Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Denizlerimizde tonlarca atık !

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Can Avşar tarafından paylaşıldı.

 1. Can Avşar

  Can Avşar Genel Yönetici

  Atlantic-Garbage-Patch-4[1].hlarge.jpg
  Deniz temizliklerinde bir yılda 10 bin ton sıvı atık, 255 bin kilogram katı atık toplandı...

  Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı (ÇEVKO), DenizTemiz Derneği/TURMEPA ve Özel Çevre Koruma Kurumu işbirliği ile geçen yıl yapılan deniz temizliklerinde 10 bin ton sıvı atık, 255 bin kilogram katı atık topladı. Denizden toplanan atıkların başında sigara izmariti, alkol şişesi, araba lastiği, pet şişe, teneke kutu ve gazete kağıdı gelirken, koltuk değneği, cep telefonu, radyo, televizyon, masa, sandalye, elektrik süpürgesi geliyor.TURMEPA yetkililerine göre, ''Türkiye kıyı ve denizlerinin korunmasını ulusal bir öncelik haline getirmek ve gelecek nesillere temiz denizlerin kucakladığı yaşanabilir bir Türkiye bırakmak'' amacıyla 1994'te kurulan TURMEPA, kuruluşundan bugüne kadar birçok deniz temizliği etkinliğine imza attı. Kuruluş yıllarında ilk defa Türkiye'yi ''deniz süpürgesi'' ile tanıştıran TURMEPA, deniz yüzeyindeki kirleticileri toplayan bu deniz aracı ile çok sayıda temizlik yaptı. TURMEPA'nın faaliyetleri kapsamında, İstanbul Boğazı, İzmir Körfezi, Göcek ve Çeşme'de deniz temizliği yapıldı. Son yıllarda özel sektör çalışanları, öğrenciler ve gönüllü dalgıçların katılımı ile yapılan kıyı ve dip temizliği etkinliklerinde binlerce kilo çöp, plajlardan ve deniz dibinden toplandı.
  TURMEPA, geçen yıl da denizlerdeki kirliliği önlemek amacıyla hayata geçirdiği projelerin başında Marmaris'te yürütülen katı atık toplama ve Çeşme'de yürütülen sıvı atık toplama faaliyetleri geliyor. Geçen yıl ÇEVKO, TURMEPA ve Özel Çevre Koruma Kurumu işbirliği ile geçen yıl yapılan deniz temizliklerinde 10 bin ton sıvı atık, 255 bin kilogram katı atık topladı. Denizden toplanan atıkların başında sigara izmariti, alkol şişesi, araba lastiği, pet şişe, teneke kutu ve gazete kağıdı gelirken, denizden toplanan diğer atıklardan bazıları ise koltuk değneği, cep telefonu, radyo, televizyon, masa, sandalye ve elektrik süpürgesi oldu.

  Uluslararası Kıyı Temizleme Günü etkinliğinin 2002'den beri koordinatörlüğünü yapan TURMEPA, Kabotaj Bayramı'nda gönüllü dalgıçlar eşliğinde dip temizliği de yapıyor. Deniz temizliğinde çıkan bazı ilginç atıklar, TURMEPA bahçesinde yer alan atık müzesinde sergileniyor.

  5 MİLYONU AŞKIN KİŞİ DENİZLER KONUSUNDA BİLİNÇLENDİRİLDİ
  Bu yıl, eğitim ve koruma projeleri başta olmak üzere faaliyetlerini sürdürmeye ve yeni bölgelere yayılmayı hedefleyen TURMEPA, ''Sınırsız Mavi'' projesi kapsamında daha çok sayıda ilköğretim ve lise öğrencisine ulaşmayı amaçlıyor. Fethiye ve Samsun Kıyı Deniz İnceleme Merkezleri ile deniz suyu kalitesi ölçümlerini de sürdüren TURMEPA, halkı deniz temizliği konusunda bilinçlendirmek amacıyla eğitimlerini de artırarak devam ettirecek.
  Çevre ve Orman Bakanlığı'nın ilan ettiği denizel koruma alanlarının sayısını arttırmayı amaçlayan TURMEPA, geçen yıl sonunda Özel Koruma Bölgesi ilan edilen Saros'ta da çalışmalara başlayacak.
  TURMEPA tarafından ilköğretim öğrencilerine ve özel sektör çalışanlarına verilen çevre eğitimlerinde 5 milyonu aşkın kişi denizler konusunda bilinçlendirildi.
  TURMEPA tarafından 2007 yılında satışa sunulan çevre dostu temizlik ürünleri fosfat ve formaldehit içermiyor. Doğada yüksek oranda biyolojik çözünürlüğe sahip olan, suda ve toprakta biyolojik birikme yapmayan TURMEPA markalı çevre dostu temizlik ürünleri, kolay durulama olanağıyla su tasarrufu da sağlıyor.

  Bazı zamanlar bizde dalış sırasında topluyoruz bu atıkları.. bizden başka her yediğini, içtiğini, kullandığını denize atan bir toplum daha yoktur sanırım :S


  Atlantic-Garbage-Patch-4[1].hlarge.jpg
   
Denizlerimizde tonlarca atık ! konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Floresan atık ve elektronik atık lisanslı firmaları

  Herkese merhabalar öncelikle, Ben çalıştığım firmada çevre görevliliği sorumluluğunu yeni üstlendim ve bu işte yeniyim. Firmamızda çok çıkmayacak da olsa elektronik atıklarımızı ve floresan lambalarımızı lisanslı firmalara göndermemiz gerekiyor. Konu ile ilgili 2 sorum olacak: 1. Lisanslı firmaların bir listesi mevcut mudur ? (Geri dönüşüm firmaları için böyle bir liste bulabildim ancak...
 2. Tehlikeli atık, atık yağ, bitkisel atık yağ ne kadar süre tankta yada araçta bekletilebilir ?

  Arkadaşlar atık yağların tesislerde depolanma süresi yönetmeliğe göre 3 ay.. ancak taşıma şirketi bu yağı aldıktan sonra ne kadar süre tankında yada aracında bekletebilir. ?
 3. Tonlarca zehirden kurtuldular

  Yaklaşık 200 ton ilaçlı suyun Eğirdir Gölü’ne ulaşması engellendi... WWF-Türkiye 2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü’nde Eğirdir Gölü’nde gerçekleştirdiği örnek uygulamaların sonuçlarına dikkat çekiyor. Siemens Ev Aletleri ile işbirliği içerisinde Eğirdir Gölü çevresinde iyi tarım uygulamalarının yaygınlaştırılması ve Göl’ün su kalitesinin iyileştirilmesi için devam eden pilot çalışmaların...
 4. Sintene atık suları,atık yağları

  Sintine suları ,sintine atık yağlarının neden geri kazanılamadığı ile ilgili bir bilgi döküman önerisi olan varmı ?
 5. Atık yağ karıştırılması ve atık beyanı

  Merhaba arkadaşlar bir konuda yardımınıza ihtiyacım var. İşe başlama sürem öncesinden bir atık yağ biriktirilmesi var. Yanlız bu atık yağa diğer atık yağlarla karıştırılmış ve ben şuan bir kod belirleyemiyorum. Bu kodu öğrenmem için analiz yaptırmam yeterlimidir? Bir diğer sorunumda geçmiş yıllarda yapılan atık beyanlarında yanlışlık olmuş bu yanlışlığı nasıl düzeltebilirim. Bu yıl beyan...