Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çöp sızıntı suyu parametreleri

Konu, 'Katı Atıkların Kontrolü' kısmında Hüseyin Hanlı tarafından paylaşıldı.

 1. Hüseyin Hanlı

  Hüseyin Hanlı CMNet Üyesi

  Bir Katı Atık Düzenli Depoloma Tesinin GFB alabilmesi için Çöp sızıntı suyunda hangi parametrelere bakılması gereklidir? Gözlem kuyularında hangi parametrelere bakılır? Atık Kompozisyonu yapmamız gereklimidir?
   
 2. Hüseyin Bey ekte; sızıntı suyu, yeraltı gözlem kuyuları ve gaz bacalarında ölçümü yapılacak parametreler mevcut.
  ÇED'de vermiş olduğunuz taahhütlere göre ölçüm sıklıklarını değiştirebilirwsiniz.Bununla ilgili bir doküman vardı ancak onu henüz bulamadım.Bulduğumda onuda paylaşırım.Kolay gelsin
   

  Ekli Dosyalar:

 3. Hüseyin Hanlı

  Hüseyin Hanlı CMNet Üyesi

  Gülse Hanım çok tşk ederim. Sizede kolay gelsin..
   
 4. azize demir

  azize demir CMNet Üyesi

  Düzenli depolama sahamızda yeraltısuyu gözlem kuyularının analizlerini Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği Tablo-1 e göre, Sızıntı suyu analizini(Sızıntı suyu toplama havuzu numune alma noktası) SKKY Tablo 20.6 ya göre, Arıtma çıkış suyunu da SKKY Tablo 25 e göre aldırıyorduk ancak tablo 1 artık mülga olmuş bu konuda orman ve su işlerinin yeraltı suyunun korunmasıyla ilgili yönetmelikleri varmış bu konuda bilgisi olan var mı acaba? Ayrıca gaz bacaları tesis faaliyete başladıktan kaç yıl sonra dikilmelidir? Henüz gaz bacaları dikilmeye başlamadan önce de çöp yüzeyinde gaz ölçümü yapılırmı?
   
 5. seyaher

  seyaher CMNet Üyesi

  evet çevre bakanlığında görüştüğüm yetkili artık orman bakanlığının yönetmeliği geçerli demişti .gaz bacaları ile ilgili sizde de bizim gibi işletme planında atık yüksekliği 2m olunca gaz bacaları kurulacak diye bir ibare varsa bekleyebilirsiniz ama hemende kurabilirsiniz.hatta kurarsanız iyi olur.gaz bacalarını hemen dikseniz bile gaz çıkışı en erken 6 ay aı bulur.ortalama 1 yıl olur .
   
 6. azize demir

  azize demir CMNet Üyesi

  teşekkürler seyaher. bişey daha sorucam biz izleme raporlarını çevre bakanlığına gönderiyoruz. Orman bakanlığının yönetmeliğine göre yaptırdığımız analiz raporlarını nereye göndereceğiz hem bu yeni yönetmelikte parametrelerde ve eşik değerlerde bir kesinlik yok
   
 7. seyaher

  seyaher CMNet Üyesi

  bu bakanlık içi yazı zaten çevre bakanlığı yetkililerine ulaşmış.orman bakanlığın yönetmeliğine göre olsun önemli olan analizi yapacak olan firmanın çevre bakanlığı yetki belgesi veya türkak akredisesi olması yeterli düzenli depolama onay belgesi vermek için kontrole gelen arkadaşlar bunu biliyor.olmazsa hatırlatın.ben daha izleme göndermedim ama 2013 için göndereceğim.
   
 8. azize demir

  azize demir CMNet Üyesi

  teşekkürler
   
Çöp sızıntı suyu parametreleri konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Sızıntı Suyu Hesabı

  Çöp ve katı atıkların depolandığı yerlerde önce aerobik sonra da anaerobik ayrışmalar olmaktadır. Biiyokimyasal reaksiyonlar çeşitli paraemetrelerin etkisi altında engellenmekte veya teşvik görmektedir. Özellikle çöp kütlesinin su içeriği reaksiyonları olumlu yönde etkilemektedir. Ayrıca da ayrışma ürünlerinin taşıyıcısı olarak da işlevi büyüktür. Su hem sızıntı su bileşimini hem de deponi...
 2. Elektrokımyasal arıtım ve uygulamaları: Katı atık sızıntı suyu çalışması(türkay 2007)

  ELEKTROKIMYASAL ARITIM VE UYGULAMALARI: KATI ATIK SIZINTI SUYU ÇALIŞMASI(TÜRKAY 2007) Fatih İLHAN, Uğur KURT, Ömer APAYDIN, Ertan ARSLANKAYA, M. Talha GÖNÜLLÜ * Yıldız Teknik Üniversitesi, Makine Fakültesi, Endüstri Müh. Bölümü, Yıldız-İSTANBUL
 3. Çöp sızıntı suyu arıtma tesisi

  Merhaba arkadaşlar, Çöp sızıntı suyu arıtma tesisi onayı için EK I madde 16 mı dikkate alınacak, Yoksa kentsel atıksuların arıtılması yönetmeliğinde bir madde mi var ? Benim gözümden kaçtı sanrım varsa da konu ile ilgili yardımcı olursanız sevinirim. Onay merci hangi kurumdur yani?
 4. Katı atık sızıntı suyu arıtma tesisi

  arkadaşlar merhaba 30 m3/günlük bir çöp sızıntı suyu arıtma tesisi(ters ozmoz dışında) yapacağız.araştırmam devam ediyor. sizin önerebileceğiniz bir proses varmı .sizin işlettiğiniz işletme kolaylığı açısından rahat işletim, teknik eleman ihtiyacı bakımdan az, ve tabiiki ekonomik olanbir tesis.
 5. Sızıntı suyu için arıtma tesisi dizayn projesi

  Düzenli depolamadan çıkan sızıntı suyu için arıtma tesisi dizayn hesaplaması örneği olan var mı arkadaşlar ?