Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hava Kalitesi Modelleme Programları

Konu, 'Hava Kirliliği ve Kontrolü' kısmında İsmet Arslan tarafından paylaşıldı.

1. İsmet Arslan

İsmet Arslan CMNet Üyesi

Arkadaşlar hava kalitesi modelleme, çöken toz hesapları için önereceğiniz programlar nelerdir acaba? bu konuda program paylaşmanız mümkün mü?

2. Meltem OSMANOĞLU

Meltem OSMANOĞLU CMNet Üyesi

Her halde en çok kullanılan EPA tarafından geliştirilen Industrial Source Complex Dispersion Models-ISC modelli olsa gerek, gauss modeli AERMOD, TANKS, Caline-4 gibi programları falan dersten hatırladgım bu ancak elimde program mevcut değil ne yazık ki.

İsmet Arslan bunu beğendi.
  3. KaanDogukan

KaanDogukan Genel Yönetici

Kaynaklar;

http://www.epa.gov/ttn/scram/dispersionindex.htm

http://www.epa.gov/ttn/scram/dispersion_prefrec.htm

http://www.epa.gov/ttn/scram/dispersion_alt.htm

bu sayfalardan modelleme programlarına ulaşabilirsiniz. Önerim basit kullanım için ISCST3 'tür. Son dönemde kullanımı istenilen AERMOD Modelidir. Ancak, AERMOD için lisanslı sürüm almanızı öneririm. kullanımı zordur ancak kompleks modelleme yapmanıza imkan verir. Ayrıca, vereceği sonuçlar sizin için daha belirleyicidir.

ilave bir bilgi daha; ISCST3 ile modelleme yaparsanız kimse dosyanızı iade etmez. Sadece kaynak özelliklerini, bölge topografyasını, alıcı noktaları ve meteorolojik verileri düzgün seçmelisiniz.

İsmet Arslan bunu beğendi.
  4. oructut

oructut CMNet Üyesi

hava kalitesi ölçüm istasyonlarında yapılan ölçümlerin doğruluğunu kontrol etmek için, akredite kuruluş olarak hizmet veren firmalara nasıl ulaşılabilir?

5. Derya Efe

Derya Efe CMNet Üyesi

Çevre Referans Laboratuvarları sayfasına bakmanızı öneririm.

6. Neslihan TOPALOĞLU

Neslihan TOPALOĞLU CMNet Üyesi

ISCST3 çalıştırmak için exstra bir program gerekiyor sanırım ben çalıştıramadım, nasıl olduğunu söylerseniz?

Hava Kalitesi Modelleme Programları konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Hava kirliligi modelleme

Herkese merhabalar, Yaz stajim boyunca hava kirliligi ile ilgili arastirmalar yapan bir sirkette calismaktayim.Gauss yayilma yasasini kullanarak hazirlanan bir modelleme programi calisiyorum ve alistirma olarak sadece komurden kaynaklanan kirliligin etrafa yayilma senaryolarinin nasil oldugunu arastirmam gerekiyor.bu konu hakkinda bir bilgiye sahip olan yardim edebilirse ya da bir kaynak...
  2. Örnek Hava Kirliliği Modelleme Çalışması

Bir çimento fabrikası için hazırlanan örnek hava kalitesi modelleme çalışması
  3. Hava Kalitesi Dağılım Modeli Programları ve Kullanım Sıkıntıları

Arkadaşlar, ben ağırlıklı olarak hava kalitesi dağılım modellemeleri üzerine çalıştım.. pekçok çed ve emsiyon raporların bu konuda raporlamalar yapıyoruz sektörde. karşılaştığımız sıkıntılar ve bu konu hakkında iş yapabilen arkadaşlar burada bir araya gelebiliriz diye düşünüyorum.. eğer hepimiz bu konu hakkında sıkıntılarımıza ortak çözümler bulabilirsek, dağılım modellemelerine yönelik...
  4. Araçlarda iç hava ortam hava kalitesi

arkadaşlar çok acil araçlarda veya taşıtlarda iç ortam hava kalitesiyle ilgili bir tez makale bulmam lazım bana yardım edebilcek biri var mı :(
  5. Hava kalitesi modelleme programı

merhabalar arkadaslar hava kalitesi modelleme programıları aermod ve ISCT3 kullanıldığını öğrendik. bu programların lisanslı yazılımlarını nereden bulabilirim? yardımcı olursanız sevinirim