Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Eğirdir Gölü'nün yarınları için Guinness Dünya Rekoru’na koşuyoruz!

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Melike İlbilgi tarafından paylaşıldı.

 1. Melike İlbilgi

  Melike İlbilgi CMNet Üyesi

  Eğirdir Gölü'nün yarınları için
  Guinness Dünya Rekoru’na koşuyoruz!


  Havzasındaki binlerce canlıyla birlikte yok olma tehdidi ile karşı karşıya olan ülkemizin ikinci büyük tatlı su rezervi Eğirdir Gölü için el birliğiyle rekor kırarak sesimizi duyuruyoruz. www.sensizrekorolmaz.com sitesindeki en fazla kişinin etiketlendiği online fotoğrafta yer almaya ve rekoru beraberce kırmaya davet ediyor. Üstelik, en çok arkadaşını rekor girişimine davet eden 5.000 destekçinin ismi, Eğirdir Gölü'nün kıyısındaki Gelendost'ta bulunan elma bahçesindeki elma ağaçlarına verilecek.

  Siemens_Guinness_NTVMSNBC_Bulten_600x300.hlarge.jpg


  Yedi Renkli Göle Yedi Renkli Hayat projesi hakkında
  Eğirdir Gölü, kirlilik ve su seviyesindeki düşüş nedeniyle sahip olduğu doğal zenginliği her geçen gün kaybediyor. Tarımsal, endüstriyel ve evsel atıklar gölün su kalitesinde düşüşe ve ciddi boyutlarda kirliliğe neden oluyor. Tarımsal üretimde kullanılan aşırı gübre nedeniyle gölde fosfor ve amonyak düzeylerinde artış görülüyor, bazı kısımlarda su kalitesi ikinci sınıf su kalitesine düşüyor. Bu olumsuz gelişmeler bölgenin başlıca geçim kaynakları olan tarım, balıkçılık ve turizmi de tehdit ediyor. Göl çevresindeki bazı fabrikaların atıklarını göle bırakması nedeniyle ortaya çıkan kirlilik, suda toplu balık ölümlerine sebep oluyor. Aşırı avlanma, göldeki balık çeşitliliğinde azalmaya ve ekonomik değeri olan su ürünlerinin hızlı tükenişine de neden oluyor.
  Türkiye dünyanın 4. büyük elma üreticisi. Bilinçsiz kullanım ve tarımsal sulama nedeniyle gölün su seviyesi son 30 yıl içerisinde 2,5 metre düşüş gösterdi. Bu düşüş, Türkiye'nin elma üretiminin yüzde 20'sini sağlayan Eğirdir Havzası'nı olumsuz etkiliyor.

  Siemens ve WWF-Türkiye'nin Eğirdir Gölü'nün iş işten geçmeden korunması için başlattığı "Yedi Renkli Göle Yedi Renkli Hayat" projesi, bilinenin aksine su zengini olmayan, su kaynaklarını kaybeden ve iklim değişikliğinin etkilerini yoğun şekilde yaşayacak Türkiye’de sulak alanların korunması için atılmış çok önemli bir adım oluşturuyor.
  Yedi Renkli Göle Yedi Renkli Hayat projesi kirlilik tespiti, balıkçılık araştırması, yöre halkının çevre bilinci kazanması için eğitimler, eko-turizmi destekleyici çalışmalar gibi çok ayaklı olarak sürdürülüyor. Projede ilk olarak bölgedeki 12 balıkçılık kooperatifine üye yaklaşık 180 balıkçıya yönelik Sürdürülebilir Balıkçılık Eğitimleri düzenlendi.
  Eğirdir Gölü Havzası’ndaki tarım sektörü temsilcileri ile birlikte Kuşadası’ndaki organik tarım alanlarına bir bilgilendirme gezisi düzenlendi.Yine tarımsal kirliliğin azaltılmasına yönelik pilot damlama sulama projeleri gerçekleştirildi. 2010 Şubat ayında da Isparta’da “Küresel İklim Değişikliği Paneli” gerçekleştirildi. Proje kapsamında en son Eğirdir Gölü’nde yaşanan kirlenmeye dair somut verilerin yer aldığı “Eğirdir Gölü Kirlilik Raporu” yayımlandı. Proje önümüzdeki dönemde verilecek göl çevresinde turizmin geliştirilmesine yönelik eğitimler,oluşturulacak yürüyüş parkuru,kuş gözlem kuleleri ve tarımsal kirliliğin azaltılmasına yönelik katı atık ünitelerinin yerleştirilmesi gibi çalışmalarla hız kesmeden devam edecek.

  Bir tıkla Eğirdir değişir, hayat değişir
  Doğaseverlerin desteğini almalarının, "Yedi Renkli Göle Yedi Renkli Hayat” projesinin çehresini değiştireceğine, ihtiyaç duydukları güç ve enerjiyi sağlayacağına dikkat çeken Siemens Ev Aletleri Pazarlama Müdürü Ayşe Özkaya şunları söyledi:
  “İki yıl önce başlattığımız çalışmalarda önemli bir aşamaya geldiğimiz Yedi Renkli Göle Yedi Renkli Hayat projesinde, doğaseverlerin bu projenin daha geniş kitlelere duyurulmasında önemli rol oynayacaklarına inanıyoruz. Bu sayede proje ile ilgili toplumda farkındalık ve daha fazla bilinçlenme sağlayabileceğiz.
  Bu nedenle tüm doğaseverleri www.sensizrekorolmaz.com web sitesine gelerek, hayatın sürekliliği için düzenlediğimiz ve Guinness Dünya Rekoru olarak tescillenecek girişiminin bir parçası olmalarını bekliyoruz. 'Gelin, resminizi sitemize bırakın ve büyük fotoğrafta adınızla yer alın, “En çok kişinin etiketlendiği çevrimiçi fotoğrafı birlikte yaratalım” diyoruz. Bu rekoru Eğirdir Gölü için, Türkiye’nin ikinci büyük tatlı su rezervini korumak için, tarımsal kirliliği azaltmak için, gölün ev sahipliği yaptığı türleri yaşatmak için ve bölgedeki elma bahçeleri için kıralım. Siz de 'sensiz olmaz' dediğiniz arkadaşlarınızı, sevdiklerinizi sitemize yönlendirin. Hep birlikte çoğalalım, Eğirdir Gölü projesini el birliği ile büyütelim. Bu göl, bu su, bu hayat bizim olsun.”

  Siemens_Guinness_NTVMSNBC_Bulten_600x300.hlarge.jpg
   
Eğirdir Gölü'nün yarınları için Guinness Dünya Rekoru’na koşuyoruz! konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Daha iyi bir dünya için merhabalar

  Aranızda bulunmaktan büyük bir keyif duyuyorum :) ve forumdaki tüm çevre mühendislerini selamlıyorum.Daha iyi bir dünya dileklerimle.
 2. Bafa Gölü temiz mi?

  Milas Kaymakamı Bahattin Atçı, Bafa Gölü'nü korumaya yönelik yapılan denetimlerden olumlu sonuçlar alındığını belirterek, ''Alınan önlemler sayesinde gölde yaşanan kirlilik ortadan kalktı ve özellikle kuş sayısında ciddi bir artış yaşandı'' dedi.Gölde yaşanan kirliliği önlemek için önemli çalışmalar yürüttüklerini kaydeden Atçı, göle ''kara su'' diye tabir edilen atık suların bırakılmasına...
 3. Tuz Gölü, kan gölü oldu

  Bembeyaz Tuz Gölü'nün rengi kırmızıya dönüştü. Bunun nedeni ise... Su kuşlarının besin zincirinde önemli halkayı oluşturan "Artemia"ların ölümü, Gölü kırmızıya boyadı. KONYA - Murat Öner Taş AA'nın haberine göre, A sınıfı sulak alanlar içerisinde yer alan Tuz Gölü, tuz üretiminin yanısıra flamingo, suna, bataklık kırlangıcı, martı gibi su kuşlarının konaklama ve kuluçka alanını...
 4. Samsung galaxy s4 ön talep rekoru kırdı

  Samsung şirketinin, akıllı telefonlara öncü olacak özellikteki en yeni ürünü Galaxy S 4, Android OS'inin en yeni versiyonu olan Andorid 4-2-2 Jelly Bean ile birlikte gelmektedir. Samsung şirketi, en son modeli Samsung Galaxy S 4 ile çıtayı epeyce yükselterek diğer markaların gücünü bir hayli zorladığı söylenebilir. Akıllı telefon ekran ebatını yükselterek ve akıllı telefona çok ince android...
 5. Eda yüksel halk için bilim, halk için mühendislik, halk için mimarlik sempozyumu 14-15 aralik 2013

  Halk İçin Bilim, Halk İçin Mühendislik Mimarlık Sempozyumunu yapmaktaki amacımız; ülkemizde sistemin, bilim ve tekniğe nasıl baktığını, nasıl uyguladığını, ne için kim için kullandığını gözler önüne sermek ve ortaya çıkan sonuçların ışığında “Halk İçin Bilim, Halk İçin Mühendislik Mimarlık” kavramının temel ilkelerini ortaya koymak ve bu gerçeğe göre verilecek mücadeleyi halkımızla birlikte...