Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Gürültü Haritası

Konu, 'Gürültü Kirliliği ve Kontrolü' kısmında Mehtap Işık tarafından paylaşıldı.

1. Mehtap Işık

Mehtap Işık CMNet Üyesi

Merhaba Arkadaşlar GürültüYönetmeliği inceledim ama tam anlayamadığım bazı noktalar mevcut. Gürültü haritasını kimler hazırlamak zorunda. Yönetmelikte yüzbin kişi üstünde ve şehirleşmiş iller diyor. Ancak bu durumda bu haritayı belediye mi, valilik mi, yoksa işletmeci hazırlatmak zorunda. ayrıca işletmenin bulunduğu bölgenin gürültü haritasının olup olmadığını nereden öğrenebiliriz?

2. ozgur.gok.tas

ozgur.gok.tas CMNet Üyesi

mehtap hanım, merhabalar

mahalli bölgelerde belediyeler hazırlayıp zannederem 2014 yılına kadar bakanlığa göndermek zorunda.. bunun dışında yine yönetmelikte * ile işaretli işletmeler akustik yada çevresel gürültü raporlarından muaflar... ancak işletme yerleşim yerine yada sessiz alanların 500 m yakınında bulunuyor ise akustik rapor hazırlatmak zorundadır. diğer yandan ise ilin mülki amiri istediği sürece de hazırlatmak zorunda bırakılabilir. bilginize.

3. Mehtap Işık

Mehtap Işık CMNet Üyesi

Özgür Bey cevap için teşekkür ederim. Yönetmeliğin 33. maddesi ç) Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmeliğin Ek-1 ve Ek-2’sinde “ * ” işareti ile muafiyet getirilmiş işletme ve tesisler ile çevre izni veya çevre izin ve lisans belgesi alması gereken işletme ve tesislerden; 7/3/2008 tarihinden önce kurulmuş ve açılma ve çalışma ruhsatı almış olanlar ile kurulduğu tarih ve ruhsatı olup olmadığına bakılmaksızın çok hassas kullanımlardan itibaren en az 500 metre mesafede olan veya bu Yönetmelik çerçevesinde gürültü haritaları hazırlanması gereken yerleşim yerleri dışında bulunan işletme ve tesisler için çevre izni veya çevre izin ve lisans belgesine esas değerlendirme yapılmaz. Ancak, yetkili idarenin talep etmesi halinde işletme ve tesisler için akustik rapor hazırlanması zorunludur. ifadesi yer alıyor. Bu ifadeye göre gürültü haritası hazırlanması gerekmeyen yerlerde bulunan tesisler gürültüden muaftır anlamını çıkarıyorum. Tabii il çevre yinede akustik ölçüm isteyebilir. Yanlış mı anlıyorum acaba?

4. ozgur.gok.tas

doğru işletme yada işletmeciler bazında muaftır, ancak belediye meskul mahallerininin tümünü kapsayan haritaları hazırlamak yada hazırlatmak zorundadır. doğru anlıyorsunuz..

5. Mehtap Işık

Mehtap Işık CMNet Üyesi

özgür bey son bir sorum olacak. gürültü haritası olup olmadığını belediyeden öğreneceğiz değil mi?

6. ozgur.gok.tas

bakanlık bu işi belediyelerden istiyor... ancak belediyeler bu noktada hangi durumda bilmiyorum, ne söylesem yalan olur mehtap hanım:...

7. Mehtap Işık

Mehtap Işık CMNet Üyesi

verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

8. ozgur.gok.tas

estafrullah önemli değil.

Gürültü Haritası konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Gürültü Haritası

Gürültü Haritası
  2. Türkiye'nin gürültü haritası çıkarılacak

17 Ağustos 2009 22:15 Nüfusu 100 bini aşan yerleşim merkezlerindeki eğlence yerleri, sanayi alanları, limanlar, karayolları, havaalanları ve demiryolları için gürültü haritası hazırlanacak. AA muhabirinin Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü yetkililerinden aldığı bilgiye göre, ülke genelinde gürültünün önlenmesine yönelik eylem planı hazırlanması amacıyla harekete...
  3. rekreasyon haritası

maden ocakları faaliyetleri sonucu bozulan çevrenin doğaya yenden kazandırılmasında neler yapabilirim?nasıl bi yöntem izlemem gerekiyor?rekreasyon haritasıyla ilgili bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.şimdiden tşk ederim.
  4. Istanbul'un ses haritası...

YILDIZ Teknik Üniversitesi (YTÜ) Şehir ve Ses Kulübü öğrencileri İstanbul’un "ses silüetini" oluşturdu. Buna göre en gürültülü yer Maslak, en sessiz yer ise Sarıyer. Ses ölçümlerinin sonuçları incelenerek hazırlanan maket, Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde sergileniyor. Yıldız Teknik Üniversitesi Şehir ve İnsan Kulübü’nün şehrin ses silüetini oluşturmak amacıyla...
  5. Gürültü haritası

gürültü haritaları hazırlanması gereken yerleşim yerleri dışında bulunan tesisler hangileri arkadaşlar. sanayi bölgesis içinde bulunan bir tesisin harita hazırlatmasına gerek varmı.