Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çuval pp midir pe mi?

Konu, 'Geri Dönüşüm ve Yeniden Kullanım' kısmında Nermin Tuğralı tarafından paylaşıldı.

1. Nermin Tuğralı

Nermin Tuğralı CMNet Üyesi

merhaba arkadaşlar,
    özellikle amabalaj TAT ve GDTlerinde çalışan arkadaş bilirler. ambalaj atığı olarak aldığımız çuvallar polipropilen mi yoksa polietilen midir? naylonlar polietilen onu biliyorum fakat çuval kafamı karıştırıyor acaba PE mi yoksa PP olarak mı bildirimi yapılmalı? bir sorum daha var su damacalarının malzeme cinsi polikarbonmuş. polikarbonun amb. atık sisteminde plastik cinsi olarak belirtilmemiş. o zaman su damacalarının bildirimleri nasıl yapılacak?

iyi çalışmalar dilerim.

2. Şevhan Sayar

Şevhan Sayar CMNet Üyesi

Çuvalın çeşidine bağlı olarak değişebilir ya YYPE-HDPE (esnemeye dirençlidir) ya da çok yüksek ihtimalle ve genelleme ile PP'dir. İki malzeme cinsini biribirinden ayırt etmek için analiz haricinde çeşitli sanayi usulu yöntemler mevcut.
    Çuval imalatı yapan tesislerin web sitelerine göz atabilir genel bilgileri bulabilirsiniz.
    Örnek:
    http://www.yilsan.com/anasayfa.asp
    http://www.karplastikcuval.com/tekstilveipcuvali.html

3. Nermin Tuğralı

Nermin Tuğralı CMNet Üyesi

teşekkür ederim Şevhan hanım, genelde pp olarak geçiyor. bizde genelleme yaparak polipropilen grubuna dahil edebiliriz sanırım.

Yasemin Aslantürk Çebi bunu beğendi.
  4. biz çuvalları pp giriyoruz.

Nermin Tuğralı bunu beğendi.
  5. gülay

gülay CMNet Üyesi

su damacanalarını PET olarak giriyoruz bizde en uygun o gibi geldi :)

6. Alper Bilgin

Alper Bilgin CMNet Üyesi

Bakanlıkta Ambalaj Subesınde calısan bir muhendıs de cuvalların PP olarak gırılmesının dogru oldugunu soyledı.

Melis Kara bunu beğendi.
  7. Ercan Selvi

Ercan Selvi CMNet Üyesi

bizde bir TAT firması olarak PP olarak giriyoruz ( pamuk cuvallarını fln )

8. pp mi girilecek su damacanaları ?

9. gülay

gülay CMNet Üyesi

biz hep PET girdik umarım çuval için demiştir Alper Bey

10. aynen katılıyorum size bende PET girdim PP ise yıkılırım:(

11. Ercan Selvi

Ercan Selvi CMNet Üyesi

plastık cesıtlerı ozet

Ekli Dosyalar:

12. gülay

gülay CMNet Üyesi

bu durumda benim girdiğim su damacanaları PET değil DİĞER grubuna giriyor iyi hoş da atık ambalaj sisteminde diğer plastik türü diye birşey yok ne yapmalıyım?
    Yasemin Aslantürk
    Ercan Selvi
    Alper Bilgin

13. Hamdiye Güzel

Hamdiye Güzel CMNet Üyesi

arkadaşlar az önce okuduğum bir slaytta su damacanaları pc (diğerleri ) olarak almışlar bilginize slaytı hazırlayan sakarya üniversitesinde bir uzman bilginize :)

Ercan Selvi bunu beğendi.
  14. Ercan Selvi

Ercan Selvi CMNet Üyesi

gülay hanım sımdı soyle damacanalarda herturlu cıns karıstırılıyormus pp pet pvc onun sonucunda olusuyormus sıkıntı olmayacagını sanıyorum karısık ambalaj atıgı olarakda gırebılırsınız ?

15. gülay

gülay CMNet Üyesi

ama ben karışık ambalaj atığını A firmasından aldığım ve miktar olarak ne kadarı kağıt ne kadarı naylon belirleyemediğim ambalajlar için karışık ibaresini kullanıyorum dediğiniz de aklıma yattı tabi başka seçenek de yok gibi :)
    teşekkürler...

16. Ercan Selvi

Ercan Selvi CMNet Üyesi

genellıkle sehır ıcı toplama yapan tesıslerde karısık ambalaj atıgı seklınde gırılır.. bence karısık olarak gırın ;)

17. gülay

gülay CMNet Üyesi

teşekkür ederim :)

Ercan Selvi bunu beğendi.
  18. Ercan Selvi

Ercan Selvi CMNet Üyesi

19. Alper Bilgin

Alper Bilgin CMNet Üyesi

Mesajımı guncelledım cuval ıcın tabı kı PP :)

20. gülay

gülay CMNet Üyesi

Peki su damacanaları için karışık mı girmeliyiz bu bilgiyi de verebilir misiniz?

Çuval pp midir pe mi? konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Nükleer Santral Kurulmalı mıdır?

Daha önce bir çok yerde tartışıldı, konuşuldu. bende konuya anket eklemek istiyorum. Nükleer santral kurulmalı mıdır? Daha önce ki tartışmalarımıza bu linkten 14 soruda nükleer santral - Çevre Mühendisleri ulaşabilirsiniz.
  2. tasarruflu ampüller tehlikeli atık kapsamında mıdır?

Tasarruflu ampüllerin tehlikeli atık kapsamında olup olmadığı konusunda bilgisi olan var mıdır? Tehlikeli atık kapsamında ise hangi atık kodu ile tanımlanmalıdır? Teşekkürler...
  3. ambalaj atığı kapsamında mıdır?

Arkadaşlar merhaba, Pvc profillerin üzerine markalar (egepen , pimapen vb.) yapıştırlmaktadır. bu yapışkan malzemeler ambalaj atığı kapsamındamıdır, kapsamında ise türü nedir ?
  4. Kum ocaklarına çevre görevlisi gerekli midir?

merhabalar, kum ocaklarına çevre görevlisi gerekli midir?
  5. Çuval kirma geri dönüşüm tesisleri atiksu sistemleri

ARKADAŞLAR ÇUVAL KIRMA YIKAMA TESİSİ İÇİN ATIKSU ARITMA TESİSİ YAPIMINDA ÇALIŞMIŞ VEYA PROJELENDİRLMİŞ PROJESİ UYGULANMIŞ SONUÇ ALMIŞ OLAN VARMI? BİZ 1 TANE YAPTIK ÜZERİNDE 3 AYDIR ÇALIŞIYORUZ GELEN ATIKSU DEĞİŞKENLİKLERİNDEN ÖTÜRÜ PROBLEM YAŞIYORUZ... FİKİR VEREBİLCEK OLAN VARMI ?? deltamuhendislik@hotmail.com Tayfun ÇENGELCİK ÇEVRE Y. M.