• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

E-çevre izinleri (arşiv)

C

Can Güney Uyar

Arkadaşlar Çevre Bakanlığından Can ben;

E-Çevre İzinleri hakkında ortak sorunlarınızı, sorularınızı bu forum üzerinden cevaplamayı düşünüyorum. Sizlerden ricam şahsi değil genel yaşanan sorunlar ve anlaşılmayan yerlerin tek bir konu başlığı altında açılmasıdır.

Şahsi olarak tesis veya danışmanlık firması soru ve sorunlarınız için izinlisans2@ormansu.gov.tr adresine mail atmanızı rica ediyorum.
Şahsi sorulardan konular açılırsa kaçmayı düşünüyorum bilginiz olsun. :)

@Mehtap Işık, member: 871

Yeni tesis kaydını
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
adresinden yapabilirsiniz. Kaydı tamamladıktan sonra sistemin size oluşturduğu form ile bağlı bulunduğunuz İl müdürlüğüne giderek onay almanız gerekmektedir. Bu onayı aldıktan sonra belirttiğiniz mail adresine kullanıcı adı ve şifre gelecektir. Onayın ardından kaydettiğiniz tesisi e-çevre izinlerinde kullanabilirsiniz.

@Kübra Arslan, member: 3178

Aynen devam edebilirsiniz. Vergi numranızın değişmesi durumunda cici(çevrimiçi çevre izinleri) 'de güncellemeye gerek var. Mail yoluyla destek alabilirsiniz.

@b.tumturk, member: 2016
Konuyu Çevre Ve Şehircilik Bakanlığından Adnan Macit bey'e danışın. Aldığınız cevabı burada paylaşırsanız daha yararlı olacaktır.

@tuba-ak, member: 2573

Protokol yaptığınız tesis ile yeni bir protokol yapmak isterseniz eskisini iptal edip tekrar protokol yapmanız gerekiyor. Eğer protokol yaparken tesisi arattırıyor ve bulamıyorsanız ÇBS'ye kayıt yapıp ilden onay almanız gerekiyor. Protokol aşamasında tesisi bulabiliyorsanız ve tesis bilgilerinin doğruluğundan eminseniz kayıt yapmanıza gerek yok. Biz o tesisi ortak havuza yani ÇBS'ye atmışız demektir.

@Sevinç, member: 784

Vergi numrası ile aratıp gerekli güncellemeyi yapmalısınız.

@nahrugaluk, member: 1675
Şahsi problemleri mail olarak bekliyorum sizlerden.

Ekran görüntüsü, vergi numarası ile beraber mail gönderin bakalım.

Yeterli

Yetkilinin imzası varsa ve imza atacaksa vekalete gerek yok.

@çevre88, member: 6027

Eski tesisler için onay almanıza gerek yok. E-Çevre izinlerinde kullanabilirsiniz.

@CMNet Okuru
Mükerrer değildi Zeynep Hanım. Bakanlıkla görüştüm, orada sıkıntı görünmüyormuş, java güncellemesi ve Google crome ile sorunu çözdük, teşekkürler ilginize.

arkadaşlar ısıl gucu x olan bır kazan var sıstemde ısıl gucu y olan baska bır kazan daha var ,ısıl gucu y olanı yedek olarak beyan etmemıze ragmen toplam ısıl guce dahıl edılmesı soz konusu mu yoksa toplam olarak mı algılanabılır_? cevre ızınlerı acısından

atık su konulu çevre izni başvurusunda yüklenecek belegelerde istenen "Yetkilendirilmiş Labaratuvardan Alınmış Analiz Sonuçları" bölümüne il çevre ve şehircilik müdürlüğünün almış olduğu numunelerin analiz sonuçları mı yükelnecek. yoksa daha önce lisanslı laboratuvara yapıtırılmış analiz sonuçları mı?

@Yasemin Aslantürk

SU KİRLİLİĞİ KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ NUMUNE ALMA VE ANALİZ METODLARI TEBLİĞİ madde 4 -12 de " Denetim, doğrulama ve çevresel izinler için gerekli numunelerin İl Çevre ve Orman Müdürlüğü personeli gözetiminde alınması zorunludur. " deniyor. kafam karıştı şimdi

@safakyilmaz
öyle diyorsa doğrudur:) bizim burdada il müd. aldı ama bazı illerde il müdürlükleri yoğunluktan dolayı lab. yetkili personelin alınmasına izin veriyor, siz il müd. aldırın

merhaba arkadaşlar,

Hazır konu açılmış iken benimde atık su arıtma ile ilgili sormak istediğim şeyler var.
İl çevre şehircilik müdürlüğü,tesisimizde bulunan atık su arıtma sistemi ile olarak (proje onayı 1 yıl önce yapıldı) çevre bilgi sistemine kaydının yapılması ve atık su arıtma bilgilerinin elektronik ortamda güncel tutulması işlemlerinin 01.06.2013 tarihine kadar yapılması ile ilgili yazı göndermiştir.Benim şuanda atık su arıtma ile ilgili gfb başvurum vardı ve belge eksikliğinden dolayı reddedildi ve tekrardan başvuru yapacağım.Benim sorum şu, atık su arıtma sistemi ile ilgili olarak gfb süreci hala devam etmekte ve dolayısı ile atık su arıtma sisteminden il çevre denetiminde numune alma süreci hala başlamadı.Benim bu durumda atık su arıtma sistemi ile ilgili bilgileri çevre bilgi sistemine aktarmam nasıl olacak.çünkü alınan numune sonucu yok.sadece benim kalite kontrol amaçlı aldığım numune sonuçları var.Benim bu durumda( atık su numune sonuçlarının elektronik ortamda çevre bilgi sistemine aktarılması ile ilgili) ne yapmam gerekir.Bu konu da bilgisi olan arkadaşlarımın yardımlarını bekliyorum.şimdiden teşekkürler.....

Su kirliliği kontrol yönetmeliği madde 54 İZLEME: Atıksuların özellikleri ve miktarları düzenli olarak Bakanlıkca belirlenecek bir formatta ve dijital ortamda kaydedilir. İşletmeler atıksularının çıkış sularında deşarj izin belgesinde belirtilen aralıklarla numune almakla, ölçüm ve analiz yapmak suretiyle kontrol etmekle, atıksuların özellikleri ve miktarlarına ilişkin bilgileri belirlemek, belgelemek ve denetimlerde beyan etmekle yükümlüdürler.

BUNA GÖRE DESARJ İZNİNDEN SONRA ÖLÇÜM VE ANALİZ YAPMA YÜKÜMLÜLÜĞÜ VARDIR DİYE BİLİYORUM DOĞRUMUDUR ACABA?

yasemin hanım merhabalar

Bende ki analiz sonuçları kalite kontrol amaçlı yapılan ve analiz sonuçları üzerinde kalite kontrol amaçlıdır diye yazıyor.yani resmi işlemlerde kullanılamıyor.Bu durmda bu sonuçları sisteme girsem problem olurmu acaba?

Zaten yönetmeliğe göre deşarj iznini aldıktan sonra numune alıp izleme ve kontrol zorunluluğu var diye biliyorum(SKKY MAD.54) Bu konu hakkında ne diyorsunuz acaba?

İyi çalışmalar.......

Merhaba Turan Bey,
analiz sonuçlarını neden resmi işlerde kullanamıyorsunz anlamadım o_O,ama bence sonuçlarda sıkıntı yoksa girin, çünkü çevre iznini aldıktan sonra zaten belirli periyotlarda analiz sonuçları girilecek,

@Turan ELİEYİOĞLU
eski ismi deşarj izni şimdiki ismi çevre izni olan belgenizin ekinde analiz sıklığı ve yapılması gerekli analizler yer alır. bunlara iç izleme analiz denir. aynı zamanda il çevre tarafından da denetim sıklığı ve numune alma sıklığı yazar. aşağıdaki gibi
TESİS İZİN KOŞULLARI

Atıksu Deşarjı
Kentsel-Evsel Debi Eşdeğer Nüfusu 50000-99999 arasındaki tesisler iç izlemeye esas onbeş günde bir

numune alacak. (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından denetime esas asgari iki ayda bir numune

alınacak)***

Debisi 10000 (m3/gün) den büyük olan tesisler iç izlemeye** esas haftada iki numune alacak. (İl Çevre

ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından denetime esas asgari iki ayda bir numune alınacak)**

Arkadaşlar merhaba,

Bir firmaya kendimi çere görevlisi atamaya çalışıyordum, protokol imzasını da kaydettim ancak şimdi imzayı iptal etmek istiyorum, fakat protokolü iptal etmekle ilgili bir buton veya başlık göremiyorum nasıl yapacağım hususunda yardımcı olabilecek varsa sevinirim..

@Hakburu
İzin-lisans sistemine firma k.adnız ve şifrenizle girin, tesis işlemleri,işletme protokol işlemleri,açılan sayfada tesis listesinin yanında "protokol iptal et " butonu karşınıza çıkacak ;)

@, post: 61864, member: 2684
Başvuru yaptım, değerlendirmede gözüküyor ama açıklama kısmında eksik belgelerden dolayı reddedildiği gözüküyor. Şimdi eksik belgelerimizi tamamladım fakat sistemde onları yükleyemiyorum, ek belge yükleme açık değil. Ne yapacağımı bilemedim.

Herkese iyi günler, ambalaj atıkları toplama ayırma ve geri dönüşüm tesisi için çevre izin ve lisans başvurum sonuçlanmak üzere. Belge bedelini toplama ayırma ve geri kazanım olarak ayrı ayrı 2.750 tl mi ödemek gerekiyor, kararsız kaldım. En acilinden yardımcı olursanız çok sevinirim :)

2013 BİRİM FİYAT.png