Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çevre kimyası soruları

Konu, 'Çevre Mühendisliği Dersleri' kısmında Selenays tarafından paylaşıldı.

1. Selenays

Selenays CMNet Üyesi

Merhaba arkadaşlar birkaç sorum var acaba yardımcı olabilir misiniz? Şimdiden teşekkür ederim :)

1. A water sample contains 40 mg/L of ammonium (NH4+ ). The equilibrium pH of wastewater is measured around 9. Calculate the alkalinity and acidity of water sample in mg/L CaCO3.

2. A water sample from the overflow of the recarbonation basin has a pH of 9. 200 ml of water sample requires 1,1 ml of 0.02 N H2SO4 to titrate it to phenolphthalein end-point and continuing with the titration an additional 22,9 ml of 0.02 N H2SO4 is required to titrate it to the methyl orange end-point. Calculate the total and carbonate alkalinity of that solution.

3. 10 grams limestone (CaCO3) is added to 1-Liter DI water. The solution containing 10 g limestone is heated up to 90° C under mechanical mixing. Estimate the total hardness of this solution as mg/L CaCO3.

2. tuubabdullah

tuubabdullah CMNet Üyesi

Baya eskiden kalma çevre kimyası notum vardı bi kaç tane türkçe ve işine yarar mı bilmem ama koyuyorum.

Belki yol gösterirler.

.

Ekli Dosyalar:

3. Selenays

Selenays CMNet Üyesi

Teşekkür ederim ingilizce okuduğum için türkçe not bulmada sıkıntı yaşıyordum yardımcı olur bunlar da çok sağol

Damla D. bunu beğendi.