Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Emisyon Ölçümünde Açılacak delikler için Gerekli Bilgiler

Konu, 'Hava Kirliliği ve Kontrolü' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

 1. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Emisyon Ölçümünde Açılacak delikler için Gerekli Bilgiler

  1.Bacanın dairesel mi yoksa dikdörtgen mi olduğu tespit edilir.

  2.Dairesel ise çap,dikdörtgen ise kenar uzunlukları ölçülür.

  Deliğin Açılacağı Yerin Tespiti
  · Dairesel bacalarda bacanın kıvrımından sonra(yukarı doğru çıktığı bölüm) yukarıya doğru en az 5 çap boyunda olmalıdır.Eğer delikler Bacanın çıkışına yakın bir yerden açılacaksa bacanın çıkışından aşağıya doğru en az 5 çap mesafede delikler açılmalıdır.Örneğin; bacanın çapı 50 cm. olsun açacağınız delik bacanın kıvrımından yukarı ve bacanın çıkışından aşağıya en az 50*5= 250 cm.(2,5 m) olmalıdır.
  · Dikdörtgen bacalarda hidrolik yarıçap hesaplaması yapılmalıdır.Formülü;

  Hidrolik Çap = 4*Kısa Kenar*Uzun kenar / ( Kısa Kenar + Uzun Kenar) * 2 olarak hesaplanır.Örneğin; 40*30 cm. lik bacanın hidrolik çapı:
  Hidrolik çap = 4*30*40 / (30+40) *2 = 34,29 yaklaşık 35 cm. dir.

  Yine bacanın kıvrımdan yukarı ve çıkışından aşağıya doğru en az 5 hidrolik çap mesafede delikler açılmalıdır.
  · Kare bacalarda bir kenar hidrolik yarı çapa eşittir. Yine bacanın kıvrımdan yukarı ve çıkışından aşağıya doğru 5 hidrolik çap mesafede delikler açılmalıdır.

  Not: Delikler açılırken eğer bu şartları sağlamıyorsa veya bu yerlerde ölçüm yapmak güvenliği tehlikeye atacaksa lütfen ölçüm ekibiyle görüşüp delikleri açınız. Ölçümler esnasında gerekli yerlere platform kurulmalıdır.

  3.Dairesel bacalarda çapı 35 cm.den küçük bacalar için tek çapı 35 cm.den büyük bacalar için çift delik açılır.
  ----Dikdörtgen bacanın boyutları 30*30 cm.den (alanı=900 cm2) küçükse tek 30*30 cm.den (alanı=900 cm2) büyükse çift delik açılır.
  4.Dairesel bacalarda 900 açı ile iki delik açılacaktır.(Bacayı insan yüzü olarak düşünürsek kulak ve burun için birer delik) .Tek delik açılacaksa şayet ölçüm için uygun bir yerden delik açılmalıdır.
  --- Dikdörtgen bacalarda delikler yan yana açılacaktır.(Bacayı yine insan yüzü olarak düşünürsek iki göz için birer delik.) Bu delikleri açarken dikdörtgenin kısa kenarı bulunur. Tam orta noktasından kalemle ayrılır.İki eşit parçanın tam ortasından delikler açılır.Örneğin; bacamız 30*40 cm. olsun. 30 cm.lik bölümün orta noktası tespit edilir.(15 cm) Orta noktanın sağında ve solunda kalan kısımların tam ortası merkez olacak şekilde delikler açılır.
  --- Kare bacalar için herhangi bir kenardan iki adet yan yana delik açılır.
  5. Delikler dairesel ise en az 5 cm. çapında dikdörtgen olarak açılacaksa en az 5*5 cm.olarak açılmalıdır.

  Kaynak : TS ISO 9096 Sabit Kaynak Emisyonları – Tanecikli Maddenin Kütle Derişiminin Elle Tayini Standardı
   
 2. zuhall

  zuhall CMNet Üyesi

  Merhabalar, ben bu hidrolik çap hesabını tam olarak anlayamadım. Mesela baca aşağıdan yukarıya doğru daralıyorsa yani sıfır kotu ile üst kot çapları farklı olan dairesel bacada nasıl bir hesap yapılıyor? Tam çözemedim. Bilgisi olan varsa ve yardımcı olursa çok sevinirim.
   
  Adem Dursun bunu beğendi.
 3. Nermin Tuğralı

  Nermin Tuğralı CMNet Üyesi

  peki bu delikleri havalandırma sistemini yaptırdığımız firmaya mı yaptırmalıyız yoksa numune almaya gelen kişiler deliği açarlar mı?
   
 4. Cansu Bağ

  Cansu Bağ CMNet Üyesi

  Numune almaya gelen kişiler bu deliği açamaz. Teknik bilgi konusunda destek verebilirler.
  Havalandırma sistemini yapan kişiden rica etmeniz gerekmekte.

  İyi Çalışmalar.
   
 5. Nermin Tuğralı

  Nermin Tuğralı CMNet Üyesi

  teşekkür ederim cansu hanım,
  havalandırma montajını yapan arkadaşlarında çok fazla bilgisi yok. biz hesaplama yaptık ona göre delik açtıracağız...
   
 6. Cansu Bağ

  Cansu Bağ CMNet Üyesi

  Numuneyi alacak olan kişilerin teknik açıdan sizi bilgilendirmesi lazım.
  Siz de teknik bilgiye göre Havalandırma montajı yapan kişileri yönlendirebilirsiniz.
   
Emisyon Ölçümünde Açılacak delikler için Gerekli Bilgiler konusuna benzer içeriklerimiz
 1. emisyon ölçümünde çalışmak istiyorum..

  İstanbul Üniversitesi çevre mühendisliği bölümü 3. sınıf öğrencisiyim.Bu dönem almakta olduğum Hava kirliliği ve ölçme teknikleri dersinde bir proje ödevim var.Emisyon ölçümü yapan bir laboratuvarda çalışmam ve bu çalışmalarımı raporlamam gerekiyor.Bana bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.Sadece emisyon ölçümlerinin nasıl olduğunu uygulamalı öğrenmem gerek.Bu konuda yardımcı olabailecek varsa...
 2. Kırma Eleme Tesisi için Gerekli belgeler

  Arkadaşlar, Kırma eleme tesisi ( patlatmalı ve patlatmasız olmak üzere ayrı ayrı ) ve asfalt plentleri, çevre izinleri kapsamında ne gibi izinler almamız gerekiyor. Hangi işlemler için izin gerekli? Farklı bir dalda mühendis olmama rağmen bu konuda bilgi almam gerekti. Yardımcı olursanız memnun olurum. Hepinize kolay gelsin
 3. Emisyon uygunluk için hangi belgeler gerekli?

  merhaba arkadaşlar, ötl geri dönüşüm tesisi için emisyon uygunluk yazısı alacağız. il müdürlüklerinden geldiklerinde tesise ait hangi evrakları görmek istiyorlar? kapasite raporumuz çıkmadı henüz kapasite raporu olmadan emisyon il uygunluk alabilir miyiz? bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.
 4. Emisyon ölçümü için gerekli döküman ihtiyacı

  arkadaşlar baca gazı emisyon ölçümü için altyapıyı oluşturuyoruz ama gerekli dökümanlar epaların çevrilmiş halleri, belirsizlik oranları ve hazır raporlar elinizde var ise bizimle paylaşmanızı bekliyoruz...
 5. Emisyon ölçümünde co değeri yüksek çıkarsa ne yapmak gerekir acill

  arkadaşlar emisyon ölçümü yaptırdım co değerimiz sınır değerin üstünde çıktı bununla ilgili bakanlık ne bi tedbirler aldırıyor. yardımcı olursanız çok sevinirim ek-2 kapsamında yakma amaçlı buhar kazanımız var