• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Danışmanlık hizmeti alma hakk.

G. Hersanlioglu

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Veolia Çanakkale Entegre Katı Atık Yönetim Projesi
ÇEVRE GÖREVLİSİ, ÇEVRE YÖNETİM BİRİMİ VE ÇEVRE DANIŞMANLIK FİRMALARI HAKKINDA YÖNETMELİK
Çevre yönetim hizmeti alma şartları
MADDE 5
(7) İşletme sahipleri veya yetkilileri; bünyelerinde görev yapan çevre görevlisinin ayrılması, kurdukları çevre yönetim biriminin iptal edilmesi veya çevre danışmanlık firmasıyla yapmış oldukları çevre yönetimi hizmeti alım sözleşmesinin iptal edilmesi durumunda, iptal tarihinden itibaren en geç 30 (otuz) gün içerisinde başka bir çevre görevlisi istihdam etmek, çevre yönetim birimi kurmak veya çevre danışmanlık firması ile yeni bir çevre yönetimi hizmet alımı anlaşması yapmak zorundadır.
------------------------------------------------------------------------------------------------
ÇEVRE DENETİMİ YÖNETMELİĞİ
Denetime tabi tesislerin veya faaliyetlerin yükümlülükleri
MADDE 6
ğ) Çevre yönetimi hizmeti konusunda yetkilendirilmiş çevre danışmanlık firmalarıyla yapılmış olan çevre danışmanlığı hizmet alım sözleşmelerinin iptal edildiği tarihten itibaren en geç iki ay içerisinde diğer bir yetkilendirilmiş firma ile yeni bir anlaşma yapmakla veya çevre yönetim birimi kurmak ya da çevre görevlisi istihdam etmekle,

Bu iki yönetmelik de şuan yürürlükte, fakat maddelerde belirtilen konular aynı olmasına rağmen süreler farklı.
Başka bi şekilde mi yorumlamam gerekir bunu, yada yanlış anladığım bir yer mi var?

burada çelişki gibi görünüyor, hangisini baz almak lazım dersek, eski danışmanlık yönetmeliğinde bu 20 İŞ GÜNÜ olarak geçerdi. 2013 yılının sonunda güncellendi ve 30 GÜN dendi. denetim yönetmeliği (ki güncellenmesi gereken birkaç madde daha var bizce),danışmanlık firmaları üzerinden söyleyecek olursam, yeni sözleşmeyi (protokolü) sisteme yüklüyorlar ve bizde takip ediyoruz. bu yeni protokolü bildirme süresi olarak 30 günü baz alıyoruz il müdürlükleri olarak. ayrıca danışmanlık firmaları Bakanlık denetimi geçirdiğinde bu süreyi 30 gün şeklinde baz alarak denetimlerini gerçekleştiriyor. ayrıca il müdürlüğü olarak 30 gün içinde bildirmeyen görevliye ve çalıştığı firmaya ceza puanı uyguladık-uyguluyoruz. bu gelişmeler ışığında 30 günü baz almanızı söylüyorum. ayrıca danışmanlık yönetmeliğinin yayımlanma tarihi de 2013. bahsettiğim gibi 30 gün üzerinden denetimlerimiz ve uygulamalarımız devam ediyor. benimde bilgi eksikliğim ve yanlışım varsa başka arkadaşlar düzeltirse sevinirim.

@E.Kaya

çok teşekkür ederim, ama yönetmelik yürürlükte olduğu müddetçe yayınlandığı tarihin pek bi öneminin olduğunu düşünmedim. sonuçta madde değiştirilmemiş.

peki danışmanlık sözleşmesinin bitmesinin ardından, tesiste kurulan çevre yönetim birimini de bildirmemiz gerekiyor mu il müdürlüğüne? bunla ilgili bi madde göremedim ama uygulamada var mı?

yayımlanma tarihi burada önemli demek istemedim. en güncel danışmanlık yönetmeliği ve bu hususta yapılan bildirimler, denetimler bu 30 gün süre için devam etmekte. çevre yönetim birimini bildirmeniz gerekiyor. çünkü firmanın hizmet alma yükümlülüğü çerçevesinde ne tür bir hizmet alıyor, kimi çalıştırıyor ya da kiminle çalışıyor, kendi birimi var mı yok mu? bunları Bakanlık bilmesi gerekiyor. il müdürlüğüne yazı ile sunmanız ve sisteme bilgileri girmenız gerekli.

Arkadaşlar Merhaba 06.05.2014 cevre gorevlisi hakkında yönetmelik kapsamında geçen organize san. Bölgeleri bünyelerinde bir cevre gorevlisini surekli istihdam edebilir ibaresi yer almakta bu kapsamda cevre gorevlisini firma yetkilisi mi sisteme atıyor yada başka şekilde mi?? Simdiden Teşekkürler :)))