Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çevreci devrim

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Can Avşar tarafından paylaşıldı.

 1. Can Avşar

  Can Avşar Genel Yönetici

  Dünyada atmosferi en fazla kirleten ülke olan Çin, Almanya'yı geride bırakarak yenilenebilir enerjide dünyanın en büyük pazarı haline geldi.

  Deutsche Welle Türkçe'nin bu konuda yaptığı haber şöyle:

  Çin’de çevreci bir devrim yaşanıyor. Çin'in yenilenebilir enerji üretme kapasitesi henüz ABD'nin gerisinde dünyada ikinci sırada. Ancak Çin rüzgâr, güneş ve su gibi doğal kaynaklardan elde edilen yenilenebilir enerji sektöründe en hızlı büyüyen ülke. Geçtiğimiz yıl Çin’de toplam 14 bin megawatt güce sahip rüzgâr türbinleri kuruldu.

  Çin 2009 yılında rüzgâr gücü kapasitesini 25,8 gigawatta yükselterek Almanya’yı geride bıraktı. 2008’de Çin’in rüzgâr gücü kapasitesi henüz 12,02 gigawatttı. Çin güneş enerjisi sistemlerinde de Almanya’yı geçti. Geçtiğimiz yıl Çin, güneş enerjisini elektrik akımına dönüştüren fotovoltaik panellerin üretiminde pazar payını yüzde 40’a yükseltirken, Almanya’nın payı yüzde 15’e geriledi.

  Güneş enerji sistemleri sunan Çin-Alman ortak girişimi Sinosol AG Stuttgart’ın Yönetim Kurulu Üyesi Sven Krug bunu Çin’de üretim kalitesinin giderek yükselmesine bağlıyor. Krug, “Çin mallarının kalitesi başta gelen dünya markalarıyla yarışabilecek düzeyde. Deneyimlerimiz Çinlilerin de artık kalitenin sürekliliği konusunda ileri görüşlü olduklarını gösteriyor“ diyor.

  Sinosol şirketi güneş enerjisi ürünlerini Çin'den alıp, Avrupa’ya satıyor. Çin’de yenilenebilir enerji sektöründe yaşanan patlama sayesinde firma son yıllarda yüzde 100 büyüme kaydetti. Almanya’da çatılara kurulan her iki fotovoltaik güneş panelinden biri Çin’den geliyor. Alman firmalar Çinli rakiplerinin sunduğu uygun fiyatlarla baş etmekte zorlanıyor.

  Alman üreticiler Çinli firmaların devletten aldıkları teşviklerle rekabette avantaj sağladıkları eleştirisinde bulunuyor.

  Ancak Sinosol AG Stuttgart’ın Yönetim Kurulu Üyesi Sven Krug, bu değerlendirmeyi doğru bulmuyor ve Almanya’da hükümetin verdiği teşviklerle özellikle ülkenin doğusunda büyük miktarda güneş enerji sistemleri kurulduğuna dikkat çekiyor. Sven Krug, Almanya’da Çinli firmalarla rekabette zorlanan Alman firmaların Çin’deki yenilenebilir enerji sektöründe şansını da düşük görüyor.

  Sven Krug, Alman firmaların güneş enerji sistemlerinin kurulduğu alanlar ve parkların planlamasında Alman firmalara ihtiyaç olduğunu belirtiyor.

  Diğer yandan Alman firmaları Çin’e cazip gelecek teknolojiye ulaşsalar da Çin’deki kamu ihalelerini kazanma şansları çok az.

  Avukat Ji Hailong, “Yabancı firmaların resmi olarak ihalelere katılma hakkı var ama gerçek şu ki büyük projeleri Çinli firmalar alıyor. Bir başka deyişle, Çinli bir işletmeyle ‘Joint Venture’ adı verilen ortak girişimle ihalelere katılmak gerekiyor“ değerlendirmesini yapıyor.
   
Çevreci devrim konusuna benzer içeriklerimiz
 1. slm çevreci gençlik

  gerçekten çok güzel bi site olmuş emeği geçenlere teşekkürler..bütün arkadaşları davet edelim forumumuz büyüsün...
 2. İspanya'dan çevreci adımlar!

  Plastik torba tüketiminde Avrupa'da üçüncü sırada olan İspanya'da büyük marketler plastik torba kullanımını azaltmaya yönelik kampanyalar başlattı. Madrid- İspanya'da Carrefour ve Eroski süpermarketleri, bugünden itibaren mağazalarında plastik torba kullanımını durdururken, müşterilerine yeniden kullanılabilirliği olan kağıttan torbalar dağıtıyor. El Corte Ingles ve Alcampo gibi diğer...
 3. En çevreci yasak

  En çevreci yasak Avustralya’nın Bundanoon kasabasında yapılan referandumla, plastik şişeyle su satılması yasaklandı. Geçen cumartesi günü yasağın yürürlüğe girmesiyle, plastik şişeler yerine yeniden kullanılabilir şişeler satışa çıktı ve şehrin ana caddelerine ücretsiz çeşmeler kuruldu. Dünyada ilk olduğu düşünülen bu uygulama, bir içecek şirketinin şehirde su çıkarmak için girişimde...
 4. Çevreci Telefon

  Yaprak Cep Telefonu: Çevre dostu plastik malzemeden yapılmış bu cep telefonu konsepti Anastasia Zharkova tarafından tasarlanmış.
 5. Çevreci solucan

  01.08.2013 ÇEVRECİ SOLUCAN İLE EKONOMİYE 50 MİLYON LİRA KATMA DEĞER SAĞLANACAK Şehirlerin çöp sorununa solucanlar çare olacak. Türkiye'de ilk defa İzmir'de kurulacak tesisle, solucanlar tarafından evsel atıklar yenerek gübre üretilecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın başlattığı projeyle evsel atıkların dönüştürülmesinde solucanlardan yararlanılacak. İzmir Karabağlara yapılacak tesisle...