Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hastaneden çıkan serum torbaları

Konu, 'Çevre ve Atık Yönetimi' kısmında Can Doğan tarafından paylaşıldı.

 1. Can Doğan

  Can Doğan CMNet Üyesi

  Herkese kolay gelsin hastaneden çıkan tamamıyla boş serum torbalarını TATlar alabilir mi yoksa tıbbi atığa mı girer diyelim aldı naylon dan mı plastik grubundan mı alabiliriz?
   
 2. alıyor çünkü tıbbi atıklar kontrol yönetmeliğinde
  Ambalaj atıkları
  Madde 12-
  EK-2’de B grubu altında yer alan kağıt, karton, plastik ve metal ambalaj atıkları, kontamine olmamaları şartıyla diğer atıklardan ayrı olarak mavi renkli plastik torbalarda toplanırlar. Serum ve ilaç şişeleri gibi cam ambalaj atıkları ise yine kontamine olmamaları şartıyla cam ambalaj kumbaralarında, kumbara olmaması halinde ise diğer ambalaj atıkları ile birlikte mavi renkli plastik torbalarda toplanırlar. Kullanılmış serum şişeleri ayrı toplanmadan önce, uçlarındaki lastik, hortum, iğne gibi hasta ile temas eden kontamine olmuş materyallerden ayrılır. Kontamine materyaller diğer tıbbi atıklar ile birlikte 13 üncü maddede belirtilen esaslara göre toplanır.
  Toplanan ambalaj atıklarının, Ambalaj ve Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği hükümleri doğrultusunda geri kazanılmaları sağlanır.
  diyor. ama ne olarak alırsınız bilemiyecem
   
  Can Doğan ve Şeyma Huyut Eyigün bunu beğendi.
 3. Göksel Kurtuluş

  Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

  Merhaba,

  Ekteki yazı hastanerele gönderilmiştir ve denetimlerde bu yazılara göre uygulama yapılıp yapılmadığına da bakılmaktadır. Yasemin Hanım'ın belirttiği gibi yönetmelikte kontamine (yönetmelik geneline bakarsanız buradaki kontaminasyondan kasıt kan veya vücut sıvısı bulaşıdır)olmadığı sürece ambalaj atık olarak değerlendirilir denilmektedir. Ancak 2011 yılında İl Sağlık Müd. aracılığı ile İl Çevre Müd.den çıkan yazıda lavobolara dökülmelerin engellenmesi için bunların tehlikeli atık olarak değerlendirilmesi gerektiği belirtilmektedir. Tabi bu durumda çok yüksek miktarda farmasötik atık açığa çıkmaktadır. Biz bu duruma çözüm olarak tamamen boşalmamış ilaç/serum şişelerini farmasötik atık adı altında tehlikeli atık olarak veriyoruz. Boşalmış olan şişeleri de ambalaj atığa atıyoruz.

  Böyle bir yazının olduğunu da göz önünde bulundurarak işlem yamanızı ve herhangi bir denetimde savunmanızı buna göre hazırlamanızı tavsiye ederim.
   

  Ekli Dosyalar:

  Can Doğan ve E.İ.İNCİ bunu beğendi.
Hastaneden çıkan serum torbaları konusuna benzer içeriklerimiz
 1. 2010 yılı çıkan yönetmelikler ve ÇED

  :confused:2010 yılı itibariyle Çevre kanununa bağlı çıkarılan yönetmelikler ve bu yönetmeliklerin çevresel etki değerlendirme sürecindeki rolünün değerlendirilmesi.. üzerine bir çalışmam var yardımınızı rica ediyorum... şimdiden teşekkürler...
 2. Çöpten Çıkan Şirket

  Küçük yaşlardan itibaren sokak sokak gezerek çöplerden topladığı atıkları satıp geçimini sağlayan Yusuf İpek Adana'daki Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi'nde geri dönüşüm şirketi kurdu. Adana Atık Toplayıcılar ve Çukurova Atık Toplayıcılar Derneği üyesi olan İpek, şimdi kendi geri dönüşüm şirketlerini kurmanın ve yanında 7 arkadaşını istihdam etmenin mutluluğunu yaşıyor. İpek, 7...
 3. Matematik olimpiyatlarında çıkan bir soru...

  Ayakkabi magazasina gelen müsteri dükkanda dolastiktan sonra bir ayakkabi begenir. Fiyatinin 35 YTL oldugunu ögrendigi ayakkabiyi satin almak istedigini söyler ve saticiya 50 YTL para uzatir. Kasasina bakan satici kasasinda bozuk para olmadigini görür ve yan dükkana gider, bu 50 YTL'yi bozdurur ve magazasina geri dönüp para üstünü ve ayakkabiyi müsteriye teslim eder. Aradan 10 dk zaman...
 4. Serum şişeleri

  merhaba arkadaşlar, bu serum şişelerini geri dönşüm için tesise kabul etmek dogru mudur? tıbbi atık yönetmelıgını ınceledım basındakı metal kısım olmaması gerekır yazıyor. bu konuda bılgısı olan var mı?
 5. Fabrikalardan çıkan dumanlar gazlar...

  iyi akşamlar yaa benim merak ettiğim bişey var fabrikalardan yükselen siyah beyaz dumanlar çevremize atmosferimize soluduğumuz havaya zarar vermektedir. Bu fabrikalara denetim yapılıp yapılmadığını nasıl öğrenebilirim yada nasıl şikayet edebilirim. öğrenci olduğumdan yeterli bilgiye sahip değilim..