Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

GFB ve Kapasite Artışı..

Konu, 'Çevre İzinleri ve Lisanslar' kısmında demirmemet tarafından paylaşıldı.

 1. demirmemet

  demirmemet CMNet Üyesi

  arkadaşlar danışmanlığını yaptığım bir hazır beton tesisi için GFB aldım. Ancak tesis yetkilileri kapasite artışı yapmak istiyor. Bu durumda Çevre İzin süreci tamamlanmadan ÇED almamız gerekecek ilk durumda başvuru yaptığımız evraklardan kapsite raporu ve ÇED belgesi değişmesi gerekmektedir.(mevcut başvuruda ÇED muafiyet yazısı yüklenmişti). Bu durumda ÇED belgesini aldıktan sonra Mevcut Geçici Faaliyet Belgesini mi iptal etmem gerekir veya buna benzer bir durumla karşılaşan arkadaşlar varsa nasıl bir çözüm bulmuştur. paylaşırsanız sevinirim....
   
 2. WalkMan

  WalkMan CMNet Üyesi

  Durumla ilgili müdürlüğe görüş soran bir yazı isteyin bence. Büyük ihtimalle GFB yeniden başlatın denilecektir eğer belgeler değişiyor ve kapasite yönetmelikte geçen sınırı aşıyorsa. Ancak yine de görüş yazısı istemeniz daha açıklayıcı olacaktır.
   
 3. Erman Şenyürek

  Erman Şenyürek CMNet Üyesi

  ÇKAGİLHY Madde 10 4. bendin ç fıkrasına ve Madde 10 5. bende bakmanı öneririm. İşletmenin kapasite artışını mevcut durumla kıyasla kaç katına çıkartmak istiyor. Bu hususlara göre hareket edebilirsin.

  İzin/Lisans sürecini başlatman için geçerli kaç günün kaldığı önemlidir. Seçme eleme kriterleri kapsamında ÇED Yönetmeliği Ek-2 kapsamında mı ÇED başvurusunda bulunulacak yoksa Ek-1 kapsamında mı başvuruda bulunulacaktır. Süre bazında değerlendirme yapman açısından kendine ait bir planlama yapabilirsin.

  GFB başvurusunda bulunduğun İzin konularında, kapasite artışından dolayı bir değişiklik yaşanıp yaşanmayacağı irdelemen lazım.

  Sistem Geçici Faaliyet Belgesi Başvurusunun Yenilenmesi konusunda sana izin verecektir. İşletmenin bağlı bulunduğu İl Çevre yetkilileri ile görüşmeni öneririm. Ayrıca Bakanlığı arayarak konu ile ilgili bilgi almanı şiddetle tavsiye ederim.

  Benzer bir durumla bende karşı karşıyayım. GFB yenilenmesi için başvuru yapacağım. İşletmenin yakıtı değişti.
   
 4. demirmemet

  demirmemet CMNet Üyesi

  GFB başvurusunda bulunduğun İzin konularında, kapasite artışından dolayı yaklaşık iki karttan fazla artış yapılması planlanmakta. Bende GFB nin yenilenmesi kanısındayım. Bildiğim kadarıyla bakanlıkta bununla ilgili il müdürlüklerine "izin/lisasn iptali" ve "Unvan değişikliği" ile ilgili sitemde değişiklik yapmaları için il çevre çalışanlarının sitemlerinde bu uygulamayı faaliyete geçirdiklerini öğrendim. ben yinede bakanlıkla görüşüp ordan doğru bilgiyi almaya çalışacam..
  teşekkür ederim arkadaşlar.
   
 5. aldığınız cevabı burdan paylaşırmısınız
   
 6. Hilal Birkan

  Hilal Birkan CMNet Üyesi

  Bu konuda daha önce biz de ikilemde kaldık, sonra Bakanlıkla görüşmemizde şöyle bir sonuç ortaya çıktı :
  Tesise alınacak GFB yada çevre izin / lisansı tesisin o günkü durumu için alınır. Siz çevre izin başvurunuzu yapıp çevre izin belgenizi aldıktan sonra, eğer tesiste bir değişiklik (kapasite artışı/ yakıt değişikliği vb) varsa çevre izninizi değişik duruma ilişkin yenileme müracaatında bulunarak gerekli belgelerinizi (ÇED kararı, kapasite raporu gibi) sisteme yükleyebilirsiniz.
  Nitekim tesisin kapasite artışına ya da yada ilave tesis kurulmasına yönelik devam eden ÇED süreci olabilir, bu süreç çevre izin başvuru sürecini etkilemez.
  Saygılar,
   
  Yasemin Aslantürk Çebi bunu beğendi.
GFB ve Kapasite Artışı.. konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Çevre izni alma aşamasında kapasite artışı yapan tesisler

  Mevcut emsiyon,atıksu ve gürültü konularında GFB almış ve Çevre İzin sürecine girmiş olan işletmeler nihai kararın değerlendirilme aşamasında kapasite artışlarına gidebiliyorlar . Burada ÇKAGİLHY de 1/3 oranında fazla kapasite artışı yapılmışsa çevre izin süreçi tekrardan başlatılır dior .Ama sıkıntı şuradaki bu işletme için Emisyon ve Gürültü ölçümleriyaptırmış ve raporlarını...
 2. Ön Kapasite Raporu

  Arkadaşlar, ön kapasite raporları bildiğim kadarıyla 1 yıl geçerli. Bu ön kapasite raporları ile geçici faaliyet belgesi başvurusunda bulunabilirmiyiz??
 3. ÇED "Kapasite Artışı Tanımı"

  Merhabalar, [FONT=Courier New]ÇEVRESEL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ'nde ÇED Gerekli Değildir Kararı bulunan bir firma için kapasite artışı söz konusu olduğunda belge yenileniyor, fakat yönetmelikteki kapasite artışından kasıt belli bir oran var mı ? Üstü kapalı bir tabir. Yönetmelikte yazmıyor. Fakat bildiğim kadarıyla 3'te 1 oranında artış varsa yenilenmesini istiyor İl Müdürlüğü. Konuyla...
 4. Koi artışı ve giderimi

  Merhaba arkadaşlar. SKKY Tablo 21.1 evsel atıksu arıtma tesisinde 2 ayda bir düzenli analiz yapılıyor ve KOI değeri her analiz sonucunda artış gösteriyor. Son ölçümler sonucu sınır değerin de üzerine çıkıldı. AAT'ye gelen sularda herhangi bir değişme yok. Sistem düzgün şekilde çalıştırılıyor. Bu KOI artışının sebebi ne olabilir ve önüne geçilmesi için ne yapılabilir bir fikri olan var mı???
 5. Kapasite raporu

  Merhaba arkadaşlar, Tat lisanslı tesıste kapasıte raporu 1/3 oranında artıs olursa lısans yenılemesı yapılır yazmaktadır. Lisans yenıleme ıslemınde belge askıya mı alınır yanı faalıyetıne devam edemez mı? Bu şekilde bır calısması olan varsa acıl yardım lazım bana:( kafam karıstı