Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

E-çed yılda 5 bin ağaç kurtaracak

Konu, 'Ekoloji ve Doğa' kısmında Hakan Nizamogullari tarafından paylaşıldı.

 1. Hakan Nizamogullari

  Hakan Nizamogullari CMNet Üyesi

  Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci, yatırımların daha hızlı gerçekleşmesi ve kağıt israfının önüne geçilmesi için elektronik ortama aktarıldı.

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, evrak işlemleri ve postada yaşanan zaman kayıplarını engellemek amacıyla ÇED sürecini e-devlet kapsamına aldı.

  Bakanlık ile müşavir firmalar arasında ÇED raporu onaylanıncaya kadar geçen süreçteki yazışmalar artık elektronik ortamda yapılacak. 9 ayı bulan yazışmalar, 3 aya indirilerek yatırımcının da zaman kaybı önlenecek.

  - Kağıt israfı ve zaman kaybı önlenecek

  ÇED sürecinin elektronik ortama geçmesiyle yılda 5 bin 100 ağaç kesilmekten kurtarılacak, 132 bin ton temiz suyun israfı önlenecek, 2 milyon 280 bin kilovat saat enerji tasarrufu sağlanacak.

  Bakanlık, ÇED süreci yönetim modelini açarak lisans verdiği müşavir şirketlerden firma bilgilerini girmelerini istedi. Elektronik ortama geçişle Bakanlık, 81 ildeki ÇED sürecini anında takip edebilecek.

  Raporun tesliminden onay aşamasına kadarki süreçte hem yatırımcı hem de müşavir firma SMS ve e-postayla bilgilendirilecek. Bu sayede yatırımcının süreci yakından izlemesi sağlanacak.

  Kaynak : Çevre ve Şehircilik Bakanlığı
   
 2. Can Doğan

  Can Doğan CMNet Üyesi

  olması gereken de bu zaten bir çed raporu nerden baksanız en az 100 sayfa bu raporlar 1 den fazla yere gittiğinden 3-4 adet basılıyor aşağı yukarı en iyi ihtimalle 1 top kağıt (500 sayfa) sırf çed raporu için harcanıyor çevre için yeniliklere devam etmek önemli. umarım diğer süreçlerde de bu elektronik ortam uygulamasına geçilir.
   
  Şeyma Huyut Eyigün bunu beğendi.
 3. Volkan Azak

  Volkan Azak CMNet Üyesi

  iyi bir şey yapabilmişler:)
   
E-çed yılda 5 bin ağaç kurtaracak konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Agac sanayi arıtma tesisi sorunu

  10 m3/saat debiye sahip arıtma tesisinde asırı camur var kımyasal havuzdan havalandırma ve bıyolojık arıtmaya kadar da giden bi yuzen camur var !! cıkıs suyunda koı yuksek deger de cıkıyor arıtmayla cok ilgilenen olmamış bende yenı aldım sorumlulugu yapmam gerekenler nelerdir şimdılık camur sorununa ön arıtmada dekantör koyduk daha devreye almadık camurun yuzmemesi ve kımyasalda ve...
 2. Havadan ağaç ekiyorlar

  Erzincan Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksekokulu öğretim görevlisi Mustafa Şahin, geliştirdiği insansız hava aracıyla Toros sediri ekimi gerçekleştirdi . AA Güncelleme: 08:48 TSİ 13 Ocak. 2012 Cuma Ortadoğu Teknik Üniversitesinde (ODTÜ) doktora eğitimini sürdüren Şahin, bir yıldır üzerinde çalıştığı "Toros sedirinin İnsansız Hava Aracıyla Ekilmesi Projesi"ni başarıyla tamamladı....
 3. ağaç endüstrileri hakkında

  hızar fabrikaları ve mobilya üreten fabrikalarda boyama işlemi yapılıyorsa bu tesislerle ilgili hangi işlemler yapılabilir. hızar fabrikası gürültü ve emisyon iznine tabii ancak boyama yapıldığı taktirde havalandırma gibi şeyler mi kullanılmalıdır ya da yönetmelik gereği ne yapılmalıdır?
 4. Burdur gölü'nü organik gül kurtaracak

  [SIZE=16px]Organik güller, Burdur Gölü'ndeki kirliliğin önüne geçecek... [FONT=Verdana]Burdur Gölü'nün çevresine, daha az su tüketerek gölün ömrünün uzatılmasına destek vermek amacıyla hazırlanan ''Göller Yöresi Kültürünü ve Göllerin Ömrünü Gülle Uzatma Projesi'' kapsamında 100 dekarlık alana gül fidanı dikildi. [FONT=Verdana]Isparta, Denizli, Afyon ve Burdur'dan getirilen gül fidanları...
 5. Çmo istanbul şube son 2 yılda ne yaptı?

  Seçimler yaklaştı istanbul şube ye aday olan gruplardan bilgi mailleri gelmeye başladı. Mevcut yönetim demokrat çevre mühendisleri olarak adını değiştirmiş, peki bu iki yıllık süreçte ne yaptılar? Hiç birşey yapmadıklarının farkında oldukları için mi isim değişikliğine gittiler? Meslektaşlar yani üyeler ile iletişme geçmek sadece 2 yıl da bir seçim dönemi yaklaşınca oy istemek için yapılan...