• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Eksiklik mi yoksa uygunluk başvurusu mu?

İlayda T.

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Doruk Çevre Danışmanlık
Danışmanlığını yaptığım granül polimer malzeme kullanılarak muhtelif plastik parça üretimi yapan firmamda 2019 yılında Çevre izin görüş başvurusu yapılmış. Başvuruya istinaden yapılan denetim sonucunda eksiklikler belirlenmiş bu eksikliklerden bir kısmı giderilmiş bir kısmı da yüksek maliyet sebebiyle giderilmemiş. Süreç devam ederken Haziran 2020 yılında MELBES sistemi üzerinden laboratuvar atanarak emisyon imisyon ölçümleri yaptırılmış. Firmayı 2021 ekim ayında devraldığımda henüz eksiklik başvurusu ya da uygunluk yazısı başvurusu yapılmamıştı. Bende ilk olarak ÇED görüş yazısının güncellenmesi ile başladım ÇED görüşünü güncelledim.
Sorum şu: Şimdi ben 2019 yılında yapılan çevre izin görüş dosyasına eksiklik başvurusu mu yapmalıyım yoksa direk sistem üzerinden uygunluk yazısı başvurusu mu yapmalıyım? Yardımcı olursanız gerçekten çok sevinirim, durum baya karışık :)

Merhaba,
Benzer bir durum başıma gelmişti. İl müdürlüğünde dosyanız kimdeyse iletişime geçin. Benim durumumda üzerinden zaman geçtiği için dosya personel tarafından iptal edilmiş ancak sistemde hala eksiklik görünüyordu. Personel başvuru numarasını isteyip eksikliği sistemden silmiş ve tekrar başvuru yapmamı istemişti. Dediğim gibi il çevreden personeli bulup iletişime geçmeniz bence daha doğru olur.

Mert DÜZTABANÇevre izin görüş başvurusu elden teslim edilmiş. Bu neden e-izin sistemine girdiğimde firmaya ait herhangi bir başvuru ya da iptal edilmiş başvuru göremiyorum. Eksiklik dosyası da elden teslim edilmesi gerekiyordu. Bu nedenle tekrar iletişime geçmem gerekir mi? Yoksa direk sistem üzerinden uygunluk yazısına mı başvurmalıyım?

Merhaba,
Siz sıfırdan sistem üzerinden uygunluk başvurusunda bulunun, 2019 yılındaki mevzuat ve fiziksel şartlar zaten kalmadı. İl müdürlüğündeki ilgili personele durumu anlattığınızda size "üzerinden 3 yıl geçmiş, fiziksel şartlar vs. güncellendi, siz baştan görüş alın veya uygunluk başvurusu yapın" diyecektir.