• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Endüstriyel atık yönetim planı

sibelkrks

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
başaranlar demir çelik inşaat geri dönüşüm san. ve tic. A.Ş.
merhabalar,
bir süredir tehlikesiz atık alan bir tat tesisinde çevre görevlisi olarak çalışıyorum. tesis dışarıya herhangi bir atık oluşturmamakta. buna rağmen endüstriyel atık eylem planı hazırlamalımıyım?

Merhaba Arkadaşlar,
EAYP başvurusunda kablo atıklarını ile ilgili bir eksiklik geldi. 17 04 11 kodlu atığa ait EK-3B analizi istemişler. Kablo atığı bunlar bayağı plastik ve metal içerik. Bunlarada ek-3b analizi yaptırmak istemiyorum. Yağlı katranlı bişey yok. Başka bir atık kodu yazabilir miyim? veya başka uygun nasıl çıkış yapabilirim.

@Şeyma ünal M kodlu atıklar ikili kod grubunda olur ve eğer tehlikesiz olan kodu seçmek isterseniz bunu ispat etmeniz gerekir(analiz). Ancak isterseniz tehlikeli olan kodu(yanında * olan) kullanabilirsiniz.

Son düzenleme:
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
EnviEnBunu biliyorum. Ancak şunu öğrenmek istiyorum; sizler de kabloları tehlikeli koddan mı çıkış yapıyorsunuz? veya tehlikesiz koddan çıkış için ek-3 b analizi mi yaptırıyorsunuz? yoksa bu iki koddan başka bir kod ile mi çıkış yapıyorsunuz?

Şeyma.unlAtığınızın tehlikeliliğini sorgulamak için mutlaka analiz yaptırmanız gerekiyor.
Tehlikesizde çıkış yapabilmeniz için Ek -3 b analizi yaptırmalısınız.Kablo için başka bir kod maalesef yok.
Ayırma veya sıyırma işlemi gerçekleştirebilirseniz tesiste bakırı ayrı plastiği ayrı gönderirsniz en fazla

Arkadaşlar Merhaba,
EAYP kapsamında yapılması gereken poliçemin yenilenmesi gerekmektedir. Poliçe sadece tehlikeli madde depo alanı için yapılmıştır. Ancak şimdi poliçenin yenilenmesi için banka ile yapılan görüşmede “Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi” ve ruhsat istemektedir. Bu kapsama dahil olmadığımı belirtmem halinde gene de zorunlu olduğu belirtildi. Ne yapmam gerekiyor?

Merhaba, ben toplama ayırma tesisinde çalışmaktayım da acaba EAYP hazırlamama gerek var mı?

Tuğçe U.Merhaba Üstadım,

Proses sonucu çıkan/çıkabilecek atıklara istinaden atık yönetim planı hazırlanmalı ve onay alınmak üzere bağlı bulunan il çevre müdürlüğüne sunulması gerekir. Sadece idari ofislerden kaynaklı çıkan/çıkabilecek atıklara istinaden atık yönetim planı hazırlanarak çevre dosyasında muhafaza edilmelidir. İdari ofsiler için hazırlanan atık yönetim planlarının onay alınmasına gerek bulunmamaktadır.

Olgaç SürmelihindiBizim tesisimiz küçük ve mutfak atığımız bulunmuyor yemek dışarıdan geliyor.Revir olmadığı için tıbbi atık da çıkmıyor.Sadece ofisten çıkan kağıt plastik atığımız oluyor onu da presletip dışarı gönderiyoruz.İl müdürlüğüne gönderdim daha detaylı atık bilgisi istemişler. Ben de sormak istedim. Teşekkür ederim.

Merhaba, Sayın Üstadlar; Endüstriyel Atık Yönetim Planı hakkında sizlere bir şey danışmak istiyorum. Unvan değişikliği sonrasında EAYP' yi yeniliyor muyuz. Yani tekrar 3 yıllık yeni bir EAYP mi hazırlıyoruz yoksa eskisi için taahhüt vererek devam ettireceğimizi mi belirterek ilerliyoruz. Unvan değişikliği sonrası EAYP için nasıl bir yol haritası çizmemiz gerekiyor, Tecrübe etmiş ya da bilgi sahibi bir üstadımız yol gösterebilir mi. şimdiden ilgi ve yardımlarınız için teşekkür ederim.

Merhaba,
1- Sadece ofis faaliyetleri yürüten bir firmada çalışıyorum. Atık Yönetim Planı hazırlayıp, İl müdürlüğünün onayına sunmamız zorunlu mu? ( eğer zorunlu isek, örnek paylaşabilirseniz sevinirim.)
2 - genel soru: Atık yönetimi yönetmeliğinde atık üreticilerinin atık yönetimi planı oluşturması gerektiğini belirtiyor. tüm işletmeler için geçerli gibi anlıyorum. doğru mudur?

Şimdiden teşekkürler..

Anonim (4856)Merhaba,

1- Sadece ofis faaliyetleri mevcut ise, Atık Yönetim Planı hazırlamalısınız ancak İl Müdürlüğüne sunmanız zorunlu değil.
2- Evet, atık oluşturan tüm işletmeler için geçerlidir. Sadece onay konusu değişiyor. Eğer ofis kaynaklı ise onay gerekmiyor. Ama faaliyet kaynaklı atık oluşuyorsa, EAYP 'nin onaylanması şart.

arkadaşalar merhaba, Tehlikeli Atık Mali Sorumluluk Sigoryası ile ilgili konu bşlıklarını ararken konunun burada daha önce konuşulduğunu gördüğüm için buradan yazıyrorum;

sadece ofis kaynaklı kartuş toner flörasan vb atıkları olan işletmeler atık yönetim planını onaya göndermesi gerekmiyor bunu biliyoruz fakat bu atıklar için geçici depolama alanı ve tehlikeli atık sigortası yaptırması gerekiyor mu

Kamer GÖKBOYAOĞLÜstad Merhaba,

Atık Yönetimi Yönetmeliğinde "prosesten kaynaklı oluşan tehlikeli atıkların geçici depolanması faaliyetlerinde bulunanlar sigorta poliçesi yaptırmak zorundadır" ifadesi geçmektedir. İdari ofisten kaynaklı oluşan tehlikeli atıklar için geçici depolama alanı yaptırılmasında fayda bulunmaktadır. Bu atıklar proses kaynaklı olmasa bile geçici depolama yapıldığı için herhangi bir kaza yaşanması durumuna karşın sigorta yapılması gerekir.

Screenshot_20210925-162156_Chrome.jpg

Önceki cevapları görüntüle…
Merhabalar,
Kalker Ocağı Maden Tesisi için Endüstriyel Atık Yönetim planı hazırlanması gerekir mi? Şantiye ve vb. yapı da bulunmuyor alan içerisinde.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
CANSU E.Üstad Merhaba,

Makine ve ekipmanların bakım ve onarımlarını kendiniz yapıyorsanız atık yağlar oluşacaktır. Tehlikeli maddelerle kirlenmiş emiciler ve temizleme bezleri olabilir. Bu tür atıklar proses sonucu oluştuğu için atık yönetim planı hazırlayarak il çevre müdürlüğüne sunmanız gerekir. Şunu da hatırlatmakta fayda var. Yemekler dışarıdan satın alma yoluyla geliyordur. Bunu da planda bahsederek yemek sözleşmesini ekine ekleyebilirsiniz.