Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Evsel aat analiz zorunluluğu

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında turkcevre tarafından paylaşıldı.

 1. turkcevre

  turkcevre CMNet Üyesi

  İşletmelerimiz henüz çevre izni alamadı ancak AAT için iç izlemeye yönelik olarak İl Çevre Müdürlüğünden AAT için analiz sonucu soruldu. Henüz deşarj iznimiz yok yine de analiz yaptırmamız gerekir mi? sizin izleyeceğiniz yöntem ne olurdu bu konuda?
   
 2. Olgun Akman

  Olgun Akman Misafir

  Çevre İzni alamasanız bile debinize göre iç izlemeye esas numune alım sıklığı bellidir. İl çevre denetimlerde görmek ister. Kaldı ki atıksu konulu çevre izni almış olsanız bile iç izlemeleri yaptırmak zorundasınız.
  Yöntem hemen akredite Lab. ile numune aldırmak...
   
 3. turkcevre

  turkcevre CMNet Üyesi

  olgun bey bu işlem için nasıl bir yol izleyecez peki net bir yol haritası var mı? izin kapsamı dışında ölçüm yaptıracaz ancak 2 saatlik 3 numune aldırmamız söylendi, başka bir il çevre tarafından da 24 saatlik numune istenmekte. Bu duruma açıklık getirebilir misiniz.
   
 4. WalkMan

  WalkMan CMNet Üyesi

  İzin için belirli aralıklarla 3 adet ikişer saatlik kompozit veya 1 adet 24 saatlik kompozit numune alınır.
   
 5. turkcevre

  turkcevre CMNet Üyesi

  belirli aralıklar dediğiniz ayda bir 2 saatlik numune mi aldırmamız gerekiyor yani
   
 6. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Debisi 201-1000m3/gün arasında olan tesisler iç izlemeye esas ayda bir numune alacak,
  Debisi 1001-10000m3/gün arasında olan tesisler iç izlemeye esas onbeş günde bir numune alacaktır.
  Numune alma ve analizler Bakanlık tarafından yetki verilmiş kurum ve kuruluşlara yaptırılabilir.
   
 7. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  İzleme (SKKY)
  Madde 54 - Atıksu arıtma tesisi işletmecileri, arıtma tesislerinin verimli olarak çalıştığının izlenmesinden ve kayıtlarının tutulmasından sorumludur. Atıksuların özellikleri ve miktarları düzenli olarak Bakanlıkca belirlenecek bir formatta ve dijital ortamda kaydedilir. İşletmeler atıksularınınçıkış sularında deşarj izin belgesinde belirtilen aralıklarla numune almakla, ölçüm ve analiz yapmak suretiyle kontrol etmekle, atıksuların özellikleri ve miktarlarına ilişkin bilgileri belirlemek, belgelemek ve denetimlerde beyan etmekle yükümlüdürler. İşletmeciler tarafından yapılan ölçüm ve analizlerin sonuçları raporların asılları ile birlikte dijital ortamda da en az beş yıl süreyle saklanmak zorundadır.
  SKKY İDARİ USULLER TEBLİĞİ
  numune alma sıklığı.png
   
 8. turkcevre

  turkcevre CMNet Üyesi

  bizdeki sorun şu debimiz günde 50 metreküpden az 4 ayda bir numune aldırmamız gerekiyor tebliğe göre ancak il çevre tarafından ayda bir numune aldırılması yönünde telkinde bulunuluyor. önceden iç izlemeye yönelik 2 saatlik 3 numune aldırın denmişti şimdi her ay 1 tane 2 saatlik numune aldırın deniyor. Bir de şu var tebliğde 4 ayda bir numune aldırın deniyor ancak 2 saatlik numuneden 1 tane veya 3 tane aldırın denmiyor.
   
 9. Murat Er

  Murat Er CMNet Üyesi

  4 ayda bir 2 saatlik numune gerekli. Tebliğin ilgili kısmını belirterek yazılı olarak il çevreye başvurun. Bazen eksik bildikleri kısımlar olabiliyor.
   
Evsel aat analiz zorunluluğu konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Biyoyakıta sertifika zorunluluğu

  Avrupa dışından gelen ürünlerin örneğin çocuk işçi çalıştırılarak ya da çevreye zarar verilerek üretilmesinin önüne geçmek üzere çeşitli sertifika sistemleri var. Bu zorunluluk yakında biyoyakıt için de geçerli olacak. Deutsche Welle Türkçe'nin bu konuda yaptığı haber şöyle;Küresel ticaret genişledikçe, kontrolü de bir o kadar güçleşiyor. Avrupalı tüketici, satın aldığı ürünün ne...
 2. Çevre Mühendisi Çalıştırma Zorunluluğu

  Merhabalar, Bir sanayi kuruluşunun Çevre Mühendisi çalıştırma zorunluluğu olması için hangi kriterleri sağlaması gerekiyor acaba? Mesela, en az şu kadar çalışanı olmalı, ya da şu nitelikte atıkları olmalı gibi.. Yardımlarınız için teşekkür ederim...
 3. Isg zorunluluğu

  Merhaba arkadaslar İSG yaptırımları içerisinde Güvenlik raporu veya Büyük Kaza önleme Politikası zorunluluğu geçiyor. Bu belge nasıl alıyor veya rapor nasıl olacak bilgisi olan paylaşırsana sevinirim.
 4. Evsel atıksu arıtma analiz

  Merhaba Arkadaşlar Evsel Atıksu Arıtma Tesisi Olan 100 Kişilik Bir İşletmede Atıksu Arıtma Analizi Ne Kadar Süre İle Yapılmaktadır. Bilginiz Varmı Ben 2 ayda 1 Olarak biliyorum .
 5. Arıtma tesisi kurma zorunluluğu

  Tesisimizde 68 kişi çalışıyor ve yönetmeliğin kapsamına girmiyoruz. Atık sularımızı sürekli olarak vidanjör ile çektirmek yerine atık su arıtma tesisi kurmak istiyoruz. Bu durumda il müdürlüğüne proje onayı yaptırmamız gerekecek mi? Yapmadan da işletemez miyiz. Tesisi çevre izinleri kapsamının dışında kalmasını istiyoruz.