Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çevre mühendislerine üst üstü darbe

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Yasin Aslan tarafından paylaşıldı.

1. Yasin Aslan

Yasin Aslan CMNet Üyesi

Evet arkadşlar herzaman belirtiğimgibi bu atamalarda da 1100 Çevre Mühendisi mezun olurken alımise sadece 14 evet sadece ONDÖRT bu sayıyı rakamla yada yaı ile yazmak göründüğü gibi bişey değiştirmiyor.
    Çevre Denetim Yönetmeliği ile Yeni Mezun Çevre Mühendisi meslekdaşlarımızın çalışma alanları yok edilirken Devlet kapısıda sonuna kadar kapatıldı, bütün bu olanlar karşısında siz bir Çevre Mühendisi olarak ne yaptınız ne yapıyorsunuz. İş döndü dolaştı öz eleştriye geldi tabiki. Bizler mesleki alanımıza yapılan tacavuz ve gasplara daha nekadar sessiz kalacağız! Nekadar daha birilerinin bizler için birşeyler yapmasını bekleyeceğiz. Görüldüğü gibi kimse bizler için birşey yapmadı yapmıyor ve de yapmıcak. Yüzlerce orman mühendisi, yüzlerce inşaat mühendisi kamuya atanırken bizlerin ağzına bir parmak bal çalınıyor ve uyutuluyoruz. Yıllarca dirsek çürütüp onca zorlukları aşıp aldığımız diplomalar ne işe yarıyor soruyorum.Ben bu işten birşey anlamadım ama bütüm meslekdaşlarım okadar rahat ve bu durum okdar kanıksanmışki kimsenin sesini çıkardığı yok. Bir meslke grubu son iki-üç yıldır bitiriliyor gerek yeterlilik tebliğleri ile gerekse kamu personel alımında yapılan ayrımcılıkla.
    Yıllardır Çevre Mühendisi olarak bu konularda nacizane düşüncelerimi siz meslekdaşlarımla paylaştım, bana dönem ve ciddi manada bu durumdan rahaztsızolan meslekdaşlarımın sayısı bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az.

2009/3 atamasında ise 10.000 üzrinde kadroya atamayapılırken 650 mühendis kadrosu ayrılmış ve bunun sadece % 2 hele mezun olan mühendisi sayısının atanan mühendis sayısına oranı ise % 1 allah aşkına ya bu okulları kapatın yada adam gibi alım yapın!

Allah yar ve yardımcımız olsun!

2. blackman

blackman CMNet Üyesi

Çevre Denetim Yönetmeliği ile Yeni Mezun Çevre Mühendisi meslekdaşlarımızın çalışma alanları yok edilirken Devlet kapısıda sonuna kadar kapatıldı, bütün bu olanlar karşısında siz bir Çevre Mühendisi olarak ne yaptınız ne yapıyorsunuz. İş döndü dolaştı öz eleştriye geldi tabiki. Bizler mesleki alanımıza yapılan tacavuz ve gasplara daha nekadar sessiz kalacağız! Nekadar daha birilerinin bizler için birşeyler yapmasını bekleyeceğiz. Görüldüğü gibi kimse bizler için birşey yapmadı yapmıyor ve de yapmıcak.

Yanılmıyorsam tüm çevre mühendislerinin üye olması zorunlu kılınan bizim bir odamız var, odanın ismi çevre mühendisleri odası...Dün mail grubumuzda da paylaştım oda ile ilgili düşüncelerimi...Ve mail grubunda benden baska herkes nerdeyse odayı savundu,üye olun...gibi vb. mesajlar geldi...

Oda bizim için ne yapıyor arkadaslar?Odanın görevi nedir?Odanın görevi bizlerin hakkını savunmak değilmidir??Yoksa odanın görevi binlerce üyeden sadece aidatmı almak??Peki oda haklarımızı savunuyormu?Yapıyorsa da ne kadar hakkımızı savundugu belli oluyor...

Ülkemizde Çevre Mühendisliği diye bir meslek varmı?Ya da ülkemizde kaç kişi Çevre Mühendisinin ne iş yaptıgını biliyor??

Çevre mühendislerine üst üstü darbe konusuna benzer içeriklerimiz
  1. "Doğa korumaya yasa ile darbe"

Sit alanlarındaki koruma statüsünün değişimine neden olabilecek yasa tasarısı ile ilgili Tabiat Kanunu İzleme Girişimi'nden bir açıklama geldi. Tabiat Kanununu İzleme Girişimi bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada şu sözlere yer verildi: "Türkiye’nin doğası yeni bir kanun taslağının kıskacı altında. “Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanunu” adı altında hazırlanan yasa...
  2. 20 yatak üstü hastaneler

Merhaba, çevre görevlisi olarak 20 yatak ve üzeri hastanelerde yapmamız gerekenler neler? Bunlar hangi izinlere tabi tutuluyor bilgisi olanlar paylaşırsa sevinirim şimdiden teşekkürler..
  3. Çevre Mühendislerine Mesul Müdürlük Hakkı

21 Mayıs 2011 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan Halk Sağlığı Alanında Haşerelere Karşı İlaçlama Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile çevre mühendislerine de bu alanda mesul müdürlük yapma hakkı verildi. 27Ocak 2005 Tarihinde yayınlanan Yönetmelikte Çevre Sağlığı Bölümü önlisans diplomasına sahip olanlara bu hak tanındığı halde çevre mühendisleri...
  4. çevre mühendislerine verilen çevre görevlisi belgesi hakkında

Arkadaşlar, Her Ankara ya gelişimde bizim sektör vb. konularla ilgili dedikodu duyuyorum...Sizin bilginiz va mı yoksa ben mi geri kaldım bu konulara bilemiyorum ama;şöyle ki, kimya mühendislerinin açtığı davayı biliyorsunuz çevre görevlisi konusunda,bu dava onların lehine sonuçlandığını ve yeni yönetmeliğin çıktı çıkacağını, ayrıcaa çevre mühendisleri de artık sınava girerek çevre görevlisi...
  5. Yönetmelikte değişiklik taslağı çevre mühendislerine herhangi bir hak kazandırmayacak gibi..

"İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK TASLAĞI" İsg Genel Müdürlüğü'nden sızdırıldığı haliyle ekte olduğu gibi. Mesleğinde üç yıl görev yapmış olan uzmanlara aynı meslek kollarında 7 yıl boyunca tüm tehlike sınıflarına bakabilme hakkı doğacak.. Maden Müh.leri tüm ocaklarda ve madencilik...