Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çözünmüş Oksijen Miktarı Tayininde Lüminans Işıldama Yöntemi

Konu, 'Analizler ve Deneyler' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

 1. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Biyolojik atık su uygulamalarındaki aktif çamur tanklarında; oksijen konsantrasyonu en önemli parametrelerden biri olup sürekli olarak ölçülmesi gereklidir. Geleneksel elektro kimyasal ölçüm teknikleri polarografik yada galvanik ölçüm hücreleri temeline dayanır. Bu ölçüm tekniklerinin karakteristik özelliği; ölçüm sırasında elektrolitlerin tükenimi ve anotların bozulmasıdır. Her ikisinde de ister istemez ölçüm sonuçlarında kayma meydana gelir ki, buda ancak düzenli kalibrasyon yapılarak önlenir ve cihazın istenilen limit değerler içerisinde çalışması sağlanır.

  Lange firması LDO sensörü ile atık suda oksijen konsantrasyon tayini için yeni bir teknik geliştirilmiştir.
  Bu metot luminas bir maddeden ( luminophore) kaynaklanan luminisans ışıma sonucunda oksijen konsantrasyonuna bağlı fiziksel ölçüm zamanınındaki azalmaya dayanır. Bu ölçüm zamanında prensipte hiç kayma gerçekleşmediği için kullanıcının sensörü kalibre etmesine gerek yoktur.

  Devamı Ektedir
   

  Ekli Dosyalar:

Çözünmüş Oksijen Miktarı Tayininde Lüminans Işıldama Yöntemi konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Çözünmüş oksijen değişiminin Yapay Sinir Ağları ile belirlenmesi: Kızılırmak Nehri

  itüdergisi/d mühendislik Cilt:5, Sayı:3, Kısım:1, 30-38 Haziran 2006 [COLOR="Red"][SIZE="2"] Çözünmüş oksijen değişiminin Yapay Sinir Ağları ile belirlenmesi: Kızılırmak Nehri Örneği Oktay ÖZKAN*, Cumali KINACI, Şeref SAĞIROĞLU İTÜ İnşaat Fakültesi, Çevre Mühendisliği Bölümü,34469, Ayazağa, İstanbul Özet Bu çalışmada nehirlerdeki çözünmüş oksijen...
 2. Çözünmüş Oksijen Tayini

  1. GENEL BİLGİLER Doğal sular ve atıksulardaki çözünmüş oksijen (ÇO) seviyeleri su ortamındaki fiziksel, kimyasal ve biyokimyasal aktivitelere bağımlıdır. Çözünmüş oksijen analizi, su kirlenmesi kontrol faaliyetlerinde ve atıksu arıtma tesislerinin kontrolunda uygulanmaktadır. Çözünmüş oksijen tayininde genelde iki metot yaygın olarak kullanılır: a) Winkler veya iyodometrik metot ve onun...
 3. Çamur miktarı.

  kimyasal ve biyolojik arıtma sonucunda oluşacak çamurun miktarını nasıl hesaplayabileceğimi gösteren bir kaynak var mı?
 4. Çözünmüş hava flotasyon üniteleri (daf) sistemi

  Ünitesinin hesabı ve/veya içeriği hakkında elinde döküman olanlar var mı acaba ?
 5. Çözünmüş oksijen

  Tayin limiti için konsantrasyonu 1,25 mg/L olacak şekilde standart spike ilave edilerek YUKARIDA BELİRTMİŞ OLDUĞUMU ALTI ÇİZİLİ CÜMLEDEKİ STANDART SPİKE NE DEMEKTİR? [COLOR=rgb(0, 0, 0)]Şimdiden teşekkürler..[COLOR=rgb(128, 128, 128)].