• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre müh. düşünüyorum iş imkanları nasıl?

Abdullah Iskifogl

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ögrenci
Abilerim ablalarim bu sene üniversite sınavına gireceğim ve çehre müh. düşünüyorum. Biraz arastırdım burayı buldum ve sizlere sormak istedim. Şuan için ülkemizde çevre müh. ne durumda? İş imkanları nasıldır? Mezun olunca iş bulmam kolay mı olur? Ve en önemlisi maaşları nasıl? Önerir misiniz? Cevaplarınızı bekliyorum.

-Konuyu yanlış bölüme açtıysam affola.

ben yaklaşık 2 ay öncesi ilan paylaştım ve aralıklı olarak ilanı yayınlıyorum başvuran sayısı yok denecek kadar az herkes çalışıyor :)

@Çiğdem Aksoy
Tecrübeli aradığınızdan olabilir mi ? :)

dikkat ettiysen başvuru sayısının olmamasından bahsediyorum eskiden şartları sağlasam da sağlamasam da şehir hiç önemli değil her gördüğüm ilana başvururdum şimdiki nesil bunu bile yapmıyor ilana basvuru yapılmamasından yola çıkarak genelleme yapıyorum bana garip geliyor gerçekten hal böyle olunca da herkes çalışıyor diye düşünüyorum

@Çiğdem Aksoy
sizin ilana başvurmalı mıyım tecrübe yok :)

olaamaaazz :D şimdi abdullah kardeş gördün canlı olarak okuma boşver :D

evet abdullah bey siz de olur da çevre müh bölümünü okuyup mezun olursanız ya da hiç farketmez hangi bölümü okursanız okuyun ferhat bey gibi acaba sizin ilana başvursam mı gibi aptalca bir soruyu işverene sorarsanız iş bulamazsınız

şartlarımın uymadığını dile getiriyorum hakaret eder gibi cevap veriyorsunuz..! Size danışmıcam da kime danışacam 'sayın işveren' ..

Mezun olursun 1000 tlye çalışmaya başlarsın. Maaşını günü gününe de alamama gibi bir durumun olabiliyor bazı iş yerlerinde.. Klasik iş hayatına başlama yöntemi danışmanlık firmalarıdır. Çevre görevlisi belgenin olması ve bundan da önemli ehliyetinin olması gibi basit şartları yerine getirdiğin takdirde işi kaparsın. Çoğu firma için önemli olan ehliyettir hatta ..

Kendini geliştirme çabalarına girersin. Klasik yapılan hareketlerden biri de İş güvenliği sertifikası almak. Sertifikayı aldıktan sonra ne yapacağını bilemezsin. "Acaba çevre mühendisi mi olayım yoksa iş güvenliği uzmanı mı?" diye kendine soru sormaya başlarsın. İş güvenliği uzmanı olursan da Türkiye şartlarında başlangıç maaşın 1000 tl olacaktır, onuda belirteyim ayrıca ..

Çevre mühendisliğinde ilerlemek istersen iyi bir İngilizce eğitimin olmalıdır. Hatta artık bazı büyük şirketler İngilizce + ekstra bir dil daha istiyorlar..

Kısacası kariyer için kendine büyük fabrikaları hedef olarak koymalısın. Buralara girmek için kendini şartlara uygun hale getirmelisin.

Bu durumları göz önünde bulundur ki 2 sene iş arama durumlarında dumur olmayasın sakın ..

@Çiğdem Aksoy Hanım a katılıyorum Ferhat Bey, istekli bir aday işin peşinden koşar..En azından Çiğdem Hanımla iletişime geçip, tecrübeli aday arıyormuşsunuz ama kısa sürede işi öğrenebileceğiniz konusunda onunla bilgi alışverişi yapabilirsiniz ;)
Hepimiz geçtik bu yollardan, ben de işveren olsam iş ilanıma tecrübeli notu düşerdim, ama bu tecrübesiz de olsa istekli, azimli bir personeli asla almayacağım anlamına gelmez:harika:

@Gül Can
Daha önceden de sordum kendilerine ısrarla da tecrübeli istiyorlar işin peşinde kosulmasina ve istekli kısmına bende katılıyorum.. 'Aptalca' oluyor işte Gül Can hanım

Ferhat Bey sizinle tartışmayı gerçekten hiç istemiyorum ama beni çok zorluyorsunuz. Daha önce sorduysanız ki cevabını almışsınız. ısrarla tecrübeli istiyorlar diye yorum yapıyorsunuz. O zaman aynı konuyu ısıtıp ısıtıp önüme getirmeyin siz de. soru sormak ayrı bir konuda fikir alışverişinde bulunmak danışmak ayrı. ben şimdiye kadar hiç kimseye buna siz de dahilsiniz biz tecrübeli arıyoruz başvurmayın da demedim. aksine başvurun değerlendiririz dedim. Aptalca kısmında hala ısrarla tezimi savunuyorum. ''sizin ilana başvurmalı mıyım tecrübe yok'' diye bir soruyla karşılaşan her işveren ya da ilan sahibi aynı tepkiyi verecektir. Yok böyle bir soru bence. Hem siz kendi kararlarınızı verecek yaşta ve durumdasınız. Böyle bir soru sorup da karşınızdaki insan hayır başvurma kardeşim. derse başvurmayacak mısınız? ben anlamıyorum sizi gerçekten. Bir cv ye bir mail adresine 2 satır yazıya bakar.
Dip not: Ben işveren değilim.

size hayatınızda başarılar dilerim. umarım iyi yerlerde iş bulursunuz.

Bende sizinle tartışmak istemiyorum.. Benim takıldığım yer uygun cevap vermemeniz. Sorum hatalı olabilir karşı cevabınız bu olmamalıydi. işyerine yakın olsaydim size sormadan başvuru yapardım zaten.. istedim ki sizin desteginizle basvuru yapayim.. teşekkür ederim iyi çalışmalar diliyorum