Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Gps modeli

Konu, 'Coğrafi Bilgi Sistemleri (GIS)' kısmında MİRALAY tarafından paylaşıldı.

1. MİRALAY

MİRALAY CMNet Üyesi

Bir tesisin saha içindeki koordinatlarını yazdığımızda saha sınırlarını gösteren ve saha içinde gezindiğimiz zaman ekranda sahanın neresinde olduğumuzu gösteren GPS aleti varmış.arkadaşlar bu konu hakkında bilgi sahibi olanlar yardımcı olabilirse sevinirim.

2. Noyan Temuçin

Noyan Temuçin CMNet Üyesi

3. Noyan Temuçin

kısaca bu işin nasıl yapıldığını anlatayım
    öncelikle sahanın cad&gis ortamında koordinatlandırılmış ve tesisin koordinatları ve kotlları verilmiş olan çizimi alınır .Çizimden öncelikle aplike edeilecek olan noktaların koordinatları okunur. Buna bağlı olarak bir koordinat listesi çıktısı ve aplikasyon projesi oluşturulur . Sahaya çıkılır gps ve dizüstü bilgisayar yanına alınır koordinatlar gps e girilir ve aplike kazıkları çakılır .

4. Fatih Özcan

Fatih Özcan Site Kurucusu

İşin özü bu aslında. Ayrıca şunu da söyleyelim. "öncelikle sahanın cad&gis ortamında koordinatlandırılmış ve tesisin koordinatları ve kotlları verilmiş olan çizimi alınır " bu google earthe export edilir. Export ettiğiniz döküman cep telefonunda açılır. telefonun gps inide açtığınız zaman projenin neresinde olduğunuz görülür.

5. Noyan Temuçin

yalnız google earhe çevrilen dosya belli bir kayma ve hassasiyetle ve hata oranıyla çevrilir çünkü earhtte kuşnakışı bakılır o yüzden hata ortaya çıkar ama örneğin trimble veya arcgisin bunun için hazırladığı hata oranı az olan programları ve aletleri vardır en iyi şekilde onlarla aplikasyon yapılabilir bu yüzden en güzeli total gps kullanmak ve poligon ve nirengi noktası araştırması yapmaktır.Poligon ve kör noktalar atılarak bu iş hata mimimal dereceye inecek bir şekilde yapılabilir

6. MİRALAY

MİRALAY CMNet Üyesi

aslında bu işin nasıl olduğunu gayet iyi bilenlerdenim sadece normal gps cihazları değilde özellikle haritacıların kullandığı ekranlı gps cihazları varmış bu cihazlar hakkında önerebileceğiniz marka ve modelleri bana gerekliydi. Yardımlarınız için teşekkürler...

Gps modeli konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Katı Atık Yönetimde Parametrik Bulanık Mantık Programlama Modeli

entegre katı atık yönetiminde belirsizliklerin hesaplanmasına yönelik yapılan bir çalışma örneğidir.
  2. Hava Kalitesi Dağılım Modeli Programları ve Kullanım Sıkıntıları

Arkadaşlar, ben ağırlıklı olarak hava kalitesi dağılım modellemeleri üzerine çalıştım.. pekçok çed ve emsiyon raporların bu konuda raporlamalar yapıyoruz sektörde. karşılaştığımız sıkıntılar ve bu konu hakkında iş yapabilen arkadaşlar burada bir araya gelebiliriz diye düşünüyorum.. eğer hepimiz bu konu hakkında sıkıntılarımıza ortak çözümler bulabilirsek, dağılım modellemelerine yönelik...