Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Emisyon ölçümü ve seös hakkında

Konu, 'Soru ve Cevap' kısmında Harun Harmansa tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
 1. Harun Harmansa

  Harun Harmansa CMNet Üyesi

  Merhaba,
  Prosesimizde yapılacak olan filtre sistemi devreye girdikten sonra bacaya SEÖS takılması zorunlu hale gelmiştir. Daha önce Bakanlık ile yapılan yazışmalarda SEÖS kurulumu için;
  Isıl güç 27.778 MW değerinin üzerinde olduğundan toz, CO2 ya da toz, CO ve O2 nin sürekli ölçülmesi gerektiği belirtilmiştir.
  Özetle Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliği nin EK-3 (d.2, d.3 ve d.4) maddelerinden yükümlü olduğumuz belirtilmiştir.
  SKHKKY Ek-3 d.3 maddesine göre ise filtre sistemi yapılıp devreye alındıktan sonra ölçüm yapılarak, ölçüm sonuçlarına göre değerlendirme yapılacaktır.
  Sizlerden beklediğim yorum kısmı ise aşağıdaki gibidir:
  1. SEÖS Cihaz alımı ve kurulumu yaklaşık 4 ay gibi bir süreci kapsamaktadır. GFB si olan bir tesiste nasıl bir durum söz konusu olacaktır?
  2. bazı firmalar cihaz alımını şimdiden yapmamı öneriyorlar!! eğer ek bir parametre istenirse nasıl bir durum olacak? bu konuda tereddütteyim
  3. SEÖS cihazı konusunda önerebileceğiniz bir marka mümkün müdür? (ABB ve Siemens in cihazalarını öneren kişiler var.)
  İyi çalışmalar dilerim.
   
 2. Cansu Ergül

  Cansu Ergül CMNet Üyesi

  bu konuyu danışabileceğiniz en mantıklı kurum şehrinizdeki akredite laboratuvar olacaktır bence. fikir almanızı öneririm. yönlendirmeleri çok güzel oluyor gerçekten.
   
 3. Harun Harmansa

  Harun Harmansa CMNet Üyesi

  Firmalar genellikle ölçüm için çalışıyorlar. Türkiye de birçok ölçüm firması ile görüştüm. Süreç devam ediyor. Fakat bu konuda sitede tecrübeli kişilerin de fikrini almak istedim. Zaten bu iş için bir ölçüm firmasıyla anlaşıp hem ölçüm hemde cihaz seçimini içerecek bir çalışma yapmak istiyorum. Emisyon konusu uzmanlık isteyen bir iş gerçekten.
   
 4. Serkan Çiçekay

  Serkan Çiçekay CMNet Üyesi

  ABB'nin cihazlarının kurulu olduğu bir bacada ölçüm yapma fırsatım oldu daha önceki dönemlerde. Gayet düzgün çalışan bir sistemleri vardı.
   
  Harun Harmansa bunu beğendi.
 5. Harun Harmansa

  Harun Harmansa CMNet Üyesi

  Siemens Ultramat 23 modeli , ABB ve Sick markalarını önerenler oldu. ama ABB yi düşünüyorum.
   
 6. morgul

  morgul CMNet Üyesi

  arkadaşlar buhar jeneratörüne ait bacada emisyon değerleri çok yüksek çıkıyor tam yanma gerçekleşmediği için. Yanmanın tam gerçekleşmesi için ne yapılması gerekiyor? yakıt olarak doğalgaz kullanılıyor
   
 7. Sevinç

  Sevinç CMNet Üyesi

  Merhaba arkadaşlar,

  Seös kurulumu yapan, önerebileceğiniz firma var mı?

  İyi günler
   
 8. Selçuk Küçük

  Selçuk Küçük CMNet Üyesi

  Merhaba
  Önerim seös kurulacak proses için iyi bir araştırma yapıp prosese özel ölçüm cihazları üreten firmalar varsa onlarla ilk olarak görüşüp karar vermek. Prosese özel çözümler diğerlerine göre ezici üstünlükler taşıyabiliyor. Proses özelinde çözüm yoksa tüm firmalarla görüşüp tesisin yatırım, makine bakım, yardımcı tesisler sorumlularıyla karar alınmalı kanımca...
   
 9. cevmzt

  cevmzt CMNet Üyesi

  Merhaba Arkadaşlar

  Çimento Değirmeni durduğunda Toz değeri (50mg/Nm3) sürekli aşıyor çıkıyor ve ani piklemeler bu aralar çok olmaya başladı nasıl bir çözüm bu sorunu aşmak için nasıl bir yol izlenebilinir ?
   
 10. Selçuk Küçük

  Selçuk Küçük CMNet Üyesi

  Proses emiş hattını temizletin, hatta kaçak vb. olması durumunda onarın tamir ettirin, emiş yapan fan vb. yapıların düzgün çalıştığını kontrol edin. Sulu yıkama hattınız varsa verim kontrol yapın (tozlu hava geçiş hattının tüm geçtiği noktalar) kuru filtreli sistemlerde delik, yırtık filtreleri tespit edin yenileri ile değiştirin. Önerilerim bunlar... Sİstem interlock ile çalışıyor olabilir dolayısıyla fan devir kontrolünüzü değirmen durduktan 10 dk. sonra (örneğin) ayarlatın sanırım yoğun toz yükünü interlock ile duran fanlar taşımıyor olabilir.
   
  Hande Kursun bunu beğendi.
 11. cevmzt

  cevmzt CMNet Üyesi

  Teşekkür ederim Selçuk bey önerilerinizi aşamalı olarak uygulamasını yapıcam.yalnız inertlock ile duran fanlar taşımıyor olabilir demişsiniz peki taşımıyorsa ne yapılmasını önerirsiniz.
   
 12. Selçuk Küçük

  Selçuk Küçük CMNet Üyesi

  Fanın proses durduktan sonra devre dışı kalma süresini proses kontrolden toz emisyonunun tamamen bittiği sürede devreden çıkmasını sağlayın, önerim bu olabilir. Eğer fanın pnomatik sınırlara yeter vaziyette çalışmadığını tecrübe ederseniz üretici ile görüşün sistemi yenilemeden iyileştirme önerileri olabilir.