Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çevre mühendisi /çevre görevlisi bulundurma

Konu, 'Çevre İzinleri ve Lisanslar' kısmında Kadir Ünal tarafından paylaşıldı.

  1. Kadir Ünal

    Kadir Ünal CMNet Üyesi

    Merhaba Arkadaşlar
    İçinden tam olarak çıkamadığım bir konuda sizlerden yardım istiyorum. Çalışmakta olduğum firma Organize sanayi bölgesinde yer alan genellikle depolama tankları, tank sistemleri, borulama işleri yapan bir firmayız. Fabrikamızda bu sistemler için gerekli metal parçalar hazırlanıp montajın yapıldığı sahalara gönderilmektedir. Fabrikamız demir sacların, parçaların kesimi, ölçülendirilmesi, kumlama ,boyama ve montaja hazır hale getirilmesinde rol alıyor. Çalışmalarımızın çoğu montaj işlemlerinin gerçekleştiği sahalarda sürdürülüyor. Aylık olarak fabrikamızda ortalama 200-250 kg civarında tehlikeli atık çıkmaktadır. Anlaşılacağı üzere hatırı sayılır miktarda metal atık oluşmaktadır. Sorum şudur ki bu tarzda faaliyet gösteren bir fabrika çevre görevlisi bulundurmalı mıdır? Neden? Yönetmeliklerden net bir kanıya ulaşamadım.

    Arkadaşlar bu bilgiler yetersizse hangi kriterlere bakmam gerektiğinide söyleyin lütfen. Yada ne yapmam gerektiğini.
     
  2. Şafak Yılmaz

    Şafak Yılmaz CMNet Üyesi

    çevre Kanunu
    Ek Madde 2(Ek: 26/4/2006 – 5491/23 md.)
    Faaliyetleri sonucu çevre kirliliğine neden olacak veya çevreye zarar verecek kurum, kuruluş ve işletmeler çevre yönetim birimi kurmak, çevre görevlisi istihdam etmek veya Bakanlıkça yetkilendirilmiş kurum ve kuruluşlardan bu amaçla hizmet satın almakla yükümlüdürler. Bu konuyla ilgili usûl ve esaslar Bakanlıkça çıkarılacak yönetmelikle belirlenir.

    çevre danetimi yönetmeliği
    Çevre yönetim birimi kurma, çevre görevlisi istihdam etme veya çevre yönetimi hizmeti alma süresi
    GEÇİCİ MADDE 1 – (Değişik:RG-22/10/2009-27384)
    (1) Bu Yönetmeliğin yürürlük tarihinden itibaren;
    a) Ek-1 listesinde yer alan tesis veya faaliyetler en geç 18 ay içerisinde; Ek-2 listesinde yer alan tesis veya faaliyetler ise en geç 24 ay içerisinde,
    b) Altyapı çalışmalarına başlayan Organize Sanayi Bölgeleri, 11 inci maddede belirtilen tesislere sahip belediyeler ve mahalli idare birlikleri, 12 nci maddede belirtilen sağlık kuruluşları veya hastaneler, 24 ay içerisinde,
    Çevre yönetim birimlerini kurar veya çevre görevlisi istihdam eder ya da çevre yönetimi hizmeti alırlar.

    çevre kanununca alınması gerekli izin ve lisanslar hakkında yönetmelik
    Çevre iznine veya çevre izin ve lisansına tabi işletmeler
    MADDE 4 –
    (2) Ek-1 ve Ek-2 listelerinde yer alan işletmelerin, çevre izni veya çevre izin ve lisansı alması zorunludur
    MADDE 6 – (1) Çevre izin veya çevre izin ve lisansı başvurusu çevre yönetim birimi, istihdam edilen çevre görevlisi ya da Bakanlıkça yetkilendirilmiş çevre danışmanlık firmaları tarafından yapılır.
     
  3. Gül Bilge

    Gül Bilge CMNet Üyesi

    Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin Lisans .Yönetmeliği EK1-EK2 listelerini inceleyebilirsiniz. Kapasite raporunuzun incelenmesinde fayda var.Ayrıca boyama işlemi yaptığınızı belirtmişsiniz .Bu sebeple de ç görevlisi bulundurmalısınız diye düşünüyorum.
     
    Kadir Ünal bunu beğendi.
  4. CMNet Okuru

    CMNet Okuru CMNet Üyesi

    Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin Lisans .Yönetmeliği EK1-EK2 listelerini inceleyebilirsiniz. Yada muallakta kalırsanız karar veremezseniz bakanlıktan görüş alabilirsiniz.
     
  5. Kadir Ünal

    Kadir Ünal CMNet Üyesi

    Ek1 Ek2 listelerinde incelemem oldu. Fakat dediğiniz gibi muallakta kaldım.
    3.20.2 Günde en az bir adet ve toplam hacmi 30 m3 ve üzerinde olan metal saçtan yapılmış depo, tank ve benzeri üreten tesisler.
    Bölümü dikkatimi çekti. Biz 2000 m3 10000m3 gibi büyük rakamlarda tanklar imal ediyoruz. Haliyle bunlarda günlük işler olmuyor.
     
  6. CMNet Okuru

    CMNet Okuru CMNet Üyesi

    Ek-2 listesi 3.20 Aşağıdaki makinelerin üretildiği veya tamirinin yapıldığı tesisler.* ve altında yer alan başlıklar,
    3.23 Püskürtmeli maddelerle demir-çelik yapı konstrüksiyonları, çelik konstrüksiyonlar ve sac parçaları yüzeylerinin muamele edildiği ve taşlama veya zımparalama tesisleri (Kapalı devre çalışan püskürtme maddesinin devrede kaldığı tesisler hariçtir).*

    Sanki bu maddelerden kapsama dahil olabilirsiniz gibi geldi. Eğer kapsama girdiğiniz maddeyi tespit edemezseniz İl Müd. denetime geldiğinde size yol gösterecektir.
     
  7. CMNet Okuru

    CMNet Okuru CMNet Üyesi

    3.20.2 Günde en az bir adet ve toplam hacmi 30 m3 ve üzerinde olan metal saçtan yapılmış depo, tank ve benzeri üreten tesisler.
    Bölümü dikkatimi çekti. Biz 2000 m3 10000m3 gibi büyük rakamlarda tanklar imal ediyoruz. Haliyle bunlarda günlük işler olmuyor.

    Burada günde en az olarak bahsediyor. Siz bu kapsamda olabilirsiniz.
     
  8. Kadir Ünal

    Kadir Ünal CMNet Üyesi

    İl müd. denetimini beklemek yada bakanlıkla görüşmek gerekecek herhalde. Bakanlığa ulaşmanın zor olduğunu söylemiştei arkadaşım. Bu iş çok karışık olmaya başladı. :kötü:
     
  9. CMNet Okuru

    CMNet Okuru CMNet Üyesi

    Kadir Bey, Nace kodunuzu, faaliyetinizi ve kapasitenizi belirttiğiniz bir üst yazı hazırlayın ve "Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin Lisans .Yönetmeliği " ne göre izne tabi olup olmadığınızı eğer tabi iseniz hangi eke tabi olduğunuzu sorun. sonra gidip elden dilekçenizi verin cevap çok uzun sürmez diye tahmin ediyorum. Arada bir de arayıp hatırlatırsınız.
     
  10. serdaralkan

    serdaralkan CMNet Üyesi


    Yıllık kapasiteden gitmeni öneririm. 30 m3/gün * 300 gün/yıl =9000 m3/yıl

    Kapasite raporu varsa oradaki kapasiteyi kaç vardiye çalışıyorsa çarpılıp yüksekte kalıyorsa kapsam içine girmektedir. Ama aklıma şuda takıldı yönetmelikte günlük kapasite vermiş 1 gün bile bu kapasiteyi aşarsakta kapsama girermiyiz araştırmak lazım :)
     
Çevre mühendisi /çevre görevlisi bulundurma konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Maden ocaklarında çevre görevlisi bulundurma zorunluluğu

    arkadaşlar mrb,ben maden tesisinde çevre görevlisi olarak çalışmaktayım.firmamızın maden ocaklarında da çevre görevlisi bulundurma zorunluluğu var mı?
  2. Çevre görevlisi `değil` çevre mühendisi`!!!

    http://www.cmo.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=88683&tipi=17&sube=0 Bazı üniversitelerin adını listede göremedim!!! Biz aşağıda imzası olan Çevre Mühendisliği Bölümleri, Çevre Mühendisi Öğretim Üye ve Görevlileri, 03/12/2012 Tarihinde taslak halinde yayımlanan "Çevre Görevlisi ve Danışmanlık Firmaları Hakkında Yönetmelik" ile ilgili olarak mezunlarımızın mesleki hakları...
  3. Çevre görevlisi bulundurma

    Merhaba arkadaşlar. Çevre görevlisi, çevre yönetim birimi ve danışmanlık firmaları hakkında yönetmelik, madde (8) ÇKAGİLHY’nin EK-1 ve EK-2 listelerinde yer almasına rağmen yetkili makam tarafından çevre izninden muaf olduğuna ilişkin görüş verilen işletmelerin çevre görevlisi bulundurmaları zorunlu değildir. diye bahsedilmektedir. Çalıştığım hastane için muafiyet yazısı bulunmaktadır ve...