Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Enerji verimliliği portalı

Konu, 'Enerji Yönetim Sistemi' kısmında selinonart tarafından paylaşıldı.

 1. selinonart

  selinonart CMNet Üyesi

  Arkadaşlar merhaba,

  Enerji bildirimi yapan var mı aranızda? Belli bir saati var mı gün içerisinde?
   
 2. Tuğba Çivioğlu

  Tuğba Çivioğlu CMNet Üyesi

  Enerji portalına bildirim yaptım fakat telefonla aradığımda enerji yöneticisi olup olmadığını sordular. Bu konuyla ilgili bildiğiniz bişey var mı? bu sertifikayı almam gerekiyor mu ?
   
 3. ebru öztürk

  ebru öztürk CMNet Üyesi

  enerji bildirimi yazısı nereye gönderiliyor acaba yapan varmı? 1000 tep in altında olduğumuzun beyanını yazıyorum fakat Enerji Bakanlığınamı İl Çevreye mi gönderilecek acaba ?
   
 4. Kenan Atalar

  Kenan Atalar CMNet Üyesi

  yenilenebilir enerji genel müdürlüğü / ankara

  @selinonart
  ben enerji yöneticisiyim mart ayı sonuna kadar süresi var

  ankara yenilenebilir enerji genel müdürlüğü ne gönderilecek , hem mail hem posta ile

  1000 tep i geçiyorsa firmanız enerji yöneticisi istihdam etmeniz gerekir. Eğer yoksa siz eğitim alıp olabilirsiniz 2 hafta makina mühendisleri odasında eğitim sonra ankarada sınav.... enerji bakanlığı portalında sözleşme
   
 5. ebru öztürk

  ebru öztürk CMNet Üyesi

  sadece elektrik ve doğal gaz kullanılıyor fabrikada. ve 1000 in altında çıktı hesaplamam. 1000 in altında olduğundan Enerji yöneticisine gerek yok. peki 1000 TEPin altında olduğumuza dair yazı gönderecekmiyiz?
   
 6. Kenan Atalar

  Kenan Atalar CMNet Üyesi

  Hayır Ebru Hanım böyle bir yazıya gerek yok.
   
 7. cgdm

  cgdm CMNet Üyesi

  KONUYU FRANSIZ KALDIM. KİMLER YAPIYOR. NASIL OLUYOR BİLDİRİM BİLGİ VEREBİLİR MİSİNİZ?
   
 8. Kenan Atalar

  Kenan Atalar CMNet Üyesi

  Elektrik doğalgaz lpg kömür vb her türlü enerjinin petrol cinsinden bir birimle çevrimi yapılıyor bunada ton eşdeğer petrol deniliyor(TEP)
  eğer yıllık toplam 1000 tep ve üzeri olursa enerji bakanlığına bildirim ve enerji yöneticisi istihdam etme zorunluluğu doğuyor. Sanayi firmaları için enerji yöneticiliğinde danışmanlık yok istihdam şart. Binalarda ise 5 binaya kadar sözleşme yapılabiliyor( yani oteller gibi yerler )

  sadece makine ve elektrik mühendisliği mezunları bu işi yapıyor gibi bir yanlış anlaşılma var. Elektrik veya makine mühendisliği şartı organize sanayi müdürlüğünde yada elektrik üretim tesisleri için gerekli, bizler gibi sanayideki firmalar çevre mühendisleri enerji yöneticisi olabiliyor. Ve enerji biz çevre mühendislerinin çalışma sahasına girer(yenilenebilir enerji vb.)Ben çevre mühendisi arkadaşlara ileride dahada önem kazanacak bu saha için çalışma yapmalarını öneririm.

  google da enerji yöneticisi olarak arama yaparsanız daha geniş bilgi bulabilirsiniz
   
  cgdm bunu beğendi.