• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Döküm kumu bertaraf ve analizi

Ahmet Elmas

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
...
Merhaba arkadaşlar. Konya'da bulunan döküm firmam için Tehlikesiz Atık Geri Kazanım Lisansı başvurusunda bulundum ve döküm kumu başıma bela oldu. Başvuruma eksiklik olarak döküm kumunun lisanslı firmaya verilmesi gerektiği bildirilmiş. Ben de hem tehlikesiz olma ihtimaline karşı hem de tehlikeli olma ihtimaline karşı lisanslı firma araştırdım. Bir kaç tane buldum ve mükemmel fiyatlardan bahsediyorlar. Örneğin kg başı 1 TL gibi. Buda benim firmam için yaklaşık yıllık 1.200.000 TL ye karşılık geliyor!!! Ayrıca döküm kumunu Konya Büyükşehir Düzensiz Depo sahasına veriyorduk Bakanlık buna da karşı çıktı. Belediyenin lisansı olmadığı için veremezsiniz diye.
Şimdi sorum şu.
1- Dökümle uğraşan firmalarınızın kumlarını ne yapıyorsunuz? Eğer ki lisanslı firmalara veriyorsanız firma önerebilir misiniz?
2- Döküm kumunun tehlikeli olup olmadığına dair yapılması gereken analizler için Ankara Antalya illerinden firma önerebilir misiniz?
Cevaplar için şimdiden teşekkürler...

Kardeşim merhabalar;

Öncelikle sana tavsiyem Tübitak-MAM'da Ek3 B analizi yaptırmandır. Piyasada akredite laboratuvarda yaptırırsan değişik sonuçlar alınabiliyor. Ayrıca Tübitak sonuçlarına itiraz da edilemez.
Döküm kumları (maça atığı olarak da geçiyor) için firma sahibi analizini akredite lab.'a yaptırıyor. "azıcık tehlikeli ama 1. sınıf depolama alanında depolanabilir." dediler. Şuanki devam eden işlemler ise; lisanslı firma tehlikeli olarak nitelendirip alıyor ve 1. sınıf depolama alanında depoluyor.

Biz ise TÜBİTAK-MAM'a başvuru yaptık. net olarak tehlikeli mi tehlikesiz mi diye. 45 iş günü içinde bekliyoruz (5000 küsür tutuyor Ek3 B Analizi)

tübitak'A başvuracaksan yine yapılacak işlemleri yazarım. İlla analiz için özel firma tavsiyesi istiyorsan; ITC Ankara Mamak da bulunuyor. Analiz yapabiliyorlar ve depolama için de gelip belli bir ücret (nakliye+ ton başına miktar) karşılığında alıyorlar.

@lizzie

Analiz yapmak zorunda tehlikesizliğini ispatla firma yükümlü kaldı ki hiçbir geri dönüşümcü maça kumunu o kadar yüklü almaz :D kum dan kale mi yapacak ... Çimento fabrikaları da zaten ücretli alıyor.