Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çökeltim havuzu

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında Murat Gülen tarafından paylaşıldı.

1. Murat Gülen

Murat Gülen CMNet Üyesi

Arkadaşlar yer altı kömür madeni ocağından yer altından su çıkıyor . Şimdi bu çıkan suda bulunan askıda katı maddeleri çökertmek için nasıl bir havuz tasarlamam lazım. kaç tane havuz yapmam lazım .havuzların hacimlerini nasıl belirlemem lazım bunun hesabını nasıl yapıyoruz.

2. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

belirlenmesi gereken değişkenler:
    debi, madende günde toplam kaç saat çalışma olduğu (otomasyon için gerekebilir), havuzlar için ayrılması planlanan alan. pompa seçilecekse ya da eldekinin yetip yetmeyeceği belirlenecekse, ya da havuzda katı madde birikimi hesaplanacaksa: çıkan çamurlu suyun katı madde içeriği. bana sorarsanız bu bilgiler epey işe yarar.

Çökeltim havuzu konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Son çökeltim

Son çökeltim havuzlarındaki çamur şişmesi,yüzücü çamur oluşumu ve gaz çıkışlarının neden ve nasıl çözümleyebiliriz.
  2. Iki beton santrali için ortak çökeltim havuzu ve tek proje onay dosyası mümkünmü ?

Yapımına yeni başlanan HES barajımız için iki adet Beton Santrali Kurulması planlanıyor ve ikisinin arasında 100 m lik bir mesafe var biz mikser ve santral yıkanmasından oluşacak atıksu için T şeklinde bir kanal vasıtasıyla 50 m ötedeki 3 gözlü bir çökeltim havuzuna iletmeyi düşünüyoruz . yani iki tesis için tek AAT Sorum iki santral için çevre izinleri kapsamında tek bir AAT proje onayı...
  3. Ön çökeltim tankı ve çamur çürütücü tasarımı

Merhaba, Ben Çevre Mühendisliği 4. sınıf öğrencisiyim ve bitirme projesi kapsamında nüfusu 32000 olan bir yerleşim yerine atıksu arıtma tesisi tasarlıyorum. Sorum şu; bu nüfusta, aşağıda verdiğim debi ve kirletici konsantrasyonlarına sahip bir yer için ön çökeltim tankı ve dolayısıyla çamur çürütücü yapılabilir mi yoksa uzun havalandırmalı açs ile çamur tank içinde mi çürütülür? Ön...
  4. Çökeltim Havuzu Kriterleri

İyi günler Sahadaki yagmur ve süzüntü sularının tutulması için fiziksel çöktürme havuzu yapmayı planpamakdayız.Sizden sorum Bu çöktürme havuzu tasarımında hangi kriterleri göz önüne almamız gerekmektedir. Teşekkürler
  5. Çökeltim havuzu

İyi günler; Bir baraj inşaatında çalışıyorum, tünellerden, beton santrallerinden çıkan sular için çökeltim havuzlarımız var bu suyu şimdiye kadar yollarda toz kontrolü amaçlı kullanıyorduk, ancak yaz bitti toz sorunu kalmadı, hatta yollar zaten fazlasıyla ıslak, tünellerden ciddi miktarda su çıkıyor, havuzlar da artık yeterli olmayacak, direk nehre vermek sıkıntı yaratır, bu suyu ne...