Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Dilovası mı? 'kanser' ovası mı? !!

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında CMNet Okuru tarafından paylaşıldı.

 1. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Türk sanayiinin lokomotif kuruluşlarını bünyesinde barındıran Kocaeli’de son birkaç yıl içinde genç yaşta kanserden ölümler dikkat çekmeye başladı.

  Petrol, Kimya, Lastik, Demir-Çelik başta olmak üzere parlayıcı, patlayıcı, kanserojen içerenler dahil tüm sanayi dallarında tesis bulunan bölgede, kanser vakaları tartışılırken, Sadece İzmit’te son bir hafta içinde biri 13, diğeri 23 yaşında iki genç kız daha kanserden yaşamını yitirdi.

  İzmit’te 23 yaşındaki Büşra Kaymaz, 2009 yılında ortaya çıkan kemik kanseri hastalığı nedeniyle geçen hafta yaşamını yitirdi. Kocaeli Üniversitesi Kandıra Meslek Yüksekokulu Sigortacılık Bölümü’nden mezun olan Büşra, hastalığının ortaya çıkmasının ardından bir dizi tedavi gördü. Büşra dün İzmit’te Rahmet Camisi’nde kılınan namazın ardından toprağa verildi.

  İzmit’te yine geçen hafta 3 yaşındayken ilik kanseri olduğu anlaşılan ve 10 yıldır bu hastalıkla mücedele eden 13 yaşındaki Ceren Taşören yaşamını yitirdi. İzmit 50’nci Yıl İlköğretim Okulu’nda 7’nci sınıfa kadar gelen Ceren, hastalığı son dönemde iyice ilerleyence Kocaeli Üniversitesi Tıp Fatültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’ne yatırıldı. Geçen Perşembe günü de yaşama veda etti.

  DİLOVASI’NDA PROTESTO

  Kocaeli’de hava kirliliğinin en yoğun olduğu bölge olarak bilinen ve kanser vakalarıyla da gündeme gelen Dilovası İlçesi’nde, Dilovası Koruma ve Geliştirme Platformu’nun organizasyonuyla dün protesto gösterisi gerçekleştirildi. CHP Milletvekili Haydar Akar ve MHP Milletvekili Lütfü Türkkan’ın da katıldığı bu protesto gösterisinde, kente ilçeye hakim bir tepeye kurulan Kömürcüler OSB’nin kaldırılması istendi.

  BİLİM ADAMI AÇIKLADI, ŞARLATANLIKLA SUÇLANDI

  Sanayi kuruluşları ile konut alanlarının içine girdiği Dilyovası İlçesi’nde araştırma yapan Kocaeli Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, ilçede yeni doğan bebeklerin kakalarında ve anne sütlerinde ağır metallere rastlandığını açıklamış, bu açıklaması nedeniyle kendisine ’Şarlatan’ diyen AK Partili Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile mahkemelik olmuştu.

  'ARAŞTIRMALAR GİZLENİYOR MU?'

  Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şükrü Hatun, Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Füsun Yıldız ve Araştırma Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Nazım Mutlu’nun Tıp Fakültesi’nde medya mensuplarıyla gerçekleştirdiği sohbet toplantısında da konu gündeme geldi. Bir gazeteci, Kocaeli’de son yıllarda kanser ölümlerinin çocuk yaşlara indiğini ve gençler arasında yaygınlaştığı hatırlatıp, bu konuda araştırma yapılıp yapılmadığını sordu.

  TAM NEDENİ BİLİNMİYOR

  Prof. Dr. Şükrü Hatun bu soru üzerine, çocukluk döneminde görülen kanser ile erişkin dönemde görülen kanserin farklı olduğunu belirterek şunları söyledi:

  "Bazı hastalıkların çocukluk döneminde görülmesi, riskin arttığı anlamına gelmiyor her zaman. Örneğin lösemi, bazı beyin timörleri çocuklarda daha sık görülür. Örneğin çocuklarda diyabet görülmesi bu bölgede diyabet riskinin arttığı anlamına gelmiyor. Bazı hastalıklar bazı yaş gruplarında daha sık görülür. Dolayısıyla dünyada bir kaç grup hastalığın tam nedenini bilmiyoruz. Bunlara multi faktörial hastalıklar diyoruz. Bunun iyi anlaşılmasında fayda var."

  SANAYİ VE 2 ANA YOLUN GEÇMESİ FAKTÖRÜ

  Prof. Dr. Şükrü Hatun, bu hastalıklar arasında diyabet, kanser, romatizmal hastalıklarının da bulunduğunu belirterek şöyle devam etti:

  "Bu hastalıklarda geçen yüzyıla göre bir artış söz konusu. Bunda kentleşmenin etkisi, beslenmenin etkisi gibi bir çok faktör var. Nesnel araştırmalar bizim bölgemizde hiç bir kuşku yok ki sanayiden kaynaklanan bir risk artmasını ortaya koyuyor ama, bununla birlikte bu şehirde, bu bölgede korkutucu bir şekilde kanser vakalarında artma konusunu dikkatlice bir şekilde analiz etmek gerekiyor. Hiçbir kuşku yok ki bu bölgenin sanayi bölgesi olması ve iki ana yolun geçmesinin de faktörü var ve çevre kirliliği söz konusu. Kanser bakımından bir risk ve bunun ne kadar rakamlara yansıdığını herkes tartışıyor. Bu multifaktörel hastalıklarda tek bir nedene bağlayıp, o nedeni çok öne çıkarttığınız zaman bazen hatalı değerlendirmeler yapabiliyoruz."

  http://www.hurriyet.com.tr/saglik/22462995.asp

  haber.jpg
   
Dilovası mı? 'kanser' ovası mı? !! konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Dumansız Hava Sahası mı? Dilovası ve Yatağan Ne Olacak?

  [FONT="Verdana"][SIZE="2"]Dumansız Hava Sahası mı? Dilovası ve Yatağan Ne Olacak? ÇMO Şube Başkanı Tuncaelli "'Dumansız hava sahası' sloganının altı doldurulmak isteniyorsa sigara yasağıyla birlikte sanayiden kaynaklanan hava kirliliğini engelleyecek önemler alınmalı" diyor. Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) İstanbul Şubesi Başkanı Eylem Tuncaelli, kapalı...
 2. Dilovası'nda şimdi de beyaz yapişkan toz kabusu

  KOCAELİ'nin Dilovası İlçesi'nde geceleri ilçenin üzerine çöken ve düştüğü yere yapışan, yıkanmasına rağmen çıkmayan beyaz renkli kimyasal tabaka endişeye neden oldu. Sanayi kuruluşları ile konut alanlarının içiçe girdiği, yapılan araştırmalarda kanser vakalarının Türkiye ortalamalarının 30 kat üzerinde olduğu öne sürülen Dilovası'nda son 4 gün önce araçların üzerinde farkedilen ve...
 3. Plastik ve Köpükten Bardaklarda Kanser Riski

  Plastik ve köpükten yapılan bardaklar çay-kahve gibi sıcak bir maddeyle temas ettiğinde sıvı içerisine kanserojen madde bırakıyor. Uzmanlar, “Plastik bardakları soğuk ve asitsiz içecekler için kullanın” diye uyarıyor. Prof. Dr. Selma Metintaş, “plastik ve köpükten imal edilen bardaklardan uzun süre sıcak sıvı içenler kanser tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir” ve Kanserle Savaş Dairesi...
 4. Çorlu'da Korkutan kanser anketi

  Trakya Üniversitesi'nin yaptığı ’Endüstri yoğun bölgede yaşayanlarda kanser sıklığı: Çorlu örneği’ konulu anket çalışmasının sonucuna göre araştırma kapsamındaki hanelerde kanser vakası yüzde 5.15 olarak belirlendi. Bu arada fabrikaların bıraktığı kimyasal atıklar nedeniyle simsiyah akan çorlu deresi, çevresine zehir saçıyor. Trakya Üniversitesi Halk Sağlığı Ana Blim Dalı’nın ’Endüstri...
 5. Konya ovası projesi; mavi tünel’de 7 bin 290 metre tamamlandı!

  [COLOR=#504945][COLOR=#504945] [COLOR=#504945] KONYA’nın 100 yüz yıllık rüyası olan ve ovanın susuzluğuna çare olacak Konya Ovası Projesi kapsamında yapımı devam eden Mavi Tünel Projesi hızla ilerliyor. 4.2 metre çapında, 17 bin metre uzunluğunda olacak, yerin 300 metre altında inşa edilen tünelde şu ana kadar 7 bin 290 metreye ulaşıldı. [COLOR=#504945]Göksu Nehri üzerinde yapımı devam eden...