• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Yönetim Eleştirileriniz?

Bu konu süresiz olarak sabitlenmiştir.

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Firma
ABL Group
Herkese merhabalar arkadaşlar sizlerden ricam bu başlık altında bizleri eleştirmenizdir. Eleştirileriniz doğrultusunda site faaliyetlerine yön vermeye çalışacağım. Her eleştiride söyleneni gerçekleştiremeyebiliriz ama ne kadar ilerlersek o kadar iyi olur hepimiz için. Lütfen gördüğünüz keşke şöyle olsa dediğiniz eleştirilerinizi bekliyorum.

@N. Nazlı Ergun

Merhabalar,

Bu öneri daha önce de gelmişti. Dediğiniz gibi yeni mesaj olduğunda tıkladınız mı okunmamış yere gidiyor doğrudan. Bir başka nokta farz edin ilginizi çeken bir konuyu okuyacaksınız. Mesajlaşmaları doğru anlamak için bu sefer sayfa sayısında tersten gitmek gerekiyor. Çünkü ilk atılan mesaj sizin sisteminizde son sayfalarda yer alacak. Bunu bilmeyen kişiler ilk mesajdan okumaya başladıklarında da hiç bir şey anlamayacaklar. Bu nedenle bu öneriyi gerçekleştirmedik. Sitenin büyük çoğunluğu talep ederse değerlendirmeye tekrar alırız.

iyi çalışmalar...

Peki ben son mesaja sürekli nasıl giderim? Derseniz, en üst menüde "Neler Yeni" var oraya girin ve orada bugünün yeni konuları listelenecek. Daha sonra karşınıza çıkan konu listesinin en sağına bakın "Son Mesaj" sütunu (kolon, bölüm, alan) göreceksiniz. Orada son mesajı yazan kişinin ismi ve ne zaman yazdığı olur. İşte oradaki tarih link'lidir ve o link sizi o konudaki EN SON mesaja götürür.

Evet diğer anlattıklarınızı farketmiştim ama tarih linki farketmediğim bir özellikmiş. Tarihlere hiç tıklamıyordum, daha kestirme yolmuş.

İlgileriniz için teşekkürler

Arkadaşlar merhaba,

Az önce fark ettim de; "İzlediğiniz Konular" sekmesine gelip tıkladığımızda izlediğim konularda okumadığım yeni bir mesaj yoksa eğer izlediğim konu başlıklarını göstermiyor. Yani okumadığım mesaj olmasa da aklıma takılan birşey olduğunda oradan açıp bakacağım mesela ama konu direkt karşıma çıkmıyor. Daha farklı biryerlerden mi bakmam gerekiyor buna bilmiyorum açıkçası. Eğer o tarz bir uygulama yoksa bunun için birşey yapılabilir mi; yani sekmeye tıkladığımda takip ettiğim konular başlıklar halinde karşıma gelebilir mi? Çok fazla sıkıntı yaratan bir mevzu değil ama hep herşeyin daha iyisini istiyoruz ya, o da olsa güzel olurdu diye bir öneride bulunayım dedim :)

İyi çalışmalar dilerim..

Konulara yeni katılımda bulunan biri olarak sitede gördüğüm ve paylaşmak istediğim önemli bir eleştiri var o anlamda bu başlığın açılması gerçekten çok güzel olmuş.

Bir kişi bir konuda yardım istiyor ve bu kişiye cevap anlamında ilgili ilgisiz çoğunluktada bir cümle ile cevaplar yazılıyor. Çok iyi bildiğim bazı konularda yazılan yorumları görünce şok oldum. Tamamen alakasız bir yerlerden kopyalanmış cevaplardı. Bu anlamda öncelikle çok konuşanlar ve dikkat çekenlerin kaldırılması lazım ve kişilerin profilinde kaç mesaj yazdığınında gözükmemesi lazım. Çünkü olay facebook taki farmville tarzı hastalık yapan oyunlara dönmüş forumda ciddi bir mesaj kirliliği var. İnsanlar foruma bir cümle yazı yazmaya bayılıyor.

Hatta bazı o kadar traji komik olaylar var ki çok basit arızaları buraya yazan insanlar var ben bunu traji komik olarak şu şekilde anlatabilirim arıtma tesisinde cam kırılsa arıtma tesisimin camı kırıldı ne yapmalıyım diye buraya yazabilecek insanlar var ve bunlara cevab olarak size cam tasarım formülleri gönderiyorum burada bakıp kesilecek camı bulun diyebilecek cevab verebilecek kişiler var...Yani olay bu kadar vahim.

Bilgilerinize

@legado

Bu konuyu gündemimize alıyorum sayın legado. Yönetimdeki arkadaşlarla durum müzakeresi yapayım konuyla ilgili. İlginiz içinde ayrıca teşekkür ederim.

@Fatih Özcan

Durum iletisine Galatasarayla ilgili birşeyler girdiğimde kim siliyorsa hemen siliyor. Başkalarının düşüncesine niye saygı gösterilmiyor? Hadi takım muhabbeti yasak diyosanız Fenerbahçeyle ilgili durum iletileri var. Benim bütün takım taraftarlarına karşı saygım varsa adminlerinde bana olsun.

@Silindi

Bu bahsettikleriniz beni tatmin etmedi. Kara mizah örneğini verdiğim kişi bu sitede bölüm yönetici olarak gözüküyor. Burada aile arkadaş havası var olması gereken profesyonellik biraz eksik. Bu şekilde devam ederseniz eleştirileri dikkate almazsanız o zaman eleştirileriniz kısmını kapatıp tamamen kendi istediğiniz şekilde şahsi olarak siteyi zevkinize göre devam ettirebilirsiniz. Lakin bir noktada tıkanıcağınız aşikardır. Diğer sitelere göre güzel bir konumda olan bu internet sitesi de eninde sonunda tıkanacaktır. Yapılması gereken çok basit insanların bilmedikleri konularda yorum yapmalarını engelleyin. Çok mesaj atanlar çok konuşanlar bunu arttırmak için aşırı çaba gösteremesin..Saygılarımla

@legado

Sayın legado,

Yazınızdan bir cümleyi kalın yaptım. Mesleki yeterlilik sınavı mı yapacağız üye kabulü için. Yada her yapılan yorumu mesajı silecek miyiz? Eğer herkese açık bir platform yaptık ise bunu engellemenin hiçbir yolu yok maalesef. Bahsettiğiniz iki modül ile site yönetimi çökecek ise bırakın çöksün. Ama ben şunu iddia ediyorum sitenin temelleri emin olun sağlam.
Eğer sitemize güveniyor ve destek olmak istiyorsanız yapmanız gereken en güzel şey bahsettiğiniz şekilde hatalı bilgi verilen mesajlarda fikrinizi belirterek ilgili hataları düzeltmektir. Bir başka konuda yönetim siteye yazılan her mesajın doğruluğunu kontrol edemez, bizlerinde uzmanlık alanları var. Bu çerçevede müdahale edebiliyoruz. Katı atık hakkında hatalı teknik bir konu yazılmıştır ben ona müdahale edemem çünkü yeterince bilgim yoktur. Bunu düzeltecek/uyaracak kişiler bu konuda çalışanlar. Şu olabilir, sitemizde her bölümde doğrudan o konuda çalışan profesyoneller yöneticilik talep eder, destek vereceğini söyler hatalı mesaj sayısı azalır fakat şu durumda maalesef dedikleriniz zor.

Sitede uzmanlık alanları diye bir bölüm oluşturduk, herkes kendi profilinde bunu ayarlayabiliyor. Aktif üyelerimize zaman zaman biz bazı bölümlerin yöneticiliğini yapmasını ve aktif destek vermesini rica ediyoruz. Sitede yer alan her bölümde bu işin uzmanı 3-4 yöneticimiz olsa başarı oranımız oldukça artacaktır.

Bende sizi davet ediyorum. Uzmanlık alanınızı belirtip diğer kullanıcılara aktif destek vermek ister misiniz?

iyi çalışmalar..

@Fatih Özcan

Fatih Bey Merhaba;

Yazdıklarınızı okuduktan sonra sizde potansiyel bir işadamı varlığını hissettim :) Tam olarak işinizi bilmiyorum eğer şu an işadamı değilseniz gelecekte işadamı olma ihtimalinizin yüksek olduğunu düşünüyorum. Tanıdığım işadamlarının hepsinin karakteristik özelliği sizin yaptığınız gibi önce sert bir giriş, devamında yumuşatma ve son olarakta olayı çok güzel bağlayabilmeleridir...

Takdir edersiniz ki yaptığım eleştirilerin hepsi yapıcı eleştirilerdi siteye destek anlamında yapılan eleştirilerdi. Yukarıdaki yazımda verdiğim örnek yani işlettiği arıtma tesisinde ki en küçük basit sıradan arızayı bildiren kişide sizin bölüm yöneticilerinizden biridir. Atık suların arıtılması konusuna bakmanızı rica ediyorum orada bahsettiğim bölüm yöneticiniz işlettiği arıtma tesisinde cam kırılsa onu dahi foruma yazıcak. Yorum yapanların bazıları sadece laf olsun diye yorum yazıyorlar eksik ve yanlış yorumlar yapıyorlar ki insanları yanlış yönlendiriyorlar. Ben bu konuya dikkatinizi çekmek istemiştim. Yorum yapıldıkça kişilerin mesaj adedi artıyor ve çok konuşanlarda resimleri gözüküyor.

Diğer kullanıcılara aktif destek konusuna gelirsek size teşekkür ederim yapmak isterdim lakin kendi adıma zaman sıkıntım var ve bazı hedeflerim var. O sebeble yeteri kadar yardımcı olamayabilirim. 10 yıl anerobik sistem atık su arıtma işletimi. 2 yıl aklınıza gelebilecek her türlü arıtmaya işletim anlamında aktif destek arızaların bulunması giderilmesi ve şu sıralarda da tasarıma yoğunlaşmış durumdayım...Ayrıca hiç pompa söküp toplamadan ve foseptik logarına inip tıkanıklığı gidermeden kaynak yapmadan sadece kitaptan okuyarak mühendis olunmayacağına inananlardanım.

Size gelecekteki iş hayatınızda başarılar diliyorum...iyi çalışmalar.

Sayın legado, forumda yaptığınız bir kaç paylaşımdan edindiğim izlenime göre meslekte bazı şeyleri aşmış, tecrübe sahibi bir meslektaşımızsınız ve bunu da hissettiriyorsunuz. Bu nedenle de bazı şeylerin sizin bakış açınıza göre uygun görünmemesini anlayabiliyorum. Fakat diye başlayan bir cümleyi ne zaman kuracağımı merak ediyorsunuzdur işte o bölüm burda başlıyor :psizin istediğiniz doğrultuda "insanların bilmedikleri konuda atıp tutmalarını önlemek" (tabii bunlar benim kelimelerim, sizin ifadeniz daha farklı, farkındayım (: ) internetin ve sosyal paylaşım sitelerinin doğasına aykırı bir durumdur. İnternet alemi, hepimizin de bildiği gibi klavyeye binenin kahraman olduğu bir boyuttur.Fatih Bey'in iyi bir iş adamı olduğunu ya da olabileceğini söylediğiniz cümlelerinizden hareketle ben de interneti pazara benzetsem (marketing anlamında ama domates, biber de bi parçası sonuçta) olur mu? Yani bu tür mecralarda iyi mal, kötü mal hepsi bir arada arz edilir. İsteyen istediğini alır, doğrusu eğrisi pek yok gibidir. Yani kimine taş gibi salata için domates, kimine ezik salçalık domates gerek. O nedenle de öyle kesin biçimde insanları paylaşımdan alıkoymanın bir yolu yoktur diye düşünüyorum maalesef.

Bu platformun tutunabilmesi ve bir seviyeye gelmesinden duyduğum sevinç ve sizin de güzel katkılar yapıyor olduğunuzu görmüş olmamdan mütevellit (sonunda kullandım bu kelimeyi :p ) böyle bir yorumda bulundum. Araya girmiş oldum ama ifade edilmeyen her şey uçar gider, ben söylemesem siz bilemezsiniz, siz söylemeseniz biz fark edemezdik diye şey ettim vallahi :) Hayırlı günler herkese.

Öncelikle iltifatınız için teşekkür ederim Sayın legado,

Bahsettiğiniz konular emin olun gözümden kaçmıyor, çok kafa yordum böyle şeyler için ama maalesef şimdilik çözüm yok. En iyi ihtimal çözüm sitemizde destek veren uzman sayısının artması.

Bu bahaneyle ben yinede herkese teşekkür ediyorum. Bilgileri doğrultusunda bizlere her türlü desteği veriyorlar.

Siz ve sizin gibi mesleğin temel taşı olmuş kişilerin gelmesi ve bu kişilere ulaşmak şimdilik yapılacak en olumlu hareket olacaktır. Fakat dediğiniz gibi bu kişilerde de ciddi bir zaman sıkıntısı var. ben yinede sitemizin çok daha iyi yerlere geleceğinden eminim. Herkesin destekleriyle..

NOT : iş güvenliği amiri olarak çalışıyorum şimdilik.

sitenin formatı ve içeriği oldukça güzel ve yararlı. Gün geçtikçe yeni yeni alanlar oluşuyor ve bunun bir sonucu olarak forumda konu başlıkları yetersiz kalabiliyor. Benim kanaatimce forumda çevre danışmanlığıyla ilgili bir konu başlığı açılmalı.

@Batuhan AŞCI

Aynı fikirde değilim Batuhan bey,

Çevre danışmanlığı oldukça geniş bir konu, katı atıklar konusunda da danışmanlık yapabilir siniz hava kirliliği konusunda da. Hemen hemen tüm çevre mühendisliği ilgi alanlarını kapsayacak şekilde kategorizasyon yaptığımıza inanıyoruz. İlgi alanları açısından bir boşluk olduğunu düşünüyorsanız iletirseniz araştırırız.

@Fatih Özcan
Şöyle anlatmaya çalışayım Fatih Bey,
Kategoriler oldukça geniş bu konuda sizinle hem fikirim. Danışmanlık hizmeti verilirken katı atıklar, atıksular, hava kalitesi gibi konularla ilgili sitede her türlü bilgi mevcut. Fakat danışmanlık esnasında karşılaştığımız bir takım problemler oluyor. Örnek vermek gerekirse geçenlerde il müdürlüğü uygunluk yazısı ile ilgili bir sorunla karşılaştım ve hem bu sorunumun çözümünü bulmak adına hemde bu sorunla karşılaşabilecek arkadaşların sorunun çözümünü öğrenmeleri adına sitemizde konu açmak istedim fakat uygun konu başlığını bulamadım. Özel ve teknik konular başlığında açmayı düşündüm fakat pek uygun olmadığını gördüm. Çevre izin lisans konu başlığı altında açayım diye düşündüm bu seferde konunun içeriği ile ters düştüğünü fark ettim. Ne demek istediğimi anlamış olduğunuzu umut ediyorum. Bunu söylemedeki tek sebep böyle bir paylaşımın ortamının dahada iyi noktalara ulaşmasına katkıda bulunmaktır. Buradan hemen hemen her türlü sorumun cevabına ulaşabiliyorum ve böyle bir imkanın kaybolmamasını arzu ediyorum. Çalışmalarınızın devamlılığını dilerim.

Siteye çevre mühendisi olmayan çevre görevlilerinin alınması benim hiç hoşuma gitmiyor. Sitenin adından da anlaşılacağı burası çevre mühendisleri için bir yardımlaşma ve dayanışma sitesi, çevre görevlileri için olsa ismi cevregorevlileri.net olurdu. Çevre görevlisi olayını istemediğimizi yeri geldi meydanlarda haykırdık,yeri geldi forumlarda tartıştık, yeri geldi insanlarla tartıştık ama yinede bu hak bazı insanlara verildi. Tamam bunu engelleyemedik ama en azından bu saatten sonra mesleğimizi korumak adına yapabileceğimiz şeyler var: çevre mühendisi olmayan çevre görevlilerine yardımcı olmamak, bilgilerimizden, deneyimlerimizden ve bakış açımızdan yararlanmalarını engellemek gibi.

@Tolga GÜL
Evet haklısınız maalesef böyle bir politikayla hem mesleğimizi küçümsediler hemde iş imkanlarımızı yok etmeye çalıştılar. Yine evet engelleyemedik bir çok kişi sözde bir "Belge" alarak kendilerini "Çevre Görevlisi" adı altında "Çevre Mühendisi" ilan etti. Ama sizinde dediğiniz gibi olan oldu ve bu saatten sonra bu belgeye sahip olan kişilerle ilgili yapılabilecek bir şey yok. Ayrıca çevre mühendisi olmamasına rağmen bu belgeyi alarak bu işi oldukça iyi yapan arkadaşlarımız var. Eğer biz bu işi iyi yapan arkadaşlara sırtımızı dönüp düşmanca bir tavır içine girersek bu sefer yapılan bu yanlışa, bu haksızlığa ortak olmuş oluruz. Onları dışlamak yerine, herkese neden onların değilde bizim "Tercih" edilmemiz gerektiğini ispatlamak daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Böylelikle takip edilen politikanın ne kadar yanlış olduğunu hem iş veren firmalar hemde bu sistemi getiren sorumluluk sahipleri anlayacaktır.