Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Emisyon ölçüm cihazları için yer tespiti

Konu, 'Çevre İzinleri ve Lisanslar' kısmında m.secim tarafından paylaşıldı.

1. m.secim

m.secim CMNet Üyesi

merhabalar arkadaşlar;

çevre izni alım sürecinde, ek - 2 kapsamına giren, 2 farklı şantiyesi ve mevcut bir HES projesinin emisyon ölçümü ile ilgili danışmak istiyorum.

kısaca durum şudur ;

1. şantiye, 2 adet beton santrali mevcut. kapasite raporları müstakil.

2. şantiye 1 adet beton santrali, 1 adet kırma eleme + taş ocağı mevcut. beton santrali için ve taş ocağı + konkasör için kapasite raporları müstakil. toplam 4 kapasite raporu

bu tesislerin + yol kaynaklı emisyonun ölçümleri pazartesi gün başlayacak. bir ölçüm firması ile anlaşıldı. benden son dakikada istenen ise, yeni olduğum bu projede, ölçüm cihazlarının kurulum yerlerini belirleyip hazırlamam.

ek - 2, ÇED ve PTD belgelerinden net bir ifade çıkartamadım henüz. aramaya devam ediyorum ancak beynim sulandı yüzlerce sayfayı gözucuyla incelemekten.

bu cihazlar nerelere kurulacak nasıl tayin edeceğim ? dikkat edilmesi gereken kritirler nelerdir ? hazırlık olarak neler yapmam gerekli ? dikkat edilmesi gereken en temel hususlar nelerdir ?

sektör değiştirmiş olmam sebebi ile bu konuyla, ve sahada yeni olduğum için bu projeye dair yeterli bilgiye sahip değilim ve 1 günüm var bu sorunu çözmek için. yardımcı olabilecek fikirlerinizi bekler, iyi günler dilerim.

Melih Coşar bunu beğendi.
  2. Serkan Çiçekay

Serkan Çiçekay CMNet Üyesi

çöken toz ve pm10 ölçümleri mi yapılacak?

3. realastala

realastala CMNet Üyesi

1. şantiye = Tesis dışı rüzgar yönünün tersine 2 adet çöken toz.(Meteoroloji verilerinde rüzgar yönünü alabilirsin)

2. şantiye= 2 tane tesis içine(mixerlerin ve agrega yüklemenin olmadığı yerlere olmak kaydıyla) rüzgar yönünün tersine çöken toz,Tesis dışı rüzgar yönünün tersine 2 adet çöken toz, toplam 4 adet.

Melih Coşar bunu beğendi.
  4. Serkan Çiçekay

Serkan Çiçekay CMNet Üyesi

ayrıca yer belirleme işlemlerini anlaştığınız laboratuvarın yapması gerekiyor.

Tunç Bozkurt bunu beğendi.
  5. m.secim

m.secim CMNet Üyesi

teşekkür ederim arkadaşlar. tuhaf bir süreç oldu ancak halledildi bir şekilde :)

telaştan cevap yazamadım kusura bakmayınız

6. Büşra Mülayim

Büşra Mülayim CMNet Üyesi

Yer tespitini siz mi belirlediniz? Yoksa anlaştığınız yer mi? Bizde öğrenelim:)

7. m.secim

m.secim CMNet Üyesi

@Büşra Mülayim

anlaşılan firma belirledi büşra hanım. benim yaptığım yer tespitleri ile de genel olarak uyuştuğu için problem yaşamadık.

Büşra Mülayim bunu beğendi.