Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Emisyon ölçüm raporu hakkında

Konu, 'Çevre İzinleri ve Lisanslar' kısmında Mustafacop tarafından paylaşıldı.

  1. Mustafacop

    Mustafacop CMNet Üyesi

    Arkadaşlar kolay gelsin merhabalar...Danışmanlığını yeni devraldığım tesisin geçici faaliyet belgesi çevre iznini zamanında alamadığı için iptal edilmiş.Ben tekrar gfb sini aldım bu tesisin şimdi izin sürecindeyim aklıma takılan soru ise şu daha önceden bu tesise ait kasım 2012 tarihli emisyon ölçüm raporu mevcut elimizde şimdi gfb iptal edildiği için biz tekrar emisyon ölçüm raporu hazırlatmak zorundamıyız yoksa eski emisyon ölçüm raporunu kullanabilirmiyiz?
     
  2. M. Hayri Cüneydi

    M. Hayri Cüneydi CMNet Üyesi

    Emisyon ölçümleri 2 yılda bir yapılmalıdır.Bu süre zarfında geçerlidir.Çevre İzin Lisans Başvurunuzda kullanabilirsiniz diye biliyorum.
     
  3. Mustafacop

    Mustafacop CMNet Üyesi

    gfb nin iptal edilmesi herhangi birşeyi değiştirmiyor ozaman... SKHKKY 4.madde j bendinde emisyon ölçüm raporunun geçerlilik süresinin iki yıl olduğu verilmiş fakat gfb iptal edilmiş ve bende tekrar başvurunca dedim acaba bastan emisyon ölçüm raporuna gerek var mı?
     
  4. M. Hayri Cüneydi

    M. Hayri Cüneydi CMNet Üyesi

    Bence yok.Çünkü GFB veya Çevre İzni olsun olmasın emisyon ölçümleri 2 yılda bir tekrarlanmalı ve bir denetleme esnasında çıkarılıp gösterilmeli.
     
  5. Tutku Alper

    Tutku Alper CMNet Üyesi

    aynen yaptırdığınız ölçüm 2 sene geçerli, başvuruda dahil
     
  6. Mustafacop

    Mustafacop CMNet Üyesi

    peki valilik tespit raporu da mevcut elimde bunun geçerliliği ne kadar...yoksa onun için tekrar dilekçe verip tespit raporu istemek mi gerek?
     
  7. Tutku Alper

    Tutku Alper CMNet Üyesi

    tesiste herhangi bir değişiklik mevcut değilse (proses değişikliği gibi) onun yenilenmesine gerek yoktur diye biliyorum, aslında bunda emisyon raporunda olduğu gibi kesin bir ifade de yok sorun da burda
     
  8. Gül Can

    Gül Can Çaykur Sevdalısı

    Belki Valilik Tespit raporunun güncellenmesini isteyebilirler eğer 6 aydan daha uzun süre önce alınmışsa..Bence emin olmak için en güzel şey bağlı bulunduğunuz İl Çevreyi arayıp, fikirlerini almak ;)
     
  9. Mustafacop

    Mustafacop CMNet Üyesi

    sanırım en mantıklı yolda bu olacak
     
  10. Gül Can

    Gül Can Çaykur Sevdalısı

    Kesinlikle, nerdeyse onlara sormadan adım atmıyorum, sonradan sıkıntı yaşamak istemiyorum çünkü hatta bir kaç kişiye teyit ettirmekte fayda var;)
     
  11. Mustafacop

    Mustafacop CMNet Üyesi

    :)benimde ağzım yandı onlardan
     
    Gül Can bunu beğendi.
  12. Ayşegül Aydın

    Ayşegül Aydın CMNet Üyesi

    Arkadaşlar emisyon ölçüm raporunun geçerlilik süresiyle alakalı birşey soracağım. Numune kabul tarihi mi, yoksa rapor tarihi mi geçerli oluyor? rapor süresinin dolup dolmadığına hangi tarihe bakarak karar veriyoruz?
     
  13. Gül Can

    Gül Can Çaykur Sevdalısı

    Rapor tarihi geçerli ;)
     
  14. Ayşegül Aydın

    Ayşegül Aydın CMNet Üyesi

    Ben de böyle düşünüyorum ama, emisyon raporunu hazırlayan firma numune kabul tarihinin geçerli olacağını söylüyor.
     
  15. Melis Kara

    Melis Kara CMNet Üyesi

    Numune kabul tarihi geçerlidir;)
     
    pre_conception bunu beğendi.
  16. Gül Can

    Gül Can Çaykur Sevdalısı

    Bizim firmamız da emisyon ölçümü yapıyor ve raporu hazırlıyor, ancak biz hep rapor tarihini esas alıyoruz. Bence mantıklı olan da o..sonuçta rapor çıktığı ve imzalandığı tarihten sonra geçerli olur, yapılan ölçümler, raporlanmadıktan sonra bir geçerliliği yoktur.
     
  17. Melis Kara

    Melis Kara CMNet Üyesi

    Raporun hazırlanma süresi değişkenlik gösterebilir, fakat ölçüm tarihi sabittir.
     
  18. Ayşegül Aydın

    Ayşegül Aydın CMNet Üyesi

    Peki rapor tarihine göre başvuru yaptığınızda herhangi bir aksilikle karşılaştınız mı?
     
  19. Gül Can

    Gül Can Çaykur Sevdalısı

    Yeni ölçüm yapılması gerektiği zaman, rapor revize oluyor, eski rapor geçerliliğini kaybediyor ama..

    Hayır, hiç bir sorunla karşılaşmadım ;) Ama yine de kendinizi garantiye almak istiyorsanız, ölçüm tarihini esas alabilirsiniz..Tutun ki 40-50 bacanın ölçümü yapılıyor ve bu günler alıyor. o zaman ölçüm tarihi mi dikkate alınacak, hayır bence tüm ölçümleri kapsayan raporlama tarihi esastır..
     
  20. Ayşegül Aydın

    Ayşegül Aydın CMNet Üyesi


    Bence de rapor tarihinin kabul edilmesi gerekli, ama her yerde farklılık gösteren bir durum sanırım..
     
Emisyon ölçüm raporu hakkında konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Emisyon Ölçüm Aletleri

    Merhabalar; Emisyon ölçümü işi yapan arkadaşlardan rica ediyorum. Kullandığınız emisyon ölçümü aletlerinizin markalarını, başlıca analiz parametrelerini ve memnuniyet durumunuzu bu konu altında paylaşabilirmisiniz acaba?
  2. Emisyon Ölçüm Raporu

    Merhabalar, Benim tesisim Ambalaj Atığı ve Tehlikesiz Atık Toplama Ayırma Ambalaj Atığı ve Tehlikesiz Atık Geri Dönüşüm tesisimde herrhangi bir emisyon kaynağı bulunmamakta yinede emisyon ölçüm raporu almam gerekiyormu?
  3. Sürekli emisyon ölçüm cihazı

    sürekli emisyon ölçüm veri sistemi değerlerinin bildirimi nasıl ve ne zaman yapılıyor?? bu konuyla ilgili yardımlarınızı beklemekteyim...
  4. Sürekli emisyon ölçüm cihazları seös dosyası oluşturma konusunda yardım

    Merhaba Katı yakıtlı bir termik santralin İnşaatı aşamasında çalışıyorum. burdaki tesisimizin bacası için CEMS (SEÖS) cihazlarını kurduk. Bu Cihazlar İçin bir dosya oluşturmam gerekiyor. SEÖS Tebliğine baktım yalnız çok açıklayıcı olmadığı için kafamda birşeyler şekillenmedi. Bu dosya hakkında bilgisi olan , nasıl oluşturulduğunu bilen, yada elinde bir örneği olan varsa ve yardımcı olursa...
  5. Sürekli emisyon ölçüm sistemleri fizbilite raporu

    sürekli emisyon ölçüm sistemi fizbilite raporu hazırlanırken 6. madde de yer alan üretimde birim ürün başına kullanılacak elektrik enerjisi miktarının birimi ne olacak?