Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Göksu deresi atıksu hattı projesi

Konu, 'Arıtma ve Altyapı Sistemleri Tasarımı' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

 1. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Örnek projelere başlayalım dedik. Ekte Göksu Deresinin Atıksu hattı Projesini bulabilirsiniz.
  İnceleyin bir sıkıntı olursa bilgimiz dahilinde yardımcı oluruz.
   

  Ekli Dosyalar:

  Noyan Temuçin bunu beğendi.
 2. Noyan Temuçin

  Noyan Temuçin CMNet Üyesi

  İncelemeye başlıyorum baktım kimse incelememiş
  1)Pafta düzeni ve dosya düzen kısmı
  a)Öncelikle dosyaya xref mantığıyla ekli olan dosyalar var bunlar relative path olarak yerleştirilmemiş tamamen saved path olarak yerleştirilmiş o yüzden bu dosyaları taşırken sorun arz eder o yüzden dosyaların xref yapılırken relative path olarak atılması gereklidir.
  b)Paftayı antet kısmından ölçtüğümde 880 birim çıkıyor pafta 1/1000 lik olduğu için buradan 880/1000 dersek 0.88 buluruz buda paftanın 90 lık olarak çıktısının alınacağıdır.
  altyapıda kullanılan temel birim metredir. o yüzden bu paftalardaki temel birimin metre olduğunu görüyorum.
  c)Xrefli olan 1000lik paftaların olmadığı için çizimde karelaj noktalarına dikkat ettim eğer haritada karelaj veriliyorsa mutlaka koordinatların verilmesi gerekir diye düşünüyorumm varmış ama ben görmemişim:)))

  d)Paftadaki katmanlara bakıyorm ve hattın gösterildiği katmanın kalın çizgi sitiliyle gösterildiği görüyorum .Bu şekilde çıktı alrken daha rahat ve estetik bir şekilde hattın gözükeceği aşikar fakat yazdırma yaptığımda gördüğüm bir nüans var buna çıktı sitili yapılmamış gibi büyük ihtimalle çizgi kalınlıklarını ozalitçiye yazarak yada sitil oluşturarak verilmesi gerekiyor.
  e)Derelerin kesitleri bu paftalarda belli ölçekte verilseydi ve ayrıca bu dere kesitleri için kutu içine alınmış kısa bilgi föyleri yazılsaydı pafta daha bir içerik zengini olabilirdi.

  f)aynı şekilde gelen havzaların bilgi föyleri konulabilirdi diye düşünüyorum gelen debi miktarı vb.... devamını yazacak zamanım olur herhalde bu incelemede sadece kişisel görüşlerim vardır herhangi bir şekilde kasıtlı rencide edici vb.. değillerdir . yanlış anlaşılmalardan uzak durmak için bu notu ekledim . İnceleyerek teorik olarak projeyi anlamak daha iyidir hazır elma yerine bazı şeyleri sorgulayarak yapmak en etkili yoludur.
   
 3. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Kesinlikle yorumlariniz iyi oluyor temucin bu ise gonul veren arkadaslarda detaylari ve neler yapmalari gerektigini gorurler. Insallah proje paylasimlarina devam edecegim.
   
 4. Noyan Temuçin

  Noyan Temuçin CMNet Üyesi

  Elimden geldiğince incelemeye ve önerilerde bulunmaya çalışıyorum fatih bey. hattı incelemeye devam ederken kendime bir kml uzantılı google earth dosyası oluşturdum hatta biraz kayıklık olabilir ama yeri görmek için ideal bir çalışma oldu kml dosyası ektedir. yalnız bu çalışmada kanal ve diğer katnları google earth te tikleyerek ve bir tanesinin üstüne çift tıklayark hattın olduğu yere gidersiniz.
   

  Ekli Dosyalar:

Göksu deresi atıksu hattı projesi konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Göksu deresi yağmursuyu hattı projesi

  Örnek projelere başlayalım dedik. Ekte Göksu Deresinin Yağmursuyu hattı Projesini bulabilirsiniz. İnceleyin bir sıkıntı olursa bilgimiz dahilinde yardımcı oluruz.
 2. Çift su hattı fikri: içme suyu hattı ve temizlik suyu hattı

  Arkadaşlar ilerdeki kaynak sağlama, ulaştırma ve arıtma gibi problemlerin çözümü çevre mühendislerinin projeleriyle sağlanabiliyor. Bu konuda bir önerim olacak dikkate alırsanız sevinirim. Bilirsinizki belediyelerin su şebekeleri tek hatlı yani tatlı su klorlanarak hem içme hem de temizlik için kullanmak üzere evlere dağıtılıyor. Farkettiğim kadarıyla bir evde kullanılan suyun büyük bir...
 3. Atıksu arıtma tesis tasarımı projesi

  Arıtma Tesisi Tasarımı dersi proje ödevimdir. İlgili dosya sisteme 15.11.2011 tarihinde yüklenmiştir. Can Avşar
 4. Atıksu arıtım projesi

  bu dönem su ve atıksu arıtma tesisi projemiz var.bana örnek bir proje varmı acaba.ve proje yönetimi adında bir dersimiz var bi proje konusu lazım fikirlerinizi bekliyorum teşekkürler.
 5. Asrın projesi'nde deniz geçişi isale hattı inşaatı başladı...

  Türkiye ve KKTC’yi, deniz altından geçecek 80 km uzunluğundaki su boru hattı ile birbirine bağlayacak “asrın projesi” KKTC Su Temin Projesi’nde deniz geçişi isale hattı inşaatına başlandı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı; dünyada ilk kez uygulanacak olan bir yolla, deniz yüzeyinin 250 metre altından askıda borularla su taşınmasını sağlayacak KKTC Su Temin Projesi ile yorulma ömrü 125, sünme ömrü...