Çevre yönetimi hizmeti konusunda yetkilendirilmiş çevre danışmanlık firmalarından çevre danışmanlığı hizmet satın alımı sözleşmesi yapılması durumunda en geç bir ay içerisinde ilgili valiliğe bildirmekle,
    g) Çevre yönetimi hizmeti konusunda yetkilendirilmiş çevre danışmanlık firmalarıyla yapılmış olan çevre danışmanlığı hizmet satın alım sözleşmelerinin iptal edilmesi durumunda en geç bir ay içerisinde ilgili valiliğe bildirmekle,
    burayıda okusaydınız.

Fatih Közen bunu beğendi.
Çevre iznine tabi olmayan firmaların çevre durumu ? konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Deşarj İznine Tabi Olan İşletmeler

DEŞARJ İZNİNE TABİ OLAN İŞLETMELER 2872 sayılı Çevre Kanununa istinaden çıkarılan ve 31.12.2004 tarih ve 25682 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliğinin 26. maddesinin (e) bendi gereğince; Gerçek veya tüzel kişiler, faaliyet türlerine göre, alıcı su ortamlarına verdikleri atıksular için, Tablo 5 ten Tablo 21 e kadar konulan deşarj...
  2. Emisyon konulu çevre iznine tabi olan tesislerde aranacak kriterler

Gülfem hanımın uyarısıyla konu değiştirilmiş ve ekteki işletmelerin sağlaması gereken esaslar eklenmiştir. İşletmenin Sağlaması Zorunlu Esaslar EVET HAYIR 1 Emisyon kaynağı var mı? (baca ve/veya alan) 2 Tesis iç ortamında reaktör nefeslikleri vb. kaynaklardan kaçak emisyon oluşuyor mu? Tesis iç ortamında oluşan kaçak emisyonlar davlumbaz, ortam havalandırma bacası vb. şekilde...
  3. sgk işyeri numarası olamayan firmaların danışmanlık açısından durumu??

arkadaşlar merhaba, çkagilhy e tabi, ÇED'i falan olan bir tesisin işyeri sgk numarası olmaması olası bir durum mudur? sisteme sgk olamadan kaydını da yapamıyoruz böyle bi durumla karşılaşan oldu mu acaba?
  4. Terminaller çevre iznine tabi mi?

Arkadaşlar terminaller çevre iznine tabi mi? Terminalde paket arıtma, yıkama, yağ değişimi işlemleri yapılmaktadır.
  5. Çevre iznine tabii olma ve olmama koşulu

Merhaba, Aslında çok bilindik bir konuda tecrübelerinizi soracağım, ÇKAGİLHY faaliyetleri çevre iznine tabi olup olmadıklarını üretim miktarı esasına dayanarak belirliyor bunda bir sıkıntı yok, peki bunun belgesi nedir kapasite raporu çevre izni için sadece bizi bağlayan (çevre denetimleri ve bakanlık nezdinde) kapasite raporudur diyebilir miyiz? bunun dışında çed, ptd,satış bilgi formları....