Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Deşarj izni yardım

Konu, 'Soru ve Cevap' kısmında duygud tarafından paylaşıldı.

1. duygud

duygud CMNet Üyesi

Arkadaşlar görevli olduğum İşletmede ben işe başlamadan önce evsel paket arıtma tesisi yapılmış fakat deşarj edilen baraj orta koruma mesafesinde kaldığı için deşarj izni alınamıyor. Vidanjörlerle bir yüklenici firma tarafından çekilerek bertaraf ettirmekte çok fazla maliyetli oluyor. Bu konuda bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.. Nasıl alabilirim bu deşarj iznini??

2. Cansu Bağ

Cansu Bağ CMNet Üyesi

Bulunduğunuz bölgenin su idaresi neresi peki?

İzmir' de İZSU ilgileniyor ve orta mesafeler için şu şekilde bir madde yayınlamışlar

6. a) Bu alandaki mevcut endüstri tesislerinden sadece evsel nitelikli atıksuyu olan (endüstriyel atıksuyu olmayan) endüstri kuruluşlarına, atıksuları açısından İZSU Havza Yönergesi Liste l’de verilen standartları sağlamak ve havza dışına İZSU’nun uygun göreceği bir ortama taşımak kaydıyla, İZSU Yönetim Kurulu’nca uygun görüldüğü taktirde izin verilir. Bu alanda mevcut tesis statüsünde değerlendirilip, önlem alarak izin verilecek tesislere; Katı Atıkların Kontrolü Yönetmeliği, Tehlikeli Atıklar Yönetmeliği, Hava Kalitesinin Korunması Yönetmeliğine göre ilgili kurumlardan izin belgesini getirmesi ve atıksuları ile ilgili İZSU Havza Yönergesinde belirtilen önlemleri almaları ve havza dışında İZSU’nun uygun göreceği bir ortama taşımaları koşuluyla İZSU Yönetim Kurulunca uygun görüldüğü takdirde izin verilir.

Linke buradan ulaşabilirsiniz.

3. duygud

duygud CMNet Üyesi

BUSKİ ilgileniyor. Aynı koşullar geçerli. Tek çare vidanjörlerle çekilip Buski nin arıtma tesislerine götürülmesi görünüyor fakat bu da gerçekten baya maliyetli oluyor. Keşke başka bir çözüm olabilseydi

4. Cansu Bağ

Cansu Bağ CMNet Üyesi

standartları sağlamak için arıtma yaptırabilir misiniz?
    Yapılan arıtma bahçe sulamada falan kullanılabilir.

5. duygud

duygud CMNet Üyesi

işin ilginç tarafı zaten deşarj standartlarına uygun.. Firma tarafından ve bizim laboratuvarlarımız tarafından belgelendirildi fakat İl müdürlüğü sulamada da kullanamayacağımızı belirtti. Sadece orta koruma mesafesinde kaldığımızı ve sadece vidanjörlerle çekilebileceğini söyledi

Deşarj izni yardım konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Deşarj İzni / Derin Deniz Deşarjı İzni

Bu ikisi arasındaki net farkı iyi bilen birilerinin yorumuna ihtiyacım var. Elimde bir tesis var. Bu tesisin 1999 da kurulmuş bir arıtma tesisi var. Bu tesis için şimdi izin almam gerekiyor ancak elde bir proje vb bir şey yok. Arıtma tesisi atıksuyunu denize deşarj ediyor, 300 - 400 m kadar ileriden. Ancak olayın karıştığı konu şu: Öncelikle alınacak izin deşarj izni mi dersiniz, derin...
  2. Deşarj izni ve çevre izni

Arkadaşlar bir yerde çelişkiye düştüm. Bir tesisimde arıtma tesisi var ve deşarj kalite kontrol ruhsatı mevcut. 2014'e kadar da süresi var. Buna göre bu tesise gfb alındıktan sonra ilgili çevre iznine başvurmam gerekiyor mu yoksa deşarj izni süresinin bitmesini beklemem gerekir mi?. Benim bildiğim bu izinler nisan 2012 ye kadar geçerliler. Yani çevre iznine başvurmam gerekiyor. Burada...
  3. Desarj izni

Tesisimizde küçük bir çöktürme havuzu var. Devir daim olarak kullanılıyoruz suyu. Fakat uygunluk yazısı için geldiklerinde çöktürme havuzumuza proje onayı istediler. Bunun dışında çıkan atıksularımız için osbye bağlı olduğumuzdan, oradan kanal bağlantı belgesi ve kalite kontrol izin belgesini aldık zaten. Şimdi ben sırf o çöktürme havuzu için sistemde atıksu dasarj iznini de seçmek zorunda mı...
  4. Deşarj İzni

Merhabalar.. Tesisimde kesikli çalışan bir arıtma tesisi var. Periyodik numunelerimi 2 saatlik kompozit şeklinde aldırıyorum. Çevre izin lisans aşamasında bakanlık bunların analizlerini istiyor. Kesikli arıtma olması çevre il ile 3 numune alımı gerektiriyomuş sanırım bu konuyu biraz bana açarmısınız. Tablo 19 dan ölçüp yaptırdığım için girşi çıkış çamur bundan 3 tane oluca baya pahalı oldu :)