Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hava Kalitesi Modelleme Programları

Konu, 'ARŞİV' kısmında İsmet Arslan tarafından paylaşıldı.

 1. İsmet Arslan

  İsmet Arslan CMNet Üyesi

  Arkadaşlar hava kalitesi modelleme, çöken toz hesapları için önereceğiniz programlar nelerdir acaba? bu konuda program paylaşmanız mümkün mü?
   
 2. Meltem OSMANOĞLU

  Meltem OSMANOĞLU CMNet Üyesi

  Her halde en çok kullanılan EPA tarafından geliştirilen Industrial Source Complex Dispersion Models-ISC modelli olsa gerek, gauss modeli AERMOD, TANKS, Caline-4 gibi programları falan dersten hatırladgım bu ancak elimde program mevcut değil ne yazık ki.
   
  İsmet Arslan bunu beğendi.
 3. KaanDogukan

  KaanDogukan Genel Yönetici

  Kaynaklar;

  http://www.epa.gov/ttn/scram/dispersionindex.htm

  http://www.epa.gov/ttn/scram/dispersion_prefrec.htm

  http://www.epa.gov/ttn/scram/dispersion_alt.htm

  bu sayfalardan modelleme programlarına ulaşabilirsiniz. Önerim basit kullanım için ISCST3 'tür. Son dönemde kullanımı istenilen AERMOD Modelidir. Ancak, AERMOD için lisanslı sürüm almanızı öneririm. kullanımı zordur ancak kompleks modelleme yapmanıza imkan verir. Ayrıca, vereceği sonuçlar sizin için daha belirleyicidir.

  ilave bir bilgi daha; ISCST3 ile modelleme yaparsanız kimse dosyanızı iade etmez. Sadece kaynak özelliklerini, bölge topografyasını, alıcı noktaları ve meteorolojik verileri düzgün seçmelisiniz.
   
  İsmet Arslan bunu beğendi.
 4. oructut

  oructut CMNet Üyesi

  hava kalitesi ölçüm istasyonlarında yapılan ölçümlerin doğruluğunu kontrol etmek için, akredite kuruluş olarak hizmet veren firmalara nasıl ulaşılabilir?
   
 5. Derya Efe

  Derya Efe CMNet Üyesi

  Çevre Referans Laboratuvarları sayfasına bakmanızı öneririm.
   
 6. Neslihan TOPALOĞLU

  Neslihan TOPALOĞLU CMNet Üyesi

  ISCST3 çalıştırmak için exstra bir program gerekiyor sanırım ben çalıştıramadım, nasıl olduğunu söylerseniz?
   

Related Contents

20170425_160003.jpg
Size yakma ve prosesi şekille izah edeyim Belki bu görseller size ışık tutabilir
upload_2017-4-27_16-35-29.png
[ATTACH] bu tabloda kendi debinize karşılık gelen sıklıktaki analizleri, sektör tablonuzu baz alarak akredite bir laboratuvara yaptırmak zorundasınız. Bu analizler dışında, kendi laboratuvarınızda...
prekast.JPG
merhaba arkadaşlar, Firmamın dış cephesinde kullandığımız prekastlardan arta kalan hurdaya çıkan kısımları alabilecek firmalar var mıdır?
membran.jpg
Kübra hanım membranlarda bahsettiğim gibi su kalitesi yükseltme işlemi yapılmaktadır. Dış Plastik malzeme ve iç ksımı filtre kağıdından oluşmakta. Atık kodu hakkında görüş verecek var mıdır.
upload_2017-4-28_10-44-14.png
10 gün dür bu sorun varmış .E imza yetkilileri gerekli problemi iletmiş . Hata vermesinin nedeni yani bakanlık sistemi ile ilgiliymiş . Rapor yükleyemiyorum ve bugün son nasıl işlem yapacağız...
IMG_20170425_152148.jpg
Kübra hanım membranlarda bahsettiğim gibi su kalitesi yükseltme işlemi yapılmaktadır. Dış Plastik malzeme ve iç ksımı filtre kağıdından oluşmakta. Atık kodu hakkında görüş verecek var mıdır.
upload_2017-4-25_8-38-8.png
[ATTACH] Çok faydalı bir kitaptır. Örnek soru çözümlerde var.